Çift monitör kullanırken ekran kartı çok ısınıyor

Ekselansce

Hectopat
Daha fazla  
Kolay gelsin arkadaşlar. Çok değişik bir problemle karşı karşıyayım. İnternette bu sorunla ilgili konu bulamadığım için bir baksanız çok sevinirim.
Şİmdi şöyle benim RX570 bozuldu onun yerine dolapta sakladığım GTX 550 Ti ekran kartımı kullanmaya başladım. Herhangi bir şey yapınca ekran kartının fanının çok hızlı döndüğünü gördüm MSI Afterburner'dan bakınca boşta iken bile tam çalışıyor ve 95 dereceye kadar ısınıyor. Sebebini ararken resimdeki gibi bir şeyle karşılaştım. Halbuki tek monitör kullanıyorum sadece DVI dönüştürücü takarak VGA kablo ile çalışan monitöre bağlıyorum. Ekran kartının VGA girişi arızalanmıştı servis VGA soketini çıkarmıştı çünkü başka bir VGA soket takınca bile siyah ekran veriyordu. DVI dönüştürücü kullan demişti taktım o zamanlar böyle bir sıkıntı yapmamıştı. İkinci esimdeki 1/2 monitörü devre dışı bırakınca ısınma sorunu düzeliyor fakat ekran kartı performansında azalma hissediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim hem ilk defa böyle bir sorunu halletmiş oluruz.

NOT: Tek monitör kullanıyorum.

Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    55,3 KB · Görüntüleme: 68
  • 2.jpg
    2.jpg
    59,3 KB · Görüntüleme: 52
Multimetre bulurum da tam olarak ne görmem gerekiyor kısaca anlatsan çok sevinirim :).
Dirençleri kontrol et (üzerlerinde değerleri yazar) ve internetten pinlerin değerlerine bakıp onlara bakabilirsin.
Hayir aklima sadece termal macun yenilenmesi gerektiği geldi. Baska bir fikrim olmadigindan bunu yazdim.
Fakat sorun termal macun değişiminden çok donanımsal bir arıza gibi.

Dirençleri kontrol et (üzerlerinde değerleri yazar) ve internetten pinlerin değerlerine bakıp onlara bakabilirsin.

Fakat sorun termal macun değişiminden çok donanımsal bir arıza gibi.
Anladım hocam çok sağol. Açıkçası servise yollasam 100 TL masraf isterler ona da değmez ,kendi kendime uğraşır yaparım diye düşünüyorum. Hangi kapasitörde sorun varsa onu değiştirmelerini isterim ona da en az 50 TL isterler, neden herşeye 50 TL isteniyor onu da anlamış değilim :=)

Evde en fazla 5 (50 kuruşa çözülür eğer evde havya varsa hatta evde kendinize havya yapabilirsiniz internette projeleri var) TL hadi 10 TL olsun fakat asla 50 TL gibi bir tutara olmayacak bir tamirat olur bu, 50 TL vermenizi önermem.

Evde en fazla 5 (50 kuruşa çözülür eğer evde havya varsa hatta evde kendinize havya yapabilirsiniz internette projeleri var) TL hadi 10 TL olsun fakat asla 50 TL gibi bir tutara olmayacak bir tamirat olur bu, 50 TL vermenizi önermem.
Yaptıktan sonra ne kadar masraf istediklerini haber veririm :)
Sorununuz kart üzerindeki bileşenlerden olsa kartınız çalışmaz, goruntu çıkışı iptal edilmiş tekrar takılması gerek sebebi portların üzerinde haberleşme hatlarının olduğu buyuk ihtimal kısa devre var.
Daha önceden farklı port da takıldı fakat aynı sorun devam ettiği için sökmüşlerdi yine . Sorunun sebebini söylemeyi unuttum ; Fırtına çıkmıştı çok yakın bi yere yıldırım çarptıktan sonra PCden çıt diye bir ses çıkıp kapanmıştı. 80+ 750 W Psu olmasına rağmen ekran kartı bozuldu fakat PSU veya başka bir bileşen zarar görmemişti

Yaptıktan sonra ne kadar masraf istediklerini haber veririm :)

Daha önceden farklı port da takıldı fakat aynı sorun devam ettiği için sökmüşlerdi yine . Sorunun sebebini söylemeyi unuttum ; Fırtına çıkmıştı çok yakın bi yere yıldırım çarptıktan sonra PCden çıt diye bir ses çıkıp kapanmıştı. 80+ 750 W Psu olmasına rağmen ekran kartı bozuldu fakat PSU veya başka bir bileşen zarar görmemişti
O Kartı ustasına yaptırın kendiniz tecrubeliyseniz yaparsınız.

80+ zaten verimlilik ile alakalı güvenlik namına doğrudan bir olayı yok, durumun kısa devre olduğu bariz belliydi fakat soketin değiştikten sonra çalışması gerekirdi en fazla köprüye bir ek atarlardı o kadar orayı neden öyle yapmamışlar anlam veremedim, o boşta olan pinler kısa devre yapıyor şimdi olan sorun bu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı