Çift Kanal 2400MHz RAM vs Tek kanal 3000MHz RAM

Yukarda belirttiğim gibi bu ikisi arasında kaldım.
Bütçe 200 toplam 8 GB RAM alıyorum.
Dual Channel alırsam sıfır alacağım cricual 2400MHz CL17 marka 2*4.

Corseir 3000MHz DDR4 8 GB CL15 2.el olarak 180TL'ye elden alabiliyorum.
Dual Channel ile Single arasında performans farkı izlediğim videolara göre MHz farklarına göre oldukça fazla. Anakartta 2 adet RAM slotu olduğunu da belirteyim. Bunlar doğrultusunda hangisini tercih etmem yararıma olur.
İşlemci: Ryzen 5 2600

Aldıktan sonra düşük MHz RAM'leri OC yaparak 2666MHz ile kullanabilirim ama bir RAM'a OC yapmak gerçekten yaptığımız değerin performansını bize veriyor mu?
Böyle olsa herkes 2400 alıp OC yapmaz mı?
2X4 biraz daha iyi performans verir ama ileride 16GB yapma imkanım olmaz. Bence 8GB 3000MHz al ileride aynısından ekle 2X8 GB olsunlar 😀

Ben OC yapmasam da pasif soğutucusu biraz ısınıyor. Bence pasif soğutucusu olmayan belleğe OC denemeyin bile.
Pasif sogutucusu olmayan bellege yaptim ben bu bahsettigim OC yi. Sogutucu daha cok gorsel amacli belleklerde. Bellegin cektigi en fazla 5 watt ne kadar isinabilir ki ? Genelde islemci faninin ufurdugu havadan isiniyor. Siz o yuzden yanilgiya dusmus olabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı