Chrome açıkken yüksek RAM kullanımı

Oxyy06

Centipat
Sadece Google Chrome açıkken 4.2 GB RAM kullanımı oluyor. Chrome fazla RAM kullanıyor ama bu kadar da olacağını sanmıyorum. Chrome'u kapattığım zaman ise 3.6 GB RAM kullanımı oluyor.
Bu durum normal mi acaba?
16 GB RAM var.

Adsız.png

Son düzenleme:
4.2GB bellek kullanımı ile 3.6GB bellek kullanımı arasındaki fark 600MB, bu soruya verebileceğim yanıt Chrome'da neyin açık olduğuna göre değişir, mesela sekmeler ve eklentiler bellek kullanımının artmasına neden olur ki 600MB bellek kullanımı günümüzde artık hiçbir şey haline geldi. Bende Microsoft Edge kullanıyorum, üç adet eklenti ve sadece Technopat sekmesi açık iken 400MB bellek tüketiyor, yanda bir sekme daha açıp YouTube'a girsem bellek kullanımı 600MB, YouTube'dan 1080p kalitesinde bir video izlemeye başlarsam 800MB kullanmaya başlıyor. Yani bellek kullanımı tamamen değişkendir, özellikle sosyal medya sekmeleri çok bellek tüketir çünkü içerisindeki veri statik değildir sürekli olarak veri alır ve veri gönderir, dinamik birer yapıya sahiptirler ki buda bellek kullanımını arttırır. 16GB bellek olan bir sistemde Chrome'un kullandığı bu miktarda bellek hiçbir şeydir.

Ayrıca işletim sistemin bellek ağzına kadar dolmaya yaklaştığında bellek kullanımını optimize etmeye çalışır yani bellek kullanımın %100'e yaklaşmıyorsa dert etmen gereken bir şey yok. Hatta sen 4.2GB bellek kullanıldığını zannediyorsun ama Windows kendisi şuanda bütün belleğini kullanıyor, orada boş görünen bellek kısmı daha önceden kapattığın uygulamalar için önbellek görevi görüyor yani aslında şuan bile senin belleğin ağzına kadar dolu halde, bir sonraki açılışta o uygulamalar daha çabuk açılsın diye yapıyor bunu. Senin bellek alanın dolmaya başladıkça bu önbelleği silip sana bellek alanı açıyor.

Geri
Yukarı