Rehber ChatGPT'yi Linux terminalinizde kullanın

Focal Fossa

Hectopat
Makaleler
3
Bu rehberde ünlü yapay zeka sohbet aracı ChatGPT'yi linux terminalinizde nasıl kullanabileceğinizi öğrenin. Videolu anlatım aşağıda (ilk videolu anlatımım, yanlışım veya eksiğim olabilir kusura bakmayın).

İlk olarak bu adreste yer alan ChatGPTerminator aracını
git clone https://github.com/AineeJames/ChatGPTerminator.git
komutu ile indiriyoruz. Python ve python-pip'i sistemimize kuruyoruz.

Ardından klasörün içine cd ChatGPTerminator komutu ile giriş yapıyoruz.

Sonrasında pip install gpterminator komutu ile aracımızı sistemimize kuruyoruz.

Şimdi bize OpenAI API key'imiz lazım. Bu linkten key'imizi almak için oturum açıyoruz ve sağ üst kısımdan profil resmimize tıklayıp API kısmından keyimizi öğreniyoruz, key yoksa oluşturuyoruz.

Key'imizi kopyalıyoruz ve hangi shell'i kullnıyorsak onun "rc" config'ine export OPENAI_API_KEY=sk-dsf4hg65df1h89dfg7h8545dfg4h şeklinde en alt kısma yapıştırıyoruz. Bu yazdığım key örnektir., sizinki de buna benzer olacaktır.

Sırada yeni config'imizi source /config/dosyanızın/yolu/ komutu ile kullanmak var. "source"tan sonra configiniz neredeyse o yolu yazın.

Son olarak terminalimizi kapatıp açıyoruz yahut shell'imizin komutunu giriyoruz. Bash ise "bash", fish ise "fish" gibi.

Evet hayırlı olsun ChatGPT artık sisteminizin bir parçası. !help komutu ile yapabilecekleriniz açıklanmış. Dall-e 'den görsel bile oluşturabilirsniz.
Geri kalanı hayalgücünüz...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu rehberde ünlü yapay zeka sohbet aracı ChatGPT'yi Linux terminalinizde nasıl kullanabileceğinizi öğrenin. Videolu anlatım aşağıda (ilk videolu anlatımım, yanlışım veya eksiğim olabilir kusura bakmayın).

İlk olarak bu adreste yer alan chatgpterminator aracını
git clone https://github.com/AineeJames/ChatGPTerminator.git
Komutu ile indiriyoruz. Python ve Python-pip'i sistemimize kuruyoruz.

Ardından klasörün içine cd ChatGPTerminator komutu ile giriş yapıyoruz.

Sonrasında pip install gpterminator komutu ile aracımızı sistemimize kuruyoruz.

Şimdi bize OpenAI API Key'imiz lazım. Bu linkten key'imizi almak için oturum açıyoruz ve sağ üst kısımdan profil resmimize tıklayıp API kısmından keyimizi öğreniyoruz, key yoksa oluşturuyoruz.

Key'imizi kopyalıyoruz ve hangi Shell'i kullnıyorsak onun "RC" Config'ine export OPENAI_API_KEY=sk-dsf4hg65df1h89dfg7h8545dfg4h şeklinde en alt kısma yapıştırıyoruz. Bu yazdığım key örnektir. Sizinki de buna benzer olacaktır.

Sırada yeni Config'imizi source /config/dosyanızın/yolu/ komutu ile kullanmak var. "Source"tan sonra Config'iniz neredeyse o yolu yazın.

Son olarak terminalimizi kapatıp açıyoruz yahut Shell'imizin komutunu giriyoruz. Bash ise "bash", fish ise "fish" gibi.

Evet hayırlı olsun ChatGPT artık sisteminizin bir parçası. !help komutu ile yapabilecekleriniz açıklanmış. DALL-E'den görsel bile oluşturabilirsniz.
Geri kalanı hayalgücünüz...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ilk komutta -bash: Git: Command not found hatası alıyorum.

Hocam merhaba. Çok güzel bir özellik ama aklıma bir şey takıldı. Boşta iken yani bunu kullanmadığımız zaman arka planda RAM ve CPU'yu kullanır mı?

selamlar bilgilendirme için teşekkürler.fedora kullanıyorum
Dün yapmıştım bugün gpterm kodu ile kullandım daha sonra kapattım bugün gpterm kodu yazınca
ERROR: the OPENAI_API_KEY environment variable is missing hatasını alıyorum.
Linux'ta acemiyim.Son bir haftadır kullanıyorum.

Shell config dosyaniza OPENAI_API_KEY=sk-dsf4hg65df1h89dfg7h8545dfg4h olacak şekilde api keyinizi eklemeniz gerek. Eşittir işaretinden sonra kendi keyinizi yazacaksanız. Sonra tekrardan source "shell config dosyanız" komutunu tırnak işareti olmadan girip terminali kapatıp açacaksınız. Fedorada source ~/.bashrc kodunu girin.

Geri
Yukarı