Çeviri işi nasıl yapılır?

caseyyy

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben dil sınıfında okuyan, İngiliz dili ve edebiyatı bölümü okumayı hedefleyen bir öğrenciyim. İngilizceye çok ama çok hakimim, birçok makale yazdım ve çeviri işlerini de yapabileceğimi düşünüyorum. Bir süredir freelance çeviri işlerini araştırıyorum, fakat her yer imkansız fiyatlara çalışan birçok yıl deneyimli insanlarla dolu, ne teklif verirsem vereyim deneyimsiz olduğum için kimseden geri dönüş alamıyorum. Minik bir gelir kaynağı, çerez parası için küçük işleri hedefliyorum. İnsanların beni değerlendirmesi için illa dil bölümü mezunu mu olmalıyım? Benimle aynı yoldan geçmiş veya herhangi bir önerisi olan varsa tavsiyelerini bekliyorum, nereden başlamam gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Deneyimli kişi sayısı çok. En ucuz fiyattan başlarsanız belki. Daha çok İngilizce öğretmenleri vs var ve direk aratınca önde çıkıyorlar o yüzden zor. Başka bir dile bakabilirseniz daha şanslı olursunuz.

Bu arada size dümdüz yazı göndermiyorlar. Kullanım kılavuzları,projeler,tanıtımlar vb bir çok farklı ürünü çevirmenizi isteyebiliyorlar. Kitap çevirileri için kesinlikle profesyonel ararlar.

İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum. Zamanında kendimi geliştirmek için Beyinsizler.net'de 70'ten fazla makale çevirdim. Eğer amacınız ufak bir gelir kaynağı oluşturmak ise, önce tanıdıklardan başlayın. Çocuğu İngilizce okuyan veya İngilizce'de eksiği olanlarla iletişim kurmaya çalışın. Ya da sokaklara ilan asabilirsiniz. Bir arkadaşım bu yoldan özel ders veriyordu. Insanlar genelde İngilizce bilen birilerini aramıyor aslında. Yani şöyle ki, örneğin eğer İngilizce biliyorsanız bir de üstüne malzeme mühendisliği ile ilgili bilginiz varsa sizi daha kolay seçiyorlar.

Geri
Yukarı