Çözüldü Cep Bank Nedir? Güvenilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyun hesabımı satacağım. Karşı tarafla benim ortak bir banka kartımız olmadığı için bu yöntemi önerdi. Karşı taraf önce parayı teslim etmekten yana sıkıntı yapmıyor. Biraz araştırdığım kadarı ile TC kimlik numarası üzerinden yollanıyor. Karşı şahsı tanımadığım için TC kimlik numaramı verme noktası aklımda birkaç soru işareti bıraktı. Güvenilir mi? Alternatifleri var mı? Sistem tam anlamı ile nasıl işliyor? Kesintisi varsa Garanti'den İş Bankası’na IBAN üzerinden göndermek kadar fazla mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Gönderecek kişiye TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı veriyorsunuz. Parayı yolladığı zaman telefonunuza SMS ile kod geliyor, (kaç TL yolladığı yazması hangi bankadan yolladığına göre değişir, önce arkadaşın dediği gibi parayı almanızı daha sonra hesabı teslim etmenizi öneririm) bankamatiğe gidip cepbank ile para çekme seçeneğini seçiyorsunuz daha sonra telefonunuza gelen kodu, kimlik numaranızı ve gönderen kişinin cep telefon numarasını giriyorsunuz. Parayı çekiyorsunuz. Çok basit işlem.
Karşı taraf cep bank ile para gönderdiğinde sana SMS gelir fakat sen parayı çekmeden karşı taraf hemen iptalde edebilir. O yüzden cepbank gelince önce parayı çekip sonra ürününü teslim etmeni tavsiye ederim.

Gönderecek kişiye TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı veriyorsunuz. Parayı yolladığı zaman telefonunuza SMS ile kod geliyor, (kaç TL yolladığı yazması hangi bankadan yolladığına göre değişir, önce arkadaşın dediği gibi parayı almanızı daha sonra hesabı teslim etmenizi öneririm) bankamatiğe gidip cepbank ile para çekme seçeneğini seçiyorsunuz daha sonra telefonunuza gelen kodu, kimlik numaranızı ve gönderen kişinin cep telefon numarasını giriyorsunuz. Parayı çekiyorsunuz. Çok basit işlem.

Çözüm
Aklımda bulunuyor. Net parayı fiziksel olarak almadan hiç bir şekilde teslim gerçekleştirmeyi düşünmüyorum. Tek sıkıntım TC kimlik numarası vermeden bu olayı halledebiliyor muyuz? Sonuçta tanımadığımız birine TC kimlik numarası vermek günümüz dünyasında pek güvenilecek bir durum gibi gelmiyor bana.

Aklımda bulunuyor. Net parayı fiziksel olarak almadan hiçbir şekilde teslim gerçekleştirmeyi düşünmüyorum. Tek sıkıntım TC kimlik numarası vermeden bu olayı halledebiliyor muyuz? Sonuçta tanımadığımız birine TC kimlik numarası vermek günümüz dünyasında pek güvenilecek bir durum gibi gelmiyor bana.

O zaman EFT yapmasını talep et. EFT komisyon ücreti gayet uygun.

Bir diğer alternatif olarak 5 TL'ye ininal kart satın alın, parayı kolaylıkla yollasın. Kimlik numarası ve telefon numarasına da gerek kalmaz. Komisyon ücreti almıyor diye hatırlıyorum. @orpheus2690

Bir diğer alternatif olarak 5 TL'ye ininal kart satın alın, parayı kolaylıkla yollasın. Kimlik numarası ve telefon numarasına da gerek kalmaz. Komisyon ücreti almıyor diye hatırlıyorum. @orpheus2690
İninal karttan nakit olarak para çekebiliyor muyuz? Yanlış hatırlamıyorsam en son olmuyordu öyle bir durum.

Konuşup anlaşmayı deneyeceğim yardımlarınız için teşekkürler. Kalan tek sıkıntı şu anda tek çözüm hakkım olması. :)

Seçenek her zaman vardır 😂 sadece hesap numarasıyla işlem yapmak istiyorsan karşı taraf hangi banka kullanıyorsa o bankadan hesap açtırıp havale yaptırırsın. Bankaya gitmeden mobil ile hesap açılabiliyor.

Geri
Yukarı