Celal Şengör'ün kütüphanesi

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Türkiye'nin değerli bilim insanı olan Celal Şengör'ün kütüphanesini sizlerle paylaşmak istedim. Kütüphane de yanlış okumadıysam 44 bin veya daha fazla kitap bulunmakta. İşin farklı ve büyüleyici boyutu da bu kitapların çoğunluğunu belki de tamamını okumuş olması.

Celal Şengör kimdir?
Ali Mehmet Celâl Şengör[1] (d. 24 Mart 1955, İstanbul), Türk jeoloji profesörü, doğa tarihçisi.

24 Mart 1955'te İstanbul'da doğdu. 1973 yılında Robert Kolej'i bitirdi. 1978'de State University of New York at Albany'den jeolog olarak mezun oldu ve aynı üniversiteden 1979'da yüksek lisansını bitirdi. 1981'de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Genel Jeoloji kürsüsünde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1982'de de State University of New York at Albany'den doktora aldı. 1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti'nin Başkanlık Ödülü'nü, 1986'da TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü aldı.
Daha fazlası için;
Celâl Şengör - Vikipedi

İddia ediyorum ki, Türkiye'nin ender ve nadir bilim insanlarından birisidir kendisi. Kültür seviyesi, yabancı dil aksanı ve bildiği dünya dilleri, okumuş olduğu üniversite ve aldığı ödüller belki de hiç duymadık. Çünkü biz sadece 16 yaşında ki bir kızın şarkısını konuştuk, Acun Ilıcalı'nın saçma programları ile meşgul olduk, teknolojiyi kullanmak yerine bağımlısı olduk, onu ve onun gibi bilim insanlarını kendimize kazandıramadık ve geri kaldık. Televizyon kanallarında şartlatanları görmekten, Celal Şengör hocayı çok fazla göremedik bile...

Rica ediyorum ki, Celal Hoca hepimize motivasyon kaynağı olsun, kitap okuyalım, kitap hediye edelim, elimizden kitap düşmesin, videoyu da tamamen izleyelim lütfen...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı