Chat GPT-4 ile beraber yazılım sektörünün seyri ne olur?

Bu da güzel bir hikaye, hangi roman acaba 🤨

Yapay zekaya pentesting işlemi veya bug bounty işlemleri yaptıramazsın.
Sadece 1 yılda yapay zekanın nasıl geliştiğine baksana. Biraz abartılı yazmış olabilirim ama bu yapay zekanın önemli iş yükünü üstelemeyeceği anlamına gelmiyor. Hatta yapay zeka kendi forum sitelerini açıp bilgi alışverişinde bulunacaklar diye tahmin ediyorum.

Bir yazılımcı olarak düşüncem ChatGPT statik konuları gayet güzel çözümlüyor, örneğin javascript ile bana 10 tane rastgele sayı oluşturma kodu yaz dediğinizde işler güzel. Fakat bana x sdk'sini kullanarak x veritabanındaki kullanıcıma x işlemi yaptıracak kodu yaz dediğinde işler değişiyor. Bu işlemi yapabilecek yapay zeka yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Ama ben yapabilirim :)

Sıkıntı olmaz daha erken. Bunu dert etmesi gereken nesil bizden sonraki nesil.
Bu gelişmelerden sonra kendi kendime "acaba biyomühendislik, doku mühendisliği gibi teknoloji-biyoloji alanlarına yönelsem mi" diye sormuyor değilim. Çünkü 1 yıl gibi çok ama çok kısa bir sürede bu denli bir ilerleme kaydeden bir program, 10-15 yıl içinde hangi seviyeye gelir düşünmesi bile zor gerçekten.

Doğru. Ancak çok iyi çalışıyor, neredeyse kusursuz test ettiğim sorularda. 1 kere hata yaptı onda da "Şurada hata olabilir mi?" Dediğimde özür dileyip doğrusunu söyledi.
Evet hocam, genelde basit programları yazarken zorlanmıyorlar ancak tüm bir programın sadece yapay zeka tarafından yazıldığı bir senaryoda saçmalamaya başlıyor. Eğer tamamen bir projeyi tüm özellikleriyle yapacaksa daha çok yolu var.

Bu gelişmelerden sonra kendi kendime "acaba biyomühendislik, doku mühendisliği gibi teknoloji-biyoloji alanlarına yönelsem mi" diye sormuyor değilim. Çünkü 1 yıl gibi çok ama çok kısa bir sürede bu denli bir ilerleme kaydeden bir program, 10-15 yıl içinde hangi seviyeye gelir düşünmesi bile zor gerçekten.
Yahu onu da 10-15 yıl sonra düşünürüz şimdi ekmeğini kazanmaya bak. İş başvurusu ise başvuru, üniversite ise üniversite, yks ise ders artık ne gerekiyorsa.

Evet hocam, genelde basit programları yazarken zorlanmıyorlar ancak tüm bir programın sadece yapay zeka tarafından yazıldığı bir senaryoda saçmalamaya başlıyor. Eğer tamamen bir projeyi tüm özellikleriyle yapacaksa daha çok yolu var.
Ya tabii ki hocam daha yolun çoook başında, lakin uzun vadeyi geçtim, kısa ve orta vadede çok başka şeyler göreceğiz bence.

Sadece 1 yılda yapay zekanın nasıl geliştiğine baksana. Biraz abartılı yazmış olabilirim ama bu yapay zekanın önemli iş yükünü üstelemeyeceği anlamına gelmiyor. Hatta yapay zeka kendi forum sitelerini açıp bilgi alışverişinde bulunacaklar diye tahmin ediyorum.
Forum sitesini geliştiren ekipler açabilir, ancak ChatGPT-56 çıkana kadar bir blockchain developer veya fullstack developer seviyesine gelemez. 1 yılda gelmesi gereken normal bir yer geliştiren ekip boş bir ekip değil. Hala ileri düzey soruları veya açıkları anlayamıyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı