Çift işletim sistemi nasıl kurulur?

Yer
Nazilli.
Daha fazla  
Meslek
Technopat'ta gezinmek.
Arkadaşlar merhaba, yukarıda da belirttiğim gibi çift işletim sistemi kullanmak istiyorum. Şu an bilgisayarımda Windows 10 yüklü, ben çok hafif performanslı bir işletim sistemi arıyorum peki nasıl çift işletim sistemi kurarım bir de hafif bir işletim sistemi öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden çift işletim sistemi kurmak istiyorsunuz? Bilgisayarınızın performansı düşebilir.

Yok öyle bir şey.
İstediğin kadar sürümü indir yükle sil dene. Dualboot Ubuntu vs yazarsan YouTube'da anlatımları mevcut. (Swap alan oluşumu falan detaylı anlatımları var)

Peki Ubuntu'yu nasıl kurabilirim flash bellek lazım diye hatırlıyorum elimde 16 GB'lık bir flash bellek var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok güzel anlatımı var. Ancak Boot loader seçeneği olarak HDD veya SSD'ni seçebilirsin. Sda5'e gerek yok.

Peki Ubuntu'yu nasıl kurabilirim flash bellek lazım diye hatırlıyorum elimde 16 GB'lık bir flash bellek var.
Öncelikle diğer arkadaşlarımızın önerilerini de beklemenizi tavsiye ediyorum ve ayrıca saf Ubuntu'da kullanmanızı tavsiye etmem onun yerine Kubuntu kurabilirsiniz sitesinden indirip .iso imajını Rufus ile flash belleğe yazacaksınız sonra USB'den boot edip kuruluma başlayabilirsiniz.

Ubuntu pek önermem. Size önerim kubuntu'dur.
İndireceğiniz dağtımın sitesine girip ISO dosyasını indirin.
Rufus'u indirin ve açın. Flash belleğinizi seçip, ISO dosyasını seçin (dikkat: Biçimlendireceği için flaşın için silinir) iş bittikten sonra USB'nizi alıp bilgisayarı kapatın. Bilgisayarı açıp Boot bölümünü açıp USB'yi seçin. Kurulum yerine geldiniz. Kurulum yerinde bir yerde disk bölümlendirme var. Oradan Windows'a kaç GB Linux'a kaç GB verebilceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.
Ayrıca Dual Boot bilgisayarı yavaşlatmaz. Açılış süresini biraz etklier.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı