Çözüldü Çerezler nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Durmazzali47

Decapat
Bazı sitelere girdiğimde benden çerezleri onaylamamı istiyor. Bunu epeydir yaşıyorum, sanırım geç bir soru ama hâla öğrenemedim ne olduğunu. Ben bunlara izin verince onlara ne gibi haklar tanımış oluyorum?

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Sitedeki kullanıcıların etkileşimlerini depolamak ve hatırlamak amacıyla kullanılıyor. Siteler tarafından genelde kullanıcı deneyimini iyileştirmek adı altında izin isteniyor.

Siz bir siteye girdiğinizde ve çerezlere izin verdiğinizde web sunucusu tarafından tarayıcıya gönderiliyor bu çerezler. Tarayıcı ise çerezleri kendi kullanıcı cihazında saklıyor. Örneğin bir sitede çerezlere izin verdiniz, siteye sonraki girişinizde yaptığınız eylemler ve istatistikleriniz vesaire site tarafından hatırlanıyor.

Oturum bilgilerini saklamak açısından çok işe yarıyor. Sitelerde gezinirken bilgilerinizin kaybolmasını önlüyor. Örneğin Trendyol'da bir sepet yaptınız, bu sepet siteye sonraki girişinizde gitmez. İşte bu kısaca çerezlerin işidir.
Örneğin bir siteye ilk girdiğin zaman senden çerezlere izin vermeni ister. Eğer sende çerezleri kabul edersen siteye başka bir zaman girmek istediğin de site daha hızlı çalışır. Ve çerezler senin arama deneyimini arttırır. Yani araştırdığın veya bulmak istediğin şeyleri çerezler analiz eder ve sana yeni bilgiler sunar. Şöyle düşün nasıl internetten bir şeye baktığın zaman reklamlarda o çıkıyor öyle düşünebilirsin.

Sitedeki kullanıcıların etkileşimlerini depolamak ve hatırlamak amacıyla kullanılıyor. Siteler tarafından genelde kullanıcı deneyimini iyileştirmek adı altında izin isteniyor.

Siz bir siteye girdiğinizde ve çerezlere izin verdiğinizde web sunucusu tarafından tarayıcıya gönderiliyor bu çerezler. Tarayıcı ise çerezleri kendi kullanıcı cihazında saklıyor. Örneğin bir sitede çerezlere izin verdiniz, siteye sonraki girişinizde yaptığınız eylemler ve istatistikleriniz vesaire site tarafından hatırlanıyor.

Oturum bilgilerini saklamak açısından çok işe yarıyor. Sitelerde gezinirken bilgilerinizin kaybolmasını önlüyor. Örneğin Trendyol'da bir sepet yaptınız, bu sepet siteye sonraki girişinizde gitmez. İşte bu kısaca çerezlerin işidir.

Çözüm
@Adrastos Teşekkürler. Peki çerezlerin biz kullanıcılara bir zararı olabiliyor mu? Yani bu kötüye kullanılabiliyor mu?

Elbette, çerezlerin çalınması gibi durumlar olabiliyor. Linke tıklamakla bile oluyor günümüzde. Örneğin zararlı bir linke tıkladınız. Bu sayede tarayıcı çerezleriniz çalınabilir. Çerezleriniz çalındığında da doğal olarak hesaplarınıza parola olmadan erişim sağlanabilir.

Elbette, çerezlerin çalınması gibi durumlar olabiliyor. Linke tıklamakla bile oluyor günümüzde. Örneğin zararlı bir linke tıkladınız. Bu sayede tarayıcı çerezleriniz çalınabilir. Çerezleriniz çalındığında da doğal olarak hesaplarınıza parola olmadan erişim sağlanabilir.

Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı