Ceza vs Sagopa Kajmer

Türkiye'de arabesk diye bir kültür var, yeni nesil İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay tarzı ile harmanlanmış müziği yani arabesk rap olayını seviyor. Derdim olsun ve türevindeki müziklerin ne kadar popüler olduğunu ve hızlı çıkış yaptığını görüyorsunuz. Rap farklı bir kültürle harmanlanmamalı bence, rap zaten başlı başına bir kültürdür farklılaştırmaya gittiğinde yörüngesinden sapmış oluyor ve buna rap demek doğru da olmaz. Bu yüzden bana göre sagopa rap yapmıyor rap ile arabeskin harmanlanmış halini yapıyor. Sagopanın yaptığı Aşık Veysel'in her hangi bir eserini rock müzik veya pop müzik ile yorumlamaktan farklı değil.

Sagopanın rap yaptığını düşünmüyorum. Çünkü rap dediğin sistem eleştirisidir. Ve sagopa şarkılarında bunu göremiyorum.İkisi arasında ceza derim.
Kalbim Krizin Bekçisi Olmuş, Didaktik Kitaplar, Manzumu Mazlum Dinledi, Aruz Ölçüsü, Bağdat ve diğer protest şarkılarını dinlemediniz sanırım. Ayrıca Kırık Çocuk şarkısıyla hiphop olarak (sadece rap değil) diğerlerinden çok daha bilgili olduğunu ortaya koymuştur.

Sanırım çok az insanın Rap'den haberi var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada Ceza. İkisi arasındaki tartışmada Ceza'nın annesinin hastane masraflarını karşılamak için oynadığı lolipop reklamından sonra Kolera'nın televizyonda ağır bir şekilde eleştirmesinden kaynaklıdır. Ceza da bu olaydan sonra Mürekkep doldurdum şarkısını çıkarmıştır.

Kalbim Krizin Bekçisi Olmuş, Didaktik Kitaplar, Manzumu Mazlum Dinledi, Aruz Ölçüsü, Bağdat ve diğer protest şarkılarını dinlemediniz sanırım. Ayrıca Kırık Çocuk şarkısıyla hiphop olarak (sadece rap değil) diğerlerinden çok daha bilgili olduğunu ortaya koymuştur.
Çok fazla araştırma yapmadım genel baktım. Yani yakın zamandaki popüler şarkılarında bunu göremedim. Gerçi bu yüzden popüler olmadılar mı zaten.

İkisini kıyaslamak doğru değil. Günümüzdeki neredeyse bütün MC'lerin örnek aldığı isimler Ceza, Sagopa ve Fuat Ergin'dir. Sagopa ve Ceza'nın 16 yıl önce yaptığı "Neyim Var Ki" isimli parça bile günümüzde hala popülerliğini koruyor.

Dolayısıyla iki isim de Türkçe rap için çok önemli değerlerdir. Kıyaslama yapmadan bu isimleri dinleyin ve halinize şükredin. Çünkü önümüzdeki yıllarda Ben Fero, Khontkar gibi isimler bu piyasada isminden söz ettirecek ve Sagopa, Ceza gibi isimleri mumla arayacağız.

Yeni konular

Geri
Yukarı