Celeron 1007U sistemde YouTube videoları donuyor

• Konuyu başlatan pca
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 843

pca

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 8 yıllık laptopımın ilk aldığımda hiçbir sıkıntı yoktu, YouTube'da video izlerken 1080p'de kasmadan izliyorudum ama şimdi bırak 1080p'yi, 720'de bile kasıp donuyor. Çözümünü biliyor musunuz?

• İşlemcim: Celeron 1007U 1.5 GHz.
  • SSD: Netac 256 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle donanımsal açıdan bakarsak:
1. İşlemcinin ısınmasına sebep olan bir durum frekans düşmesine de sebep olur. Bu da videolarda kasma donmaya sebep olabilir. Bilgisayarın işlemci kısmının eskiye göre daha çok ısınıp ısınmadığını kontrol edin.
2. Uygulamalar yazılımsal bir hatadan ötürü decode işlemi için ekran kartı yerine işlemciyi kullanıyor olabilir. İşlemciler bu konuda ekran kartlarına göre pek iyi değil. İşlemci %100de iken bile videolar kasabilir.

Yazılımsal açıdan bakarsak:
1. Arka planda başka bir uygulama işlemciyi sömürüyor olabilir. Windows Defender, Windows Update vesaire gibi.
2. Az önce dediğim ekran kartının decode işleminde kullanılmaması olabilir. Google Chrome ayarlarında "Donanım ivmelendirmesini kullan" gibi bir seçenek olacak. Orayı bir kontrol edin.

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Dediğiniz işlemleri eskiden rahatça yapıp şu anda kasması bunlara bağlı olabilir diye düşünüyorum. Tekrar dönüş yaparsanız başka çözümler düşünürüz.

Öncelikle donanımsal açıdan bakarsak:
1. işlemcinin ısınmasına sebep olan bir durum frekans düşmesine de sebep olur. Bu da videolarda kasma donmaya sebep olabilir. Bilgisayarın işlemci kısmının eskiye göre daha çok ısınıp ısınmadığını kontrol edin.
2. uygulamalar yazılımsal bir hatadan ötürü decode işlemi için ekran kartı yerine işlemciyi kullanıyor olabilir. İşlemciler bu konuda ekran kartlarına göre pek iyi değil. İşlemci %100'de iken bile videolar kasabilir.

Yazılımsal açıdan bakarsak:
1. arka planda başka bir uygulama işlemciyi sömürüyor olabilir. Windows Defender, Windows Update vesaire gibi.
2. az önce dediğim ekran kartının decode işleminde kullanılmaması olabilir. Google Chrome ayarlarında "donanım ivmelendirmesini kullan" gibi bir seçenek olacak. Orayı bir kontrol edin.

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Dediğiniz işlemleri eskiden rahatça yapıp şu anda kasması bunlara bağlı olabilir diye düşünüyorum. Tekrar dönüş yaparsanız başka çözümler düşünürüz.

Öncelikle donanımsal olarak bilgisayarımda ekran kartı yok diye biliyorum ısınma konusu ise nereden bakıldığını bilmiyorum bu arada 8 yıldır laptopumu 1 kere bile içini açıp kontrol etmedim çünkü PC'ler hakkında pek bir şey bilmiyorum doğrusu bozulup elimde kalmasından korkuyorum kısacası. Yazılımsal olarak da PC de neredeyse hiçbir şey yüklü değil Defender gibi şeylere hiç uğraşmadım onlar kendi ayarlarında duruyor. Yanlışım varsa düzeltin.

Öncelikle donanımsal olarak bilgisayarımda ekran kartı yok diye biliyorum ısınma konusu ise nereden bakıldığını bilmiyorum bu arada 8 yıldır laptopumu 1 kere bile içini açıp kontrol etmedim çünkü PC'ler hakkında pek bir şey bilmiyorum doğrusu bozulup elimde kalmasından korkuyorum kısacası. Yazılımsal olarak da PC de neredeyse hiçbir şey yüklü değil Defender gibi şeylere hiç uğraşmadım onlar kendi ayarlarında duruyor. Yanlışım varsa düzeltin.

Bilgisayarınızın marka-modelini belirtirseniz daha net yardımcı olabiliriz.

Ekran kartı her bilgisayarda mutlaka bulunur. Sizin bilgisayarınızda harici ekran kartı yerine daha hafif işler için işlemcinin içerisinde intel'e ait olan dahili grafik birimi vardır.

Celeron işlemcili bilgisayarlara bazen fan koymayabiliyor üreticiler. Çok güç tüketip ısınan bir işlemci değil. Ama sizin bilgisayarınız biraz eski. İşlemcinin üretim teknolojisi de eski olduğu için ısınma durumu olabilir. O yüzden bilgisayarın varsa hava giriş çıkış noktalarını kontrol edin. 8 yıldır hiç açmadıysanız soğutma sisteminin bakım zamanı gelmiş olabilir. Eğer siz yapamazsanız yapabilen birinden yardım isteyin veya bilgisayarcıya götürün.

Video oynatma sırasında görev yöneticisini açın ve işlemcinin durumuna vesaire bakın. Hatta mümkünse video veya fotoğraf çekip buraya atabilirsiniz. Daha anlaşılır olabilir

Bilgisayarınızın marka-modelini belirtirseniz daha net yardımcı olabiliriz.

Ekran kartı her bilgisayarda mutlaka bulunur. Sizin bilgisayarınızda harici ekran kartı yerine daha hafif işler için işlemcinin içerisinde Intel'e ait olan dahili grafik birimi vardır.

Celeron işlemcili bilgisayarlara bazen fan koymayabiliyor üreticiler. Çok güç tüketip ısınan bir işlemci değil. Ama sizin bilgisayarınız biraz eski. İşlemcinin üretim teknolojisi de eski olduğu için ısınma durumu olabilir. O yüzden bilgisayarın varsa hava giriş çıkış noktalarını kontrol edin. 8 yıldır hiç açmadıysanız soğutma sisteminin bakım zamanı gelmiş olabilir. Eğer siz yapamazsanız yapabilen birinden yardım isteyin veya bilgisayarcıya götürün.

Video oynatma sırasında görev yöneticisini açın ve işlemcinin durumuna vesaire bakın. Hatta mümkünse video veya fotoğraf çekip buraya atabilirsiniz. Daha anlaşılır olabilir.

Laptopumun markası asusx550cc bilgisayarımda 1 tane fan var fan çıkışlarını kontrol ettim ama fan hızlı döndüğünde bile elime hava gelmiyor bir de bazen hiçbir yük altında değilken bile fan aşırı hızlı çalışabiliyor laptopun içini açma kısmında ise buradaki bilgisayarcılara güvenmiyorum birkere götürmüştüm ve 320 GB HDD mi 200 GB ile değiştirmişlerdi arkadaşlarımda ise hep kasa kullanıcı olduğu için laptopdan anlamıyorlar onlarda bilgisayar bozulup elinde kalmasından korkuyorlar gönderdiğim fotoğraftaki video 720p60 çözünürlüğünde

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-17 at 10.17.59 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-17 at 10.17.59 (1).jpeg
    296,5 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2021-03-17 at 10.17.59.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-17 at 10.17.59.jpeg
    306,8 KB · Görüntüleme: 44
Laptopumun markası asusx550cc bilgisayarımda 1 tane fan var fan çıkışlarını kontrol ettim ama fan hızlı döndüğünde bile elime hava gelmiyor bir de bazen hiçbir yük altında değilken bile fan aşırı hızlı çalışabiliyor laptopun içini açma kısmında ise buradaki bilgisayarcılara güvenmiyorum birkere götürmüştüm ve 320 GB HDD mi 200 GB ile değiştirmişlerdi arkadaşlarımda ise hep kasa kullanıcı olduğu için laptopdan anlamıyorlar onlarda bilgisayar bozulup elinde kalmasından korkuyorlar gönderdiğim fotoğraftaki video 720p60 çözünürlüğünde

Fan tam hızda çalıştığında bile elinize hava gelmemesi fanın ucunda bulunan soğutma bloğunun toz ve kirden tıkanmış olabileceğinin habercisi gibi duruyor(Altta görseldeki gibi). Nihai bilgi için bilgisayarın açılması gerek yani. Bilgisayarcılara güvenilmeyebilir tabi. Özellikle de sizin bilgisayardan anlamadığınızı düşünürlerse dürüst olmayan birisinin hileye başvurması oldukça olası duruyor.

Ama bahsettiğiniz HDD değiştirme olayı eski bilgiayarlar için en standart tedavilerden birisi. Tahminimce bilgisayarcı arkadaş kasan donan bilgisayarınızı canlandırmak için HDD yerine 240 ya da 256 GB'lık bir SSD takmış. Yani kesin bir şey diyemem ama burada dolandırılmadığınıza emin olabilirsiniz. Bana gelseniz ben de aynı işlemi yapardım veya tavsiye ederdim.

Daha önce ihtimaller dahilinde saydığım gibi işlemcinize google chrome fazla yükleniyor. Buradaki sorun tahminime göre decode işlemi için işlemcinin kullanılması olabilir. Görev yöneticinizde ekran kartı kısmını göremedim. Bazen görev yöneticisinde dahili grafik gözükmeyebiliyor ama bence sorun bu değil. Ekran kartında herhangi yazılımsal bir sıkıntı sonucunda google chrome işlemciyi kullanmaya başlamış olabilir. Başlat tuşuna sağ tıklayarak "aygıt yöneticisini" açın ve "görüntü bağdaştırıcılarına" gelin. Alttaki 2. görselde gördüğünüz gibi Intel HD graphics tarzı bir şey olması gerekir. Eğer yoksa "bilinmeyen aygıt" sekmesine bakın. Sorun var ise görselde benim Elan WBF fingerprint sensöründe olduğu gibi ünlem işareti de olabilir. Yapabilirseniz ekran kartını güncellemeye çalışın. Ayrıca aygıt yöneticisnden ekran görüntüsü atın oraya da bakalım bi.

Dosya Ekleri

• tahliye_izgarasi_tikali.jpg
    tahliye_izgarasi_tikali.jpg
    42,7 KB · Görüntüleme: 38
  • aygıt yöneticisi.png
    aygıt yöneticisi.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 26
Fan tam hızda çalıştığında bile elinize hava gelmemesi fanın ucunda bulunan soğutma bloğunun toz ve kirden tıkanmış olabileceğinin habercisi gibi duruyor(Altta görseldeki gibi). Nihai bilgi için bilgisayarın açılması gerek yani. Bilgisayarcılara güvenilmeyebilir tabi. Özellikle de sizin bilgisayardan anlamadığınızı düşünürlerse dürüst olmayan birisinin hileye başvurması oldukça olası duruyor.

Ama bahsettiğiniz HDD değiştirme olayı eski bilgiayarlar için en standart tedavilerden birisi. Tahminimce bilgisayarcı arkadaş kasan donan bilgisayarınızı canlandırmak için HDD yerine 240 ya da 256 GB'lık bir SSD takmış. Yani kesin bir şey diyemem ama burada dolandırılmadığınıza emin olabilirsiniz. Bana gelseniz ben de aynı işlemi yapardım veya tavsiye ederdim.

Daha önce ihtimaller dahilinde saydığım gibi işlemcinize google chrome fazla yükleniyor. Buradaki sorun tahminime göre decode işlemi için işlemcinin kullanılması olabilir. Görev yöneticinizde ekran kartı kısmını göremedim. Bazen görev yöneticisinde dahili grafik gözükmeyebiliyor ama bence sorun bu değil. Ekran kartında herhangi yazılımsal bir sıkıntı sonucunda google chrome işlemciyi kullanmaya başlamış olabilir. Başlat tuşuna sağ tıklayarak "aygıt yöneticisini" açın ve "görüntü bağdaştırıcılarına" gelin. Alttaki 2. görselde gördüğünüz gibi Intel HD graphics tarzı bir şey olması gerekir. Eğer yoksa "bilinmeyen aygıt" sekmesine bakın. Sorun var ise görselde benim Elan WBF fingerprint sensöründe olduğu gibi ünlem işareti de olabilir. Yapabilirseniz ekran kartını güncellemeye çalışın. Ayrıca aygıt yöneticisnden ekran görüntüsü atın oraya da bakalım bi.
1616010779373.png

Fan tam hızda çalıştığında bile elinize hava gelmemesi fanın ucunda bulunan soğutma bloğunun toz ve kirden tıkanmış olabileceğinin habercisi gibi duruyor(altta görseldeki gibi). Nihai bilgi için bilgisayarın açılması gerek yani. Bilgisayarcılara güvenilmeyebilir tabii. Özellikle de sizin bilgisayardan anlamadığınızı düşünürlerse dürüst olmayan birisinin hileye başvurması oldukça olası duruyor.

Daha önce ihtimaller dahilinde saydığım gibi işlemcinize Google Chrome fazla yükleniyor. Buradaki sorun tahminime göre decode işlemi için işlemcinin kullanılması olabilir. Görev yöneticinizde ekran kartı kısmını göremedim. Bazen görev yöneticisinde dahili grafik gözükmeyebiliyor ama bence sorun bu değil. Ekran kartında herhangi yazılımsal bir sıkıntı sonucunda Google Chrome işlemciyi kullanmaya başlamış olabilir. Başlat tuşuna sağ tıklayarak "aygıt yöneticisini" açın ve "görüntü bağdaştırıcılarına" gelin. Alttaki 2. görselde gördüğünüz gibi Intel HD Graphics tarzı bir şey olması gerekir. Eğer yoksa "bilinmeyen aygıt" sekmesine bakın. Sorun var ise görselde benim elan wbf fingerprint sensöründe olduğu gibi ünlem işareti de olabilir. Yapabilirseniz ekran kartını güncellemeye çalışın. Ayrıca aygıt yöneticisnden ekran görüntüsü atın oraya da bakalım bir.

Aygıt yöneticisinin ekran görüntüsünü attım ama ekran kartını güncellemeye çalıştığımda en iyi sürücüler zaten yüklü diyor.

1616010948644.png

Hocam windows kendi veritabanında en güncel sürücüleri hemen barındırmayabiliyor.
Öncelikle şu bağlantıdan Intel'in en son grafik sürücüsüne ulaşmaya çalışın. (Intel kendi güncelleme aracını indirecektir)

Ekran kartında büyük bir sorun yok gibi duruyor. Sorun bana daha çok yazılımsal gibi geldi( Fan temizliği yapıldığı halde düzelmez ise)

Şimdi bir kaç yöntem daha önereceğim belki çözüme ulaştırır:

1. Farklı bir tarayıcıda video açıp durumu izleyin. Mozilla Firefox, Opera vesaire gibi.
2. Chrome'u tamamen kaldırın ve yeniden yükleyin.

Eğer farklı tarayıcılarda işlemci aşırı yük altına girmezse google chrome'da sıkıntı vardır direkt olarak 2. işleme geçersiniz.

Geri
Yukarı