''chkdsk'' komutu HDD bölümünü siler mi?

mali35

Hectopat
Merhabalar, Bir harici harddisk vardı. Bunun laptop harddiskinin HDD kutusu ile hariciye dönüştürüldüğünü farkettim. PC'ye tatığımda ikiye bölünmüş şekilde görünüyordu. Örneğin "E" ve "F". Biraz uğraşmıştım birleştirmek için ama olmayınca vazgeçtim, böyle kullanmaya devam ettim.

Daha sonra PC'ye takınca okumamaya başladı. Aygıt yöneticinde görünüyordu. Disk yönetiminde ise disk 1 ayrılmamış alan ve harfsiz olarak görünüyordu. Neyse sürücü oluştur dedim, harf atadım falan, biçimlendirmedim. İçinde yedeklerim vs vardı çünkü. Bu sefer de atadığım harf şeklinde göründü fakat tek parça ve açılmayarak. Biçimlendirme istiyordu. Neyse ''chkdsk'' komutu ile hataları tarattım, şimdi açıldı. Fakat diğer parçası ne disk yönetiminde ne de başka yerde görünmüyor. Açıkçası harddiskin kaç GB olduğunu da hatırlamıyorum. Acaba yanlışlıkla diğer parçayı silip bununla mı birleşti? Şu an toplam 109 GB. 77 GB boş görünüyor.

Muhtemelen silmez. Emin degilim. Değilsen neden yaziyorsun diye sorabilirsiniz, 2 adet windows kurulu harddiskten birini silmiştim ve oluşturulmuş bölüm silinmemişti.

Hocam, diğer parça Raw olmuş olabilir. Chdsk komutu silmez.

@mali35, dediğim gibi büyük ihtimalle Raw oldu.
Teşekkürler yanıtlar için. Fakat program arayüzünde bilgisayarım ekranındakinden farklı bir disk görünmüyor malesef
Görünmeyen kısım için chkdsk komutu yapabilir miyim? Yani bilgisayardaki tüm diskler için harf belirtmeden chkdsk komutu uygulayabilir miyim acaba ?
Program ile tarayınca diğer diskteki verileri gördü. başka pcye alıp biçimlendircem bakalım
Sanırım silmiş. Yukarıdaki veri kurtarma programında 109gb görünen hdd yi taradığımda diğer bölümdeki dosyaları silinen/kaybolan olarak gördü. Verileri kurtardım da ne derece sağlıklı olduğu belirsiz henüz.
Ayrıca bilgisayarım penceresinde görünen hddyi biçimlendir dediğimde 149 gb gösteriyor. Yani tüm hdd yi tek hale getirip diğerini silmişim sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı