Çift İşletim Sistemli Bilgisayardan Ubuntu Kaldırma

OnlyUser

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda Windows 10 işletim sisteminin yanına Ubuntu'nun 18.04.2 LTS sürümünü kuracaktım. İlk denememde Windows'un yanına kur seçeneğini işaretledim. Kurulum tamamlandı, yeniden başlatın yazısı geldiğinde yeniden başlata tıkladım ama dondu kaldı. Bende laptobu kapatıp açtım açılırken grub ekranı gelmedi direk ubuntu açıldı. Daha doğrusu açılmaya çalıştı, mor bir ekranda kaldı açılmadı. Bende bilgisayarı kapatıp Windows'u açtım. Sonradan Ubuntu'yu silip tekrar kurayım dedim ama kuracağım yeri ben seçmediğim için nerede kurulu olduğunu bilmiyordum. Bende tekrardan kurulum yaptım. Bunu yapmadan önce de SSD'min içinde 30 GB'lık bir yer ayırdım ve bu sefer kurulum yaparken orayı seçtim. Ama kurulum bitince gene aynısı oldu yeniden başlat kısmında dondu ve kapatıp açtığımda tam olarak açılmadı. Tekrardan Windows'u açtım ve internetten bulduğum bir yöntemle grub'u kaldırmaya çalıştım daha sonra Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünü silip biçimlendirdim. Buna rağmen açılışta grub ekranı açılıyor ve aşağıda yüklediğim resimlerdeki gibi yazılar çıkıyor ve boot menüde Ubuntu gözüküyor.

IMG_20190420_131427.jpg
IMG_20190420_131445.jpg

Sorum şu ki bu grub ekranını ve Ubuntu'yu nasıl komple kaldırırım ve neden Ubuntu düzgün bir şekilde yüklenmiyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Arkadaşlar koca technopat sosyalde yardım edebilecek bir kişi bile yokmu?

Son düzenleyen: Moderatör:
grub ekranında kaldıramıyorsun diye biliyorum. Eğer ubuntunun içine girebiliyorsan internetten ubuntu unstaller olması lazım
ilgili kou :Ubuntu'yu bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim? - Ubuntu Türkiye Wiki
Sorunu halettim ubuntuyu kaldırdım ama yeniden kurduğumda gene aynısı oldu, "ubuntu kurulumu tamamlandı lütfen yeniden başlatın" yazısı geldiğinde yeniden başlat butonuna tıkladım, dondu kaldı. Tekrar ubuntuyu açmaya çalıştığımda ise kullanıcı şifremi giriyorum, girişe bastıkdan sonra mor ekranda kalıyor masaüstü gelmiyor. Ne kadar uğraştıysam da açamadım ubuntuyu.

Sorunu halettim ubuntuyu kaldırdım ama yeniden kurduğumda gene aynısı oldu, "ubuntu kurulumu tamamlandı lütfen yeniden başlatın" yazısı geldiğinde yeniden başlat butonuna tıkladım, dondu kaldı. Tekrar ubuntuyu açmaya çalıştığımda ise kullanıcı şifremi giriyorum, girişe bastıkdan sonra mor ekranda kalıyor masaüstü gelmiyor. Ne kadar uğraştıysam da açamadım ubuntuyu.
Dostum önceden başka bir ubuntu sürümü kurmuş muydun?

Dostum önceden başka bir ubuntu sürümü kurmuş muydun?
Hayır, aynı sürümü bir kez daha kurmaya çalışmışdım o da aynı yukarıda belirttiğim gibi sonuçlanınca, ubuntuyu ve grubu kaldırıp tekrar baştan denedim. Ve sonuç değişmedi. Secure boot da kapalı ama genede sağlıklı bir şekilde ubuntu kurup, kullanamıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı