Çözüldü Chipset kurulum hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Edgar Davids

Picopat
Merhaba arkadaşlar. ASUS Prime A620M-K model anakart kullanıyorum, işlemcim ise R5 7500F aygıt yöneticisinde ünlem ile işaretli olan aygıtlar vardı bu chipsetin yüklü olmadığı anlamına geliyor bildiğim kadarıyla. Ben de chipset yükleyecektim, Windows kişisel bilgisayarınızı korudu uyarısından sonra şöyle bir hata aldım;

1710354621365.png

1710354706414.png

Görselde hem chipseti yüklediğim yeri hem de aldığım hatayı belirttim hata bende mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunların hepsini yüklemeli miyim?

Eki Görüntüle 2140298

Evet. Anakartınıza ait olan tüm sürücüleri yüklemelisiniz. Her biri OEM sürücüleriniz olarak yüklenmesi gerekiyor. Armoury Crate uygulaması HUD sürücülerini de içerecektir. Güç yönetimi gibi özellikler için gerekli. VGA driver işlemcinizde dahili ekran kartı varsa anakartınız ile optimize olan sürücüyü kuracaktır. LAN driver ve Audio driverlarda anakartınıza entegre olan LAN chipi ve ses çipi için uyumlu olan stabil çalışan sürümü kuracaktır (Özellikle ses sürücüsü ASUS'un sitesindekini kurun. Surround ses özelliklerini kullandığınızda farklı versiyona sahip olan sürücü sorun çıkartabilir). Dediğim gibi ilk başta Windows Update, Sonra ASUS'un sitesindeki sürücüler. (WinRAR ve SATA RAID sürücüsünü kurmanıza gerek yok.)

Bu arada AMD'nin sitesindeki chipset sürücüsünde arıza varmış. Benim güncellemede de aynı hatayı verdi. Bununla ilgili başlıkta açmışlar. Genel bir sorun var chipset sürücüsünde. ASUS'un sitesindekini kurun şimdilik. Hata düzeltildiğinde yeni versiyon olarak görünür. O zaman yenisine güncellersiniz.
Windows güncelleştirmelerini gerçekleştirdim.

Anakartın sitesinde yer alan sürücüler derken hocam? Lan, Audio vs. onlardan mı bahsediyorsunuz?

Anakart sitesi üzerinden chipset yükleyecektim fakat sürümü 2023.11.21 tarihine ait. AMD'nin sitesinde 03.13.2024 tarihinde güncellenmiş. Fakat ben de AMD sitesindekini yükleyemiyorum, hata veriyor.

ASUS ve AMD sitelerindeki chipset driverların güncel tarihleri görselde.

İlk önce anakartınıza ait olan eski sürücüyü yüklemeniz gerekiyor. Anakart üreticisinin belirli donanımlar için özellikle geliştirmiş olduğu bölümler yüklenmesi gerekiyor. AMD'nin sitesindeki güncel sürücü sadece AMD'nin belirlemiş olduğu özellikleri içerir. ASUS'un sitesinde yer alan sürücü ise anakartınıza ait olan ana bileşenlerin ASUS tarafından düzenlendiği özel sürücüyü içerir. AMD'nin sitesindeki sürücüyü yüklemeden önce ASUS'un sitesindeki sürücüleri yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca sadece chipset değil diğer tüm sürücüleride öncelikle ASUS'un sitesinden yüklemeniz gerekiyor.

Bunların hepsini yüklemeli miyim?

Eki Görüntüle 2140298

Evet. Anakartınıza ait olan tüm sürücüleri yüklemelisiniz. Her biri OEM sürücüleriniz olarak yüklenmesi gerekiyor. Armoury Crate uygulaması HUD sürücülerini de içerecektir. Güç yönetimi gibi özellikler için gerekli. VGA driver işlemcinizde dahili ekran kartı varsa anakartınız ile optimize olan sürücüyü kuracaktır. LAN driver ve Audio driverlarda anakartınıza entegre olan LAN chipi ve ses çipi için uyumlu olan stabil çalışan sürümü kuracaktır (Özellikle ses sürücüsü ASUS'un sitesindekini kurun. Surround ses özelliklerini kullandığınızda farklı versiyona sahip olan sürücü sorun çıkartabilir). Dediğim gibi ilk başta Windows Update, Sonra ASUS'un sitesindeki sürücüler. (WinRAR ve SATA RAID sürücüsünü kurmanıza gerek yok.)

Bu arada AMD'nin sitesindeki chipset sürücüsünde arıza varmış. Benim güncellemede de aynı hatayı verdi. Bununla ilgili başlıkta açmışlar. Genel bir sorun var chipset sürücüsünde. ASUS'un sitesindekini kurun şimdilik. Hata düzeltildiğinde yeni versiyon olarak görünür. O zaman yenisine güncellersiniz.

Son düzenleme:
Çözüm
Evet. Anakartınıza ait olan tüm sürücüleri yüklemelisiniz. Her biri OEM sürücüleriniz olarak yüklenmesi gerekiyor. Armoury Crate uygulaması HUD sürücülerini de içerecektir. Güç yönetimi gibi özellikler için gerekli. VGA driver işlemcinizde dahili ekran kartı varsa anakartınız ile optimize olan sürücüyü kuracaktır. Lan driver ve Audio driverlarda anakartınıza entegre olan lan chipi ve ses çipi için uyumlu olan stabil çalışan sürümü kuracaktır (özellikle ses sürücüsü ASUS'un sitesindekini kurun. Surround ses özelliklerini kullandığınızda farklı versiyona sahip olan sürücü sorun çıkartabilir). Dediğim gibi ilk başta Windows Update, sonra ASUS'un sitesindeki sürücüler. (WinRAR ve SATA RAID sürücüsünü kurmanıza gerek yok.)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, oldukça yararlı oldu benim için sağ olun.

Geri
Yukarı