Chimera ile EFI Dual Boot

taner tekin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
  • Unibeast ile Yosemite kurdum.
  • EFI bölümünü mount edip Unibeast içerisindeki Extra klasörünü kopyalayarak USB olmadan sistemi açabiliyorum.
  • Aynı harddiske Win8.1 kurdum. (EFI card reader usb bellek ile)
  • Sistemi UEFI olarak kullanmıyorum.
  • Bilgisayar açıldığında F12 yapıp Windows boootloader (hardisk) seçersem windows sorunsuz açılıyor.
  • F12 yapıp, sadece harddiski seçersem chimera bootloader yükleniyor. Burada mac os x sorunsuz açılıyor.
Fakat windowsu buradan açamıyorum.:
File: \Boot\BCD hatası alıyorum.
Şimdi sorunum şu:

Windows bootloader'indeki dosyaları Mac OS X'daki EFI bölüntüsüne nasıl uyarlayabilirim?
Başlangıçta diski seçmeden direk chimera bootloader üzerinden açılıp 2 işletim sistemini de sorunsuz açmak istiyorum.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
Bu arada windowsu açtığımda sağ alt köşede secure boot doğru yapılandırılmadı uyarısı alıyorum. Ama windows normal çalışıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer girdi olarak "Windows Boot Manager" seçiyorsanız Windows UEFI kurulu demektir. Chimera'nın UEFI boot etme yeteneği yok. Clover kullanmanız yararınıza olacaktır. Clover kendisi tespi edecektir Windows bölümünü.

Teşekkür ederim Recep bey.
Yalnız, laptop ilk açılışta siyah ekran kendi logosunda açılıyor. Bu nedenle uefi olup olmadığına emin olamamıştım.
Clover' le ilgili şöyle bir sıkıntı yaşıyorum. Clover'i EFI bölümüne kurunca OS X' i normal açacak kombinasyonu birtürlü bulamıyorum. ( kext_dev mode , graphics enabler, vs..,)
Normalde Unibeast USB' deki extra klasörünü EFI' ye atarak sorunsuz açılış sağlıyorum. Burada 2 adet .plist dosyası var. Bunlardaki konfigürasyonu clover EFI da ki config.plist e nasıl uyarlayabilirim. ? Unibeast ile hazırlanan USB' de sadece Bluetooth kext lerini sildim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Clover Boot Options-> Boot Args satırına gerekli olan boot komutlarını yazabilirsin.

org.Chameleon.Boot.plist dosyasındaki komutları Config dosyana uyarlamak için Clover Configurator kullanabilirsin.

Montezuma, bu dediğini bir türlü yapamadım.

Clover Configurator 'da import configuration diyerek usb klasöründeki org.Chameleon.Boot.plist dosyasını açıp efi/clover içerisine config.plist olarak kaydediyorum.
Fakat clover menüsünde mac 'i seçtiğimde makine normal açılmasına rağmen klavye çalışmıyor ve ekran kartı ( usb ile açtığımda normal ve 2048mb) düşük çözünürlükte olduğundan takılmalar oluyor ekranda.
usb-Extra klasöründeki extension ları efi clover kext 10.10 içine kopyalıyorum
Bu aşamada ne yapmam gerekir acaba?

org.chameloen.plist clover configrator ile açmayacaksın zaten. Yazdığımı dikkatli oku. org.chameloen.plist text edit ile aç. Onun içindeki ayarları örnek alarak, Config.plist dosyanı düzenleyeceksin.

org.chameloen.plist dosyasını TextEdit ile açtığımda;

<key>Boot Banner</key>
<string>No</string>
<key>EthernetBuiltIn</key>
<string>Yes</string>
<key>GraphicsEnabler</key>
<string>No</string>
<key>IGPEnabler</key>
<string>Yes</string>
<key>Instant Menu</key>
<string>Yes</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string>kext-dev-mode=1</string>
<key>Legacy Logo</key>
<string>Yes</string>
<key>UseKernelCache</key>
<string>No</string>

aradaki satırlar bunlar. Burada kex-dev mode=1 'i clover conf.'de buluyorum.
Fakat GraphicsEnabler =No i seçebileceğim bir yer yok.

Clover için Grafik kodu komutu farklıdır. Clover Configurator ile Config.plist dosyanı aç. Clover Configurator-> Grpahics-> Inject Intel seçeneğini işaretle.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı