CH341A ile Winbond 25Q256JVFQ Programlama

Geçmedim. Akışına bırakırım. O kadar vaktim yok. O sürede Diablo oynarım 🤣
Ürün ulaştı. Rehber yakında gelir.

Bağladığım halde IC Not responding diyor NeoProgrammer.
Bu kadar dar bir alanda çipi hava tabancasıyla sökmeye çalışmak pek mantıklı olmayabilir. Ancak denenebilir. Tabii kart yeni sunucu için olduğundan, sökmeyi sona bırakmak mantıklı olacaktır.
Öncesinde W25Q64' flashlayanlar olmuş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine bir forumda aynı anakart için bir konuşma geçmiş, Flash Dump ve BIOS ile alakalı:

Olur da lazım olursa diye Datasheet'i de bırakalım:

Winbound yongalarla gömülü sistemler gereği çalışıyorum, aslında Flash Memory'ler ile. Bu konuyu gördükten sonra, evde bozuk yatan anakartımdaki yongaya da benzer bir işlem uygulamak fikri aklıma geldi, belki iyi bir rehber olabilir. Direkt STM32 bir işlemciye QSPI ya da SPI ile bağlayıp da bir şeyler yapılabilir belki.

Bir multimetre ile, multimetreyi kısa devre moduna alıp bakmak lazım aslında, o headerlar Flash'a mı bağlı diye. Eğer bağlıysa ki bağlı olduğunu düşünüyorum, headerler kullanılarak da kolayca yapılar.

Şimdiden kolay gelsin diyorum umarım sorunsuz bir şekilde halledersin.
Açıkçası video bilgi vermiyor sorumla ilgili. Videoda kullanılan programlayıcı da farklı, kullanılan yöntem de. İlk sayfada paylaştığım pinout doğru ise bağlayıp deneyeceğim. CH341A pinout konusunda bilgin var mı?

Son düzenleme:
ASUS KRPA-U16 anakartın Winbond 25Q256JVFQ yongasını elle programlayarak BIOS güncellemesi yapmaya karar verdim gibi. Amaç anakartı EPYC 7713 Milan işlemci ile uyumlu hale getirmek.

CH341A ile bu yongayı programlayabilen pek göremedim. Hatta çipi yakan biri bile var ama yanlış bağlamış olabilir.

Neyse, bu iş için bunu sipariş ettim az önce:

Gelince bakacağım. Bu esnada tavsiyelerinize açığım.

Şöyle bir video gelir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Programlayıcı bu yöntemle modifiye edildi:

Eki Görüntüle 1352221

Eki Görüntüle 1370808

Merhaba, biraz geç oldu ama yararlı bir bilgi olacağını düşünüyorum. 16 bacaklı flash yongalarında klasik 8 bacaklı olanlardan farklı olarak reset pini bulunur. Yonga yanıt vermediğinde bu pin toprak seviyesine çekilip bırakılarak yonganın kendisini yeniden başlatması sağlanır. 8 pin olanlarda yer yokluğundan dolayı ayrı bir reset pini bulunmaz. Bunun dışında her şeyi aynıdır. Pinlerin sadece 9 tanesi aktiftir, geri kalan 7 pin boştur, çipin iç kısmında herhangi bir yere bağlı değillerdir. Pin isimlerini aşağıya bırakıyorum.

Sunucu anakartlarında 16 pin yonga kullanılmasının sebebi bu reset işlevidir.

Dosya Ekleri

• spi_flash_icsp_connection_diagram.jpg
    spi_flash_icsp_connection_diagram.jpg
    58,3 KB · Görüntüleme: 29

Yeni konular

Geri
Yukarı