Chrome açılınca R5 1600 sıcaklığı dalgalanıyor

Arkadaşlar, Chrome tarayıcısını açtığımda mesela örnek veriyorum, işlemci ısısı boşta 40 derece. Chrome'u açıyorum, 50 oluyor birden. Sonra düşüyor geri 40-41'lere. Yani mevzu şu, Chrome açınca anlık ısı sıçraması oluyor. Neden? Ryzen 5 1600 14nm.

Arkadaşlar, Chrome tarayıcısını açtığımda mesela örnek veriyorum, işlemci ısısı boşta 40 derece. Chrome'u açıyorum, 50 oluyor birden. Sonra düşüyor geri 40-41'lere. Yani mevzu şu, Chrome açınca anlık ısı sıçraması oluyor. Neden? Ryzen 5 1600 14nm.
İşlemci ısısı boşta 40 derece, Chrome açtığın taktirde %30 40 kullanım bandına çıkıyor ilk açtığın zaman sonra tekrar kullanım düşüyor mantıken işlemci kullanıldığı için sıcaklık değeri de artacak tabi ki.
Çünkü Google Chrome işlemciyi kullanıyor.

Sıcaklık çok yüksek değilse bir sorun yok, dalgalanma da normal. Herkes ufak tefek şeyleri bile fazla sorgulamaya başladı. Bu konudan en az 100 tane daha var biraz araştırma yap. Kullan geç, çok dert etme. Core 2 Duo ve GT 9500 ile oyun oynamaya çalışan çocukları düşün biraz, faydası olur.

Niye bunu dert ediyosinizki bende de Ryzen 5 3500X var bende de öyle oluyor.

Şimdi ne alaka yazan arkadaşlar olacak ama sebebi Core Performance Boost'un ve Cool'n' Quiet özelliğinin açık olması. Bunları kapatıp denediğimde Chrome'da bu sıçramalar ortadan kalkıyor. Neden bu özellikler bu sıçramaları yapıyor? Çünkü işlemci Cool'n' Quiet özelliği aktif olduğunda, işlemci boşta iken performansını düşürüyor. Siz görece ağır bir işlem açtığınızda bu özellik kapanıyor ve işlemci kendini hemen turboluyor. O anlık sıçramaların sebebi bu. Çoğu uygulamada olmuyor ama Chrome'da durum bu. Çözümü de işlemci hızınızı sabitlemek ya da CPB kapatmak.

@Murat26040 hocam merak sorun mu var arıza mı var diye sizde durum nasıl söyler misiniz rica etsem teşekkürler.
@GodMode Game Boost açık MSI B450 GAMING Plus Max anakart işlemci hızını R5 1600'de sabitleyebilir miyim arkadaşlar bu arada Ryzen 5 1600 14nm benimki 14'lük OC yapabilir miyim yakar mıyım.

@Murat26040 hocam merak sorun mu var arıza mı var diye sizde durum nasıl söyler misiniz rica etsem teşekkürler.
@GodMode Game Boost açık MSI B450 GAMING Plus Max anakart işlemci hızını R5 1600'de sabitleyebilir miyim arkadaşlar bu arada Ryzen 5 1600 14nm benimki 14'lük OC yapabilir miyim yakar mıyım?

Normal bir şey ilk açıldığında Chrome işlemciyi kullanıyor öyle sıçramlar oluyor.

Sıcaklık çok yüksek değilse bir sorun yok, dalgalanma da normal. Herkes ufak tefek şeyleri bile fazla sorgulamaya başladı. Bu konudan en az 100 tane daha var biraz araştırma yap. Kullan geç, çok dert etme. Core 2 Duo ve GT 9500 ile oyun oynamaya çalışan çocukları düşün biraz, faydası olur.
Cidden sosyalde gördüğüm en iyi yorumlardan birisi.

Geri
Yukarı