ChatGPT-4o sadece bir başlangıç olabilir mi?

AkifDemir

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Barış Özcan'ın bugün yayınladığı videoyu izledim ve aklıma bir soru tekrar takıldı. Bu bildiğimiz insan gibi konuşmaya başlamış ve artık sesli ve görüntülü bir şekilde. Bunun sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyorum öncelikle. Fakat beni en çok korkutan gelecekte ne yapacağım. Şu an lise öğrencisiyim. Mühendislik düşünüyordum fakat sorgulamaya başlıyorum gitgide acaba doğru mu düşünüyorum diye. Sizce bu yapay zeka nerelere gelir? Bu tarz meslekleri tamamen ele geçirebili r mi? Geçirebilirse ne kadar zaman alır? Ve en önemlisi: Robotlar bilinçlenip bize karşı bir isyan başlatabilir mi gelecekte? bu konular hakkında bir tartışma başlatmak istedim. Sizin bu konu hakkında ve benim gibi gençler hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bahsi Geçen Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oğlum siz bu işleri şaka zannediyorsunuz, 10 sene sonra bir çoğumuz toplumda kendimize bir yer bulamayacağız. Nüfus artıyor iş imkanı gittikçe azalıyor. Bunlar daha iyi günler.

Gelecekte ne olacağını bilmek imkansızlaşmaya başladı. 100 yıl önceki 5 yıl sonrası ile günümüzdeki 5 yıl sonrası aynı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Barış Özcan'ın bugün yayınladığı videoyu izledim ve aklıma bir soru tekrar takıldı. Bu bildiğimiz insan gibi konuşmaya başlamış ve artık sesli ve görüntülü bir şekilde. Bunun sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyorum öncelikle. Fakat beni en çok korkutan gelecekte ne yapacağım. Şu an lise öğrencisiyim. Mühendislik düşünüyordum fakat sorgulamaya başlıyorum gitgide acaba doğru mu düşünüyorum diye. Sizce bu yapay zeka nerelere gelir? Bu tarz meslekleri tamamen ele geçirebili r mi? Geçirebilirse ne kadar zaman alır? Ve en önemlisi: Robotlar bilinçlenip bize karşı bir isyan başlatabilir mi gelecekte? bu konular hakkında bir tartışma başlatmak istedim. Sizin bu konu hakkında ve benim gibi gençler hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bahsi Geçen Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ele geçirebilir ancak kısa sürede ele geçirmesine izin verileceğini sanmıyorum. Daha çok, oldukça gelişmiş araçlar olarak her mesleğe destek olacaklardır. Bence siz yeteneğiniz ve hayaliniz neyse o mesleğe yönelin ve yapay zekayı da yakından takip edin.

Oğlum siz bu işleri şaka zannediyorsunuz, 10 sene sonra birçoğumuz toplumda kendimize bir yer bulamayacağız. Nüfus artıyor iş imkanı gittikçe azalıyor. Bunlar daha iyi günler.

Şaka zannettiğim falan yok ciddiye aldığım için böyle bir konu tartışma başlatmak istedim zaten. Sadece diğer insanların da bu konu hakkındaki fikirlerini bilmek istiyorum.

Ele geçirebilir ancak kısa sürede ele geçirmesine izin verileceğini sanmıyorum. Daha çok, oldukça gelişmiş araçlar olarak her mesleğe destek olacaklardır. Bence siz yeteneğiniz ve hayaliniz neyse o mesleğe yönelin ve yapay zekayı da yakından takip edin.

Öyle hocam haklısınız bende öyle düşünüyorum fakat yine de bir " acaba?" sorusu takılıyor aklıma.

Gelecekte ne olacağını bilmek imkansızlaşmaya başladı. 100 yıl önceki 5 yıl sonrası ile günümüzdeki 5 yıl sonrası aynı değil.

Kesinlikle öyle hocam. Daha küçükken izleyip bunlar nasıl gerçek olsun dediğim şeyler şu an sanki 5 6 yıl içinde çok rahat gerçekleşecekmiş gibi gelmeye başladı. Yapay zeka potansiyeli yüksek teknoloji ve hükümetlerin bunu kötüye kullanması ve teknolojik olarak daha geride kalan ülkelere karşı daha kötü şeyler yapmaya başlamaları hakkında düşünüyorum bazen. Bunların gerçekleşmesi dünyayı gitgide kaosa sürükleyecek ve dünya yaşanmaz hale gelecekmiş gibi. Sizin fikirleriniz nedir?

Oğlum siz bu işleri şaka zannediyorsunuz, 10 sene sonra bir çoğumuz toplumda kendimize bir yer bulamayacağız. Nüfus artıyor iş imkanı gittikçe azalıyor. Bunlar daha iyi günler.
giphy.gif

Çağrı merkezi çalışanlarının çoğu işsiz kalacak.

Kesinlikle hocam. Kaybolan meslekler kadar yeni iş fikirleri de doğacaktır bence. Fakat işsizliğin artmayacağı gerçeğini değiştirmeyecek diye düşünüyorum.

İşin aslı şu ki benim güvenmedim şey yapay zeka değil. İnsanların açgözlülüğüne yenilip bununla neler yapabileceği konusu. Eğer öyle bir insan böyle bir zincirleme olay başlatırsa dünyanın hiç iyi yerlere varacağını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı