Çift Kanal 2400MHz RAM vs Tek kanal 3000MHz RAM

ahmet enis

Kilopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Yukarda belirttiğim gibi bu ikisi arasında kaldım.
Bütçe 200 toplam 8 GB RAM alıyorum.
Dual Channel alırsam sıfır alacağım cricual 2400MHz CL17 marka 2*4.

Corseir 3000MHz DDR4 8 GB CL15 2.el olarak 180TL'ye elden alabiliyorum.
Dual Channel ile Single arasında performans farkı izlediğim videolara göre MHz farklarına göre oldukça fazla. Anakartta 2 adet RAM slotu olduğunu da belirteyim. Bunlar doğrultusunda hangisini tercih etmem yararıma olur.
İşlemci: Ryzen 5 2600

Aldıktan sonra düşük MHz RAM'leri OC yaparak 2666MHz ile kullanabilirim ama bir RAM'a OC yapmak gerçekten yaptığımız değerin performansını bize veriyor mu?
Böyle olsa herkes 2400 alıp OC yapmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 4*2 alırsan ileride yükseltemezsin.
Tek 8GB alıp ileride tekrar aynısından alabilirsin çok daha iyi olur.
Haklısın fakat uzun vadede ram konusunda upgrate yapmam zor gözüküyor. İkisi arasında hangisi daha yüksek FPS almamı sağlar ve bu 2400 olan ram'lere OC yapsam etkisini görebilir miyim?
AMD sistem topluyorsan yüksek frekanslı olması önemli ama çift almalısın.
Çift olması sanki bı tık daha önemli gibi bant genişliği artıyor. Çift alıp OC yapsam etkisini görür müyüm sence?

Yukarda belirttiğim gibi bu ikisi arasında kaldım.
Bütçe 200 toplam 8 GB RAM alıyorum.
Dual Channel alırsam sıfır alacağım cricual 2400MHz CL17 marka 2*4.

Corseir 3000MHz DDR4 8 GB CL15 2.el olarak 180TL'ye elden alabiliyorum.
Dual Channel ile Single arasında performans farkı izlediğim videolara göre MHz farklarına göre oldukça fazla. Anakartta 2 adet RAM slotu olduğunu da belirteyim. Bunlar doğrultusunda hangisini tercih etmem yararıma olur.
İşlemci: Ryzen 5 2600

Aldıktan sonra düşük MHz RAM'leri OC yaparak 2666MHz ile kullanabilirim ama bir RAM'a OC yapmak gerçekten yaptığımız değerin performansını bize veriyor mu?
Böyle olsa herkes 2400 alıp OC yapmaz mı?
Amd sistem demek çift kanal ve yüksek mhz demek.

Haklısın fakat benim ram'i upgrate etmem uzun bir süre sonra olabilir ancak çünkü işlemcinin takdirlerini ödüyorum. Yani burda asıl sormam gereken şey çift Kanal olanın çift Kanal olması artısı var. Bu tarafa bakıncada 600mhz lik fark görüyorum. Hangisini aldığım zaman alacağım FPS daha yüksek olur? Sanırım çift Kanal olunca performans MHZ'ye göre çok daha ciddi artıyor. Upgrate etmem gerekirse 4'lük olanın birini satıp üstüne ekleyerek alırım. Açıkçası corseir alıp sonrasında sadece bir ram için 270TL gibi bir rakam ödemek biraz dokunur o yüzden minimum para ile maximum performansı hedef alıyorum. Ama kafam çok karışık sorduğum performans olayını bilen biri yok mu?

Benim fikrim tek 8 alıp sonrasında bir tane daha aynı modelden alıp dual yapman. İlk PC topladığım zaman bende 2-3 ay tek RAM ile idare etmiştim. Ancak dual RAM'e geçerken CPU ve GPU da değiştirdiğim için ne kadar fark yarattığını tam söyleyemem. Sanırım benim şu an kullanmakta olduğum Corsair Vangeance LPX modelini tercih edeceksin. Eğer öyleyse tavsiye ederim iyi bir F/P ürünü.

Ben bu konuda bir sey kesfettim. 3000mhz RAM lerin cogu 1.35v ile calisiyor. Yani standart olarak bunlar 1.2v ile calismasi gerekiyor. Bunlar fabrikasyon overclock ile cikmis modeller diye dusundum. Peki ben dusuk hiz RAM alip bu overclocmu kensim yapsam ne olur diye dusunerek 2133 mhz Gskill aegis modeli bir ram aldim. 1.35v ile 3200mhz CL 16 degerine ulastim. Ardindan bir tanede Gskill Ripjaws 2400mhz ram aldim. Onuda ayni sekilde 3200mhz CL 16 degerine cektim. Memtest86 dan basari ile geçtiler. 3200 ustunde hata verdi sistem. Yani demek istedigim piyasadaki 3000mhz RAMler ile 2400-2133 RAM ler ayni. Tek fark birisi fabrikasyon overclock ile geliyor XMP desyekliyor. Ama bu isi kendinizde yapabilirsiniz. Ben olsam 2400MHZ alip denerdim overclock.
Fakat suna dikkat edin. Her 2133mhz ram bole overclock olur diye bir kaide yok. Kaliteli markalarda oluyor bu. Mesela kingston value ram degerleri cok dusuk onla yapamazsin muhtemelen ama hyperx serisi ramlerde 2133 ile 3000 arasında fark yok. Ayni chip. Sadece fabrikasyon overclock farki.

Ben bu konuda bir sey kesfettim. 3000mhz RAM lerin cogu 1.35v ile calisiyor. Yani standart olarak bunlar 1.2v ile calismasi gerekiyor. Bunlar fabrikasyon overclock ile cikmis modeller diye dusundum. Peki ben dusuk hiz RAM alip bu overclocmu kensim yapsam ne olur diye dusunerek 2133 mhz Gskill aegis modeli bir ram aldim. 1.35v ile 3200mhz CL 16 degerine ulastim. Ardindan bir tanede Gskill Ripjaws 2400mhz ram aldim. Onuda ayni sekilde 3200mhz CL 16 degerine cektim. Memtest86 dan basari ile geçtiler. 3200 ustunde hata verdi sistem. Yani demek istedigim piyasadaki 3000mhz RAMler ile 2400-2133 RAM ler ayni. Tek fark birisi fabrikasyon overclock ile geliyor XMP desyekliyor. Ama bu isi kendinizde yapabilirsiniz. Ben olsam 2400MHZ alip denerdim overclock.
Fakat suna dikkat edin. Her 2133mhz ram bole overclock olur diye bir kaide yok. Kaliteli markalarda oluyor bu. Mesela kingston value ram degerleri cok dusuk onla yapamazsin muhtemelen ama hyperx serisi ramlerde 2133 ile 3000 arasında fark yok. Ayni chip. Sadece fabrikasyon overclock farki.
Cricual basicc ile olur mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı