Celal Şengör'ün taşınma kararı alması ve deprem riski

SwanesSS

Picopat
Daha fazla  
Celal Şengör'ün taşınma kararı almasıyla kesin gerçekleşecek, İstanbul depremi bir kez daha gündeme geldi. Peki bu deprem Türkiye'ye ne gibi zararlar verecek, önlemler yeterli mi, geri toparlanabilecek miyiz? Bunlar çok önemli sorular çünkü genel anlamda Türkiye'nin kalbi gibi bir konumda İstanbul sizin düşünceleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Celal Şengör'ün dediğine göre büyük felaket olacak, yardımlar zamanında gidemeyecek ve tam bir kaos ortamının oluşacağını söylüyordu. Yeterli önlemlerin alınmadığını görünce de İstanbul'dan taşınma kararı almış. Kimseye korku salmak istemem de doğru olanını yaptı. Tahminimce Marmara depreminde İstanbul'daki çoğu bina yıkılacak ve 1939 Erzincan Depreminde olduğu gibi zamanında yardımların yetişeceğini düşünmüyorum. Kendi imkanıyla kurtulan olursa da muhtemelen açlık, susuzluk ve bir de deprem kışa denk gelirse de soğuktan ölecek. Olacak muhtemel şeyler bu, iyiye yormaya çalışıyorum da pek mümkün olmuyor. İmkanı olan varsa İstanbul'dan taşınmalı, başka yolu yok.

Hocam ekonomik anlamda fena darbe yiyeceğiz gibi.
Her şey İstanbul'da toplanmış.
Zaten parası olmayan kaybetmiş gibi.

Dediğiniz gibi hocam hemen hemen her şey İstanbul'da ve kötü olan ekonomimiz dibi boylayacaktır. Bütün bir vatan kalacak mı ondan da çok şüpheliyim maalesef.

Celal Şengör'ün dediğine göre büyük felaket olacak, yardımlar zamanında gidemeyecek ve tam bir kaos ortamının oluşacağını söylüyordu. Yeterli önlemlerin alınmadığını görünce de İstanbul'dan taşınma kararı almış. Kimseye korku salmak istemem de doğru olanını yaptı. Tahminimce Marmara depreminde İstanbul'daki çoğu bina yıkılacak ve 1939 Erzincan Depreminde olduğu gibi zamanında yardımların yetişeceğini düşünmüyorum. Kendi imkanıyla kurtulan olursa da muhtemelen açlık, susuzluk ve bir de deprem kışa denk gelirse de soğuktan ölecek. Olacak muhtemel şeyler bu, iyiye yormaya çalışıyorum da pek mümkün olmuyor. İmkanı olan varsa İstanbul'dan taşınmalı, başka yolu yok.

Yağma girişimi ve benzeri olaylar da olacak çeteleşme gibi benim asıl korkularım bunlar sadece İstanbul'la değil en küçük ilde bile kargaşa çıkacak gibi.

Yanlış bilmiyorsam Marmara depreminden sadece İstanbul etkilenmeyecek. Çevre illerin de etkileneceği söyleniyor. Türkiye böyle bir enkazı kaldıramaz, sonumuz hiç hayra gitmiyor ve İstanbul gibi bir şehirden bahsediyoruz. Doğrudan Türkiye'nin kalbinin olduğunu söyleyebiliriz ve 6 Şubat'taki depremde yardımların çoğu İstanbul'dan gitmişti diye hatırlıyorum. İstanbul'da deprem olursa İstanbul'a yardımı kim götürecek? Küçük bir şehirden bahsetmiyoruz, koskocaman şehir ve bunun bir de çevre illerine de destek gitmesi gerekecek. Diyelim ki bir şekilde yardımlar götürüldü, muhtemelen deprem olduğunda İstanbul kıyamet kopmuş gibi olacak. Kendi imkanıyla kurtulanlar da muhtemelen keşke ölseydim diyecek. Cidden yeri gelince ölüm bile bir kurtuluş, nimet oluyormuş. Sonumuzu hiç hayır görmüyorum, sonumuz hayır olsun.

Arkadaşım sanki sadece bizim ülkede büyük deprem oluyor. Japonya'da kimsenin umurunda olmuyor deprem, adamlar güle oynaya video çekiyor. Bizimkiler ülkenin ekonomi kaynağı şehrini umursamıyor. Eğer yıllardır önlem alınmıyorsa, bırakın da tahrip olsun. İstanbul'da yaşayan biri olarak söylüyorum bunu.

İnşallah sonumuz hayır olur.Celal Şengör haftalarca yardım gitmeyeceğinden sokakların ceset gibi ağır kokacağından yangınlar olacağından bahsetti.Onlarca akrabam istanbulda ve onlar adına gerçekten üzülüyorum.

Arkadaşım sanki sadece bizim ülkede büyük deprem oluyor. Japonya'da kimsenin umurunda olmuyor deprem, adamlar güle oynaya video çekiyor. Bizimkiler ülkenin ekonomi kaynağı şehrini umursamıyor. Eğer yıllardır önlem alınmıyorsa, bırakın da tahrip olsun. İstanbul'da yaşayan biri olarak söylüyorum bunu.

Hâlâ önlem alınabilir ama beklemeyi seçiyorlar anlayamıyorum. Japon'lar kendisine bir şey olmayacağını bildiğinden güle oynaya karşılıyorlar ama bizim için öyle değil maalesef söylenecek daha çok şey var fakat ne desek nafile değişen bir şey olmayacak ve deprem olduktan sonra her şey anlaşılacak.

Hâlâ önlem alınabilir ama beklemeyi seçiyorlar anlayamıyorum. Japon'lar kendisine bir şey olmayacağını bildiğinden güle oynaya karşılıyorlar ama bizim için öyle değil maalesef söylenecek daha çok şey var fakat ne desek nafile değişen bir şey olmayacak ve deprem olduktan sonra her şey anlaşılacak.

Artık depremden sonra Rambo gibi ormandan ormana kaçabilen kaçar. Böcek falan kemiririz. Hadi diyelim evimiz hasar görmedi. Her sokakta dandik dandik evler var. Her yer yıkılmış ev dolu olacak, yemeğimiz bitince gidip alamayacağız gibi duruyor. Bir de o ahır gibi evlerde kalan insanlar var, onlara çok üzülüyorum.

Artık depremden sonra Rambo gibi ormandan ormana kaçabilen kaçar. Böcek falan kemiririz. Hadi diyelim evimiz hasar görmedi. Her sokakta dandik dandik evler var. Her yer yıkılmış ev dolu olacak, yemeğimiz bitince gidip alamayacağız gibi duruyor. Bir de o ahır gibi evlerde kalan insanlar var, onlara çok üzülüyorum.
Haklısınız hocam umarım en az hasarla atlatırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı