Celeron N3450 maksimum hızda ama çok yavaş çalışıyor

Melehat

Centipat
Makaleler
1
Yer
Valandovo, Kuzey Makedonya
Daha fazla  
1661027247996.png

Merhaba arkadaşlar. Sorunum başlıktan da görüldüğü gibi. Birkaç gün önce bilgisayara format attım. Formattan önce de bu hızda çalışıyordu fakat uygulamalar, oyunlar, chunk yüklenme hızları da CPU hızıyla orantılı olarak çok hızlıydı. Daha sonra temizleme amacıyla format attım. Formattan sonra da bu şekil hızlı çalışıyordu ama oyunlarda hissedilir bir düşüş vardı. Formattan önceki/Formattan sonraki olarak video da paylaştım. Videoları Truckers MP'de çektim. Formattan önce tablistesinde gözüken onlarca oyuncu olduğu halde anında yükleniyordu. Fakat formattan sonra tablistesinde 5-6 kişi olmasına rağmen çok yavaş yüklendiler. Bu sorun da oyunu çok etkiliyor. Ne sollamaya çıkılıyor ne de yol dışından yola anında katılabiliyorum. Tablistesinin dakikalarca yüklenmesini beklemem gerekiyor. Videoların linkini attım. Tablistesini açtığımda oyuncu pinglerinin sağında gözüken 0.0M uzaklık yüklenmediğini gösteriyor oynayanlar bilir zaten.
Formattan önce:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Formattan sonra:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki video da aynı şartlarda çekildi. İki videoda da sadece Truckers MP açık. Kapatabildiğim tüm Görev Yöneticisi işlemlerini kapattım( sadece programları, Windows işlemlerini değil ). İki videoda da işlemci 2.10 GHz hızda çalışıyor. Tüm sürücüler güncel.

Bilgisayar özelliklerini yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.
İşlemci: Intel Celeron N3450 1.10-2.20 GHz.
RAM: 4 GB DDR3 1800 MHz + 8 GB Sanal Bellek.
Ekran Kartı(APU): Intel HD Graphics 500 128 MB + 2 GB Paylaşımlı.
SSD: 57 GB Sandisk 2006.
O bilgisayarı at yenisini al gibi yorumlar yapmayın. Bu bilgisayarda oynamam gerekiyor zaten yenisini alma şansım olsaydı alırdım.

Windows 7'ye downgrade edip işlemciyi rahatlatabilirsin.

Ama formattan önce de Windows 10'du fakat Windows 10 Pro'ydu. Ben de araştırdım, Pro versiyonunda gereksiz ofis programları olduğu için yavaşlatabiliyormuş. O yüzden Home kurdum.

Sorun çözüldü mü?

Hayır şu anda maksimum hızda çalışıyor her zaman fakat bu şekilde de bazen 105 dereceye ulaştığı için shutdown atıyor.

Termal macun bakımlarını yaptın mı hiç. Bu halde çalıştırmak işlemciyi yakabilir.

O bilgisayarla oyun videosu falan izlersin en güzel. Oyun oynayacaksan da 2008 yılından önce çıkmış oyunlara göz at.

Yapabileceğin tek gerçekci işlem bi 4 gb daha ram alıp takmak.

O bilgisayarla oyun videosu falan izlersin en güzel. Oyun oynayacaksan da 2008 yılından önce çıkmış oyunlara göz at.

Ama formattan önce GTA 4 Bile oynatıyordu sorunsuz.

Açıp baktım fakar anakartı çok değişik, batarya kablosu ve bios pili dışında hiçbir şey yerinden çıkmıyor. Herşey anakarta entegre.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı