Çift kanal RAM performansı etkiler mi?

Watch1q

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben yeni bir sistem topladım AMD tabanlı ama RAM'i sadece 1 tane aldım 16 GB olarak tek RAM yaptım 8+8 yapmadım. İade de edemiyorum aynı marka aynı boyuta 1 RAM daha alsam 16+16 yapsam Dual kit olur mu? Görseldeki RAM'dan sadece 1 tane aldım ek olarak 1 tane daha alıp 32 GB yapsam performansa katkısı olur mu? Çoğu kişi tekli RAM iyi olmaz diyor bende buna çözüm olsun diye böyle bir şey düşündüm. Yardımcı olabilir misiniz? Bilgilendirme şansınız var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-03-26-00-47-09-079_trendyol.com.jpg
    Screenshot_2023-03-26-00-47-09-079_trendyol.com.jpg
    43,8 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben yeni bir sistem topladım AMD tabanlı ama RAM'i sadece 1 tane aldım 16 GB olarak tek RAM yaptım 8+8 yapmadım. İade de edemiyorum aynı marka aynı boyuta 1 RAM daha alsam 16+16 yapsam Dual kit olur mu? Görseldeki RAM'dan sadece 1 tane aldım ek olarak 1 tane daha alıp 32 GB yapsam performansa katkısı olur mu? Çoğu kişi tekli RAM iyi olmaz diyor bende buna çözüm olsun diye böyle bir şey düşündüm. Yardımcı olabilir misiniz? Bilgilendirme şansınız var mı?

Evet. Özellikle AMD işlemcilerde Dual channel performansa gözle görülür katkı sunuyor. 16+16 yapmak da güzel olur. Bir sorun olmaz.

Çift kanal RAM (8+8GB) performansı tek kanal RAM'den (16 GB) daha iyidir. Ya bunu iade edin 8+8 yapın fakat mantıksız olur. Ya da 16 GB daha alıp 32 GB yapın. Fakat iade edebiliyorsanız kesinlikle iade edin. 16+16 GB olarak satılan RAM'lerden alın. Tek pakette satılan 2 tane 16 GB performansı çok daha iyi olur.
Bunun gibi;

20-30FPS fark oluyor hocam. Aynı marka model olmasına dikkat edin yoksa mavi ekran bile verebilir.

Çift kanal RAM (8+8 GB) performansı tek kanal RAM'den (16 GB) daha iyidir. Ya bunu iade edin 8+8 yapın. Ya da 16 GB daha alıp 32 GB yapın. Fakat iade edebiliyorsanız kesinlikle iade edin. 16+16 GB olarak satılan RAM'lerden alın. Performans tam olur.

Satıp 8+8 yapması mantıksız. 16ya bir 16 daha eklesin. Eğer RAM'in MHz değeri düşük ve CL değeri yüksekse belki satılıp yenisi alınabilir.

Bütçen kısıtlıysa biraz daha bekle. İlerde aynı ramdan 1 adet daha alırsın. Farklı çip gelse bile değerleri aynı olduğu için sorun yaşamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı