Chrome Flags nedir? Tavsiye ettiğim Flags Ayarları!

BuzzyGamer

Kilopat
Daha fazla  
Chrome Flags nedir? Ne işe yarar?

Chrome Flags
tarayıcının bir parçası olmayan ancak birkaç tıklamayla etkinleştirilebilen deneysel özelliklerdir. Kullanımı kolaydır ve web’de gezinme şeklinizi değiştirebilir. Chrome Flags sadece tarayıcının kararlılığı ve performansı gibi noktalarda iyileştirmeler sağlamıyor, ayrıca Flags ile beraber karanlık mod, sekme listeleme ve renklendirme gibi tarayıcı üzerinde birçok özelleştirme yapabiliyorsunuz.

UYARI: Chrome Flags özelliklerinin deneysel bazlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bu özellikleri etkinleştirdiğinizde tarayıcı verilerinizi kaybedebilir veya güvenliğinizden ya da gizliliğinizden ödün verebilirsiniz. Etkinleştirilen özellikler, bu tarayıcının tüm kullanıcıları için geçerli olur. Bu nedenle hangi özelliğin, ne işe yaradığını bildiğinizden emin olmanız gerekir. Ne işe yaradığını bilmediğiniz özellikleri, güvenliğiniz ve web'de gezinme deneyiminizin bozulmaması için değiştirmemenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir sorun oluşması durumunda ayarları sıfırlayabilirsiniz. Aşağıda faydalı bulduğum ve bizzat kendim kullandığım Chrome Flags ayarlarını görüntüleyebilir ve dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Chrome Flags ayarları nasıl kullanılır?

Adım #1:
chrome://flags adresini URL çubuğuna kopyalayın ve Enter’a basın.

Karşınıza çıkan ekranda değiştirilebilir birçok özellik göreceksiniz. Search flags kısmından değiştirmek istediğiniz özellikleri arayarak, kolayca bulabilir ve tercihinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Adım #2: Değiştirmek istediğiniz ayarın en sonunda yer alan kutucuk üzerinden ''Default'', ''Enabled'', ''Disabled'' seçeneklerinden birisini seçerek, tercihinize uygun olarak ayarlayabilir ve tüm işlemler bittikten sonra yapmış olduğunuz ayarların geçerli olabilmesi için ''Relaunch'' butonu üzerinden tarayıcıyı yeniden başlatabilirsiniz.

Hangi ayarları değiştirdim? Değiştirmiş olduğum ayarlar ne işe yarıyor?

GPU rasterization >> Enabled

Bu ayar, Google Chrome'u web içeriğini taramak için her zaman GPU'yu kullanmaya zorlar.

Parallel Downloading >> Enabled

Chrome’un Parallel Downloading özelliği sayesinde, büyük boyutlu dosyaları artık tarayıcınız üzerinden daha hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Internet Download Manager’da olan mantığı uygulayan bu özellik, büyük dosyaları daha küçük parçalara bölerek indiriyor ve işlemle indirme hızını arttırıyor.

Experimental QUIC Protocol >> Enabled

QUIC protokolü, Google tarafından sağlanan TCP ve UDP protokollerinin birleşiminden ortaya çıkan bir internet protokolü. QUIC protokolünü aktive ederek daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Heavy Ad Intervention >> Enabled

Hepimizin bildiği üzere Google Chrome, RAM canavarı bir tarayıcı. Hâlihazırda 10-12 sekme açıkken zorlanmaya başlayan Chrome, açık olan sekmelerde çok fazla kaynak tüketen reklamlar bulunduğunda hata verebiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ilgili Flag’i aktive edebilir ve çok fazla kaynak kullanan reklamları istediğiniz aralıklarda engelleyebilirsiniz.

Enable lazy image loading >> Enabled

Bu özellik, bir web sayfasındaki tüm görüntülerin aynı anda yüklenmesini durdurur. Etkinleştirdiğinizde, resimler yalnızca aşağı kaydırıp yakınlarına ulaştığınızda yüklenir. Bu, sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve ayrıca yalnızca gerekli görüntüler yüklendiğinden bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Smooth Scrolling >> Enabled

Bu bayrak, okunabilirliğinizi büyük ölçüde artırabilecek küçük bir değişiklik yapar. Genellikle, bir web sayfasını kaydırdığınızda, her kaydırma işaretiyle küçük teklemeler yapar. Bu bayrağı etkinleştirdikten sonra, sayfa sorunsuz bir şekilde kaydırılacak ve hızlı kaydırma sırasında içeriği kolayca görebileceksiniz. İçeriği hızlıca gözden geçirmeniz gerektiğinde bu özellik kullanışlı olabilir.

Şu an için kullanmış olduğum ve tavsiye ettiğim Chrome Flags ayarlarını sizlerle paylaşmak istemiştim. Bunu yaparken de olabildiğince açıklayıcı ve anlaşılır olabilmesi açısından ayrıntılara başvurdum. Umarım Technopat forum kurallarına uygun ve faydalı bir içerik olabilmiştir. Sizin de bizzat kullandığınız ve mutlaka tavsiye ettiğiniz Flags ayarları var ise yorumlar alanından belirtebilirsiniz. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder, keyifli forumlar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece Chrome'da değil Edge,Brave,Vivaldi ve Opera'da flags ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sadece bu tarayıcılar değil nerdeyse tüm Chromium tarayıcılarda.
Evet, bunu belirtmeyi unutmuşum. Çok teşekkürler hatırlatma için. Umarım faydalı bir içerik olabilmiştir. Aslında daha çok fazla Flags ayarları var fakat ben sadece kullandığım ve tavsiye ettiklerimi paylaşmak istedim.

Enable Smooth Scrolling for PDF ayarı da eklenebilir, PDF belgeleri için de Akıcı Kaydırmayı kullanır.

Ayrıca Microsoft Edge için Flags sayfasına erişimi engellemek gerekebilir, bunun için;

HKEY_LOCAL_MACHINE veya HKEY_CURRENT_USER..Software\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main açıp sağ tarafta Yeni -> DWORD (32 bit) Değeri seçip adını PreventAccessToAboutFlagsInMicrosoftEdge ve Değer Verisi 1 yapıp çıkın, tabi Tarayıcıyı Yeniden Başlatın.

- Resimli Anlatım -
1675511117809.png

--------------------------------------------------------
1675511052832.png

-------------------------------------------------------------
1675511283347.png

Son düzenleme:
Chrome flags nedir? Ne işe yarar?

Chrome flags
tarayıcının bir parçası olmayan ancak birkaç tıklamayla etkinleştirilebilen deneysel özelliklerdir. Kullanımı kolaydır ve Web'de gezinme şeklinizi değiştirebilir. Chrome flags sadece tarayıcının kararlılığı ve performansı gibi noktalarda iyileştirmeler sağlamıyor, ayrıca flags ile beraber karanlık mod, sekme listeleme ve renklendirme gibi tarayıcı üzerinde birçok özelleştirme yapabiliyorsunuz.

uyarı: Chrome flags özelliklerinin deneysel bazlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bu özellikleri etkinleştirdiğinizde tarayıcı verilerinizi kaybedebilir veya güvenliğinizden ya da gizliliğinizden ödün verebilirsiniz. Etkinleştirilen özellikler, bu tarayıcının tüm kullanıcıları için geçerli olur. Bu nedenle hangi özelliğin, ne işe yaradığını bildiğinizden emin olmanız gerekir. Ne işe yaradığını bilmediğiniz özellikleri, güvenliğiniz ve Web'de gezinme deneyiminizin bozulmaması için değiştirmemenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir sorun oluşması durumunda ayarları sıfırlayabilirsiniz. Aşağıda faydalı bulduğum ve bizzat kendim kullandığım Chrome flags ayarlarını görüntüleyebilir ve dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Chrome flags ayarları nasıl kullanılır?

Adım #1:
Chrome://flags adresini URL çubuğuna kopyalayın ve Enter'a basın.

Karşınıza çıkan ekranda değiştirilebilir birçok özellik göreceksiniz. Search flags kısmından değiştirmek istediğiniz özellikleri arayarak, kolayca bulabilir ve tercihinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

adım #2: değiştirmek istediğiniz ayarın en sonunda yer alan kutucuk üzerinden "default", "enabled", "disabled" seçeneklerinden birisini seçerek, tercihinize uygun olarak ayarlayabilir ve tüm işlemler bittikten sonra yapmış olduğunuz ayarların geçerli olabilmesi için "relaunch" butonu üzerinden tarayıcıyı yeniden başlatabilirsiniz.

hangi ayarları değiştirdim? Değiştirmiş olduğum ayarlar ne işe yarıyor?

GPU rasterization >> enabled

Bu ayar, Google Chrome'u web içeriğini taramak için her zaman GPU'yu kullanmaya zorlar.

parallel downloading >> enabled

Chrome'un parallel downloading özelliği sayesinde, büyük boyutlu dosyaları artık tarayıcınız üzerinden daha hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Internet Download Manager'da olan mantığı uygulayan bu özellik, büyük dosyaları daha küçük parçalara bölerek indiriyor ve işlemle indirme hızını arttırıyor.

experimental quıc protocol >> enabled

Quıc protokolü, Google tarafından sağlanan tcp ve UDP protokollerinin birleşiminden ortaya çıkan bir internet protokolü. Quıc protokolünü aktive ederek daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

heavy ad ıntervention >> enabled

Hepimizin bildiği üzere Google Chrome, RAM canavarı bir tarayıcı. Hâlihazırda 10-12 sekme açıkken zorlanmaya başlayan Chrome, açık olan sekmelerde çok fazla kaynak tüketen reklamlar bulunduğunda hata verebiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ilgili Flag'i aktive edebilir ve çok fazla kaynak kullanan reklamları istediğiniz aralıklarda engelleyebilirsiniz.

enable lazy image loading >> enabled

Bu özellik, bir web sayfasındaki tüm görüntülerin aynı anda yüklenmesini durdurur. Etkinleştirdiğinizde, resimler yalnızca aşağı kaydırıp yakınlarına ulaştığınızda yüklenir. Bu, sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve ayrıca yalnızca gerekli görüntüler yüklendiğinden bant genişliğinden tasarruf sağlar.

smooth scrolling >> enabled

Bu bayrak, okunabilirliğinizi büyük ölçüde artırabilecek küçük bir değişiklik yapar. Genellikle, bir web sayfasını kaydırdığınızda, her kaydırma işaretiyle küçük teklemeler yapar. Bu bayrağı etkinleştirdikten sonra, sayfa sorunsuz bir şekilde kaydırılacak ve hızlı kaydırma sırasında içeriği kolayca görebileceksiniz. İçeriği hızlıca gözden geçirmeniz gerektiğinde bu özellik kullanışlı olabilir.

Şu an için kullanmış olduğum ve tavsiye ettiğim Chrome flags ayarlarını sizlerle paylaşmak istemiştim. Bunu yaparken de olabildiğince açıklayıcı ve anlaşılır olabilmesi açısından ayrıntılara başvurdum. Umarım Technopat forum kurallarına uygun ve faydalı bir içerik olabilmiştir. Sizin de bizzat kullandığınız ve mutlaka tavsiye ettiğiniz flags ayarları var ise yorumlar alanından belirtebilirsiniz. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder, keyifli forumlar dilerim.

Heavy Ad Intervention Flag'ı uBlock Origin kullananlar etkinleştirmeli mi? Zaten tüm reklamlar engelliyor çünkü.

Son düzenleme:
GPU rasterization >> enabled
Bu ayar RAM kullanımı arttırmaz mı?@buzzygamer
Pek emin değilim ama arttırsa bile çok fazla arttıracağını düşünmüyorum. Zaten bu yazıda belirttiğim tüm ayarları kullanmıyorum şu an. Sadece bazılarını kullanıyorum. Herkese aynı şekilde tavsiye ederim. Ne işe yaradıklarını okuyup, biraz da inceledikten sonra tercihleri doğrultusunda bazı ayarları etkinleştirmek; daha doğru ve yararlı bir karar olacaktır. Belirtilen tüm ayarları etkinleştirmenize gerek yok.
Heavy Ad Intervention Flag'ı uBlock Origin kullananlar etkinleştirmeli mi? Zaten tüm reklamlar engelliyor çünkü.
Zaten Chromium tabanlı tarayıcıların güncel sürümlerinde bu flag gözükmüyor bile. En azından ben göremedim. Bende uzun yıllardır uBlock Origin kullandığımdan dolayı böyle bir flag ayarını etkinleştirme gereği hiç duymamıştım. Sadece eski sürümlerde böyle bir flag ayarının olduğunu ve ne işe yaradığını belirtmek istedim. Sonraki sürümlerde sanırım bu ayarı ya kaldırdılar ya da değiştirdiler. Tam bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı