Çözüldü Çift kanal RAM'de hata

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kedimi7

Kilopat
Merhaba,

MSI B450M PRO M.2 V2 model anakart kullanıyorum. PC aldığımdan beri farklı türde problemler çıkarıyordu fakat bir şekilde çözüp yoluma devam ediyordum. En son yaptığım güncellemeler ile problemler kontrol dışına çıktı.
  • Attempted execute of noexecute Memory
  • İRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • System service exceptional
  • Page fault in nonpaged area
PC ilk açıldığında anakartın hiçbir çıkışının çalışmaması (monitör, mouse, klavye) nasılsa reset attığımda düzeliyordu. Şeklinde türlü mavi ekran ve hataları ile açılmıyordu ki RAM'in 1 tanesini sökene kadar.

2x8GB 3000MHz G.Skill RAM var. Bu RAM'leri tek tek her iki slotta taktığımda bir problem çıkmıyor fakat ikisini de beraber takınca hataları almaya başlıyorum. Memtest ile yaptığım testlerde tek RAM takılı iken hiç error almadım fakat çift RAM taktığımda test 1'de 50-2000 error veriyor. (10 kadar test yaptım aynı sonuç) Tek RAM olarak uzun süre kullanmadım fakat arıza anakart RAM soketindemi kalıyor tam olarak çözümleyemedim.

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
minidump
Merhaba,
1 sene öncekine ait eski bir BIOS yükledim. Diğer chipset gibi driverlarında 1-2 eski versyonlarını yükledim ve şu an problemsiz çalışıyor gibi gözükmekte.
5-6 eski bir BIOS sürümü yükleyerek problemi çözdüm konu kapatabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı