Çözüldü Cgn havuzunda olup olmadığımı anlayamadım

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Oğuzkaan78

Hectopat
Az önce port yönlendirme denedim fakat port kapalı görünüyor dolayısıyla aklıma cgn havuzunda mıyım sorusu geldi ve forumda gezindim WAN adresinden bahsediyorlar. WAN kısmıma girdim modem arayüzünde bir sürü var hangisi bilmiyorum.
Whatismyipaddress sitesinde bu şekilde görünüyor.

1676297903910.png

Modem arayüzü.

1676298089741.png

Çözüm
Modem arayüzünde Internet kısmında yazan IP adresi, WhatIsMyIp sitesindeki ile aynı.
Yani CGNAT havuzunda değilsiniz.
Port yönlendirme yaparken sorun yaşamamanız gerek.

Ya port açarken bir hata yapıyorsunuz ya sunucu localhost dışında dinlemiyor ya da bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı engelliyor.
Yanlış bilgi (Statik IP yoksa Dinamik IP kullanılır. Bölgede Dinamik IP de kalmadıysa en son olarak CGNAT kullanılır.)
Her ay artı bir ücret olarak statik IP parası ödemiyorsanız kesinlikle CGN havuzundasınız. Ngrok ile halledebilirsiniz, sosyal de rehberleri var.

Her ay artı bir ücret olarak statik IP parası ödemiyorsanız kesinlikle cgn havuzundasınız. Ngrok ile halledebilirsiniz, sosyal de rehberleri var.

Bir ara videodan bakarak denemiştim de zorlanmıştım. Açıkçası Ark server Manager ile server kurmak, bazı indirdiğimiz Online özelliği kendisinde olmayan ama modlarla eklenen(Slime Rancher veya Skyrim mesela) gibi oyunlarda Hamachi yerine dedicated ile oynamak için istiyordum. Ark için 3 tane falan port açmak gerekiyor diye biliyorum ngrok bunların hepsini aynı anda yapabilir mi bilmiyorum.

Modem arayüzünde Internet kısmında yazan IP adresi, WhatIsMyIp sitesindeki ile aynı.

Ya port açarken bir hata yapıyorsunuz ya sunucu localhost dışında dinlemiyor ya da bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı engelliyor.

Çözüm
Modem arayüzünde ınternet kısmında yazan IP adresi, whatısmyıp sitesindeki ile aynı.

Az önce tekrar denedim. Şu şekilde yaptım. Port yönlendirme kısmına girdim. Şu şekilde bir kurulum düşündüm. Hepsi yazan yer tcp/udp seçme yeri.

1676306671834.png

Bu şekilde kaydediyorum aktif yapıyorum. Port checker sitelerinde kesinilkle kapalı olarak gösteriyor 25565 portunu.

Tabii ki IP adresi kısmını da CMD'ye Ipconfig yazıp Ethernet adapter IPv4 adress olarak aldım.

Az önce tekrar denedim. Şu şekilde yaptım. Port yönlendirme kısmına girdim. Şu şekilde bir kurulum düşündüm. Hepsi yazan yer tcp/udp seçme yeri.

Eki Görüntüle 1667211

Bu şekilde kaydediyorum aktif yapıyorum. Port checker sitelerinde kesinilkle kapalı olarak gösteriyor 25565 portunu.

Tabii ki IP adresi kısmını da CMD'ye Ipconfig yazıp Ethernet adapter IPv4 adress olarak aldım.

Portun açık gözükmesi için sunucunun da açık olması gerek.

Sunucu açıkken de görmüyorsa Server.properties dosyasından IP adresi kısmına 0.0.0.0 veya 192.168.1.43 girin.

Windows Güvenlik Duvarı'ndan da MC sunucusu için 25565 portuna izin vermeyi deneyebilirsiniz.

Protokol kısmı TCP/UDP olmalı.
Eğer seçeneklerde TCP, UDP ve Hepsi şeklinde 3 seçenek varsa Hepsi TCP/UDP demek.
3'ten fazla seçenek varsa TCP/UDP seçin.
Veya TCP için bir yönlendirme ve UDP için başka bir yönlendirme de kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Sunucu açıkken de görmüyorsa server. Properties dosyasından IP adresi kısmına 0.0.0.0 veya 192.168.1.43 girin.

Windows güvenlik duvarı'ndan da MC sunucusu için 25565 portuna izin vermeyi deneyebilirsiniz.

Eğer seçeneklerde tcp, UDP ve hepsi şeklinde 3 seçenek varsa hepsi TCP/UDP demek.
Veya tcp için bir yönlendirme ve UDP için başka bir yönlendirme de kullanabilirsiniz.

Sunucunun açık olması gerektiğini bilmiyordum ya. Minecraft'ı örnek olarak yaptım yoksa Minecraft sunucusu kurmadım. Şimdi deneyeceğim aslında merak ettim siz öyle dediğiniz için.

Çalışıyormuş ya. Gerçekten çok teşekkür ederim size. Sorun bu kadar basitmiş :D sırf server açmadım diye cgn sanıyormuşum.

Sunucu açıkken de görmüyorsa server. Properties dosyasından IP adresi kısmına 0.0.0.0 veya 192.168.1.43 girin.

Windows güvenlik duvarı'ndan da MC sunucusu için 25565 portuna izin vermeyi deneyebilirsiniz.

Eğer seçeneklerde tcp, UDP ve hepsi şeklinde 3 seçenek varsa hepsi TCP/UDP demek.
Veya tcp için bir yönlendirme ve UDP için başka bir yönlendirme de kullanabilirsiniz.

Bu arada sadece Minecraft'ta çalıştırabildim. Subnatica nitrox ve stardwe valley de port yönlendirmesi yapsam da kapalı görünüyor serveri açınca ilginç.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı