Çift monitör kullanmak ekran kartını zorlar mı?

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Bundan 1 buçuk yıl öncesi, belki daha fazla bir süre önce yeni bir monitör almıştım. Haliyle, eski yadigarı satacaktım fakat sonradan satmak yerine, onu da kullanmaya karar verdim ve çok uzun süredir çift monitör kullanıyorum. Kesinlikle memnunum ve çok rahat ediyorum. Lakin kullanmaya başladığım zamandan beri hep dikkat etmişimdir fakat çok büyük sıkıntı teşkil etmediği için araştırma gereğinde bulunmamıştım.

Son zamanlarda, internette oynadığım online Shockwave kullanan bir oyun var; oyunda iken, bir öğeyi olduğu konumdan başka bir konuma taşırken resmen 20FPS gibi kasıyor. Üstelik işin dikkat çeken kısmı, oyun 2D. Ayrıca, oyun öyle çok dikkat çeken grafiklere sahip de değil. Oyunda değilmiş problem, mesaj attım, araştırdım; bir sonuca varamadım. (Shockwave, ekran kartı, tarayıcı sürücüleri güncellemek gibi her ne varsa uyguladım) Tabii ki bunlardan önce, sorunumun ekran kartında olduğunu düşünmedim değil lakin sistemim o oyuna göre çok (Yeniden söylüyorum, oyun 2D) yeterli bir sistem.

En sonunda, belki çift monitör kullandığımdan dolayı, ekran kartı zorlanıyordur diye düşündüm. Ha unutmadan, normal PC oyunlarında, kesinlikle bir kasma söz konusu değil. Verimli olarak kullanabiliyorum ekran kartımı.

Evet, dostlar sorun bundan ibaret. Yardımlarınızı esirgemezseniz, çok müteşekkir olurum. :)

Yeni monitör; AOC i2369v (1920x1080)
Eski monitör; Inca IL-820A LCD (1680x1050)

• MSI 2A9ch
  • i7 860
  • GTX 750 Ti
  • 10GB RAM
  • Win10

Son düzenleyen: Moderatör:
Zorlamaktan öte, kullanılan VRAM miktarını arttırır.

Son düzenleme:
Öncelikli olarak mümkün mertebe birbiri ile eşdeğer özelliklerde monitör kullanmalısın.
İkincil olarak, monitörlerin bağlantı şekli nedir ?
Linkteki teknik verileri inceleyiniz.
GeForce GTX 750 Ti Graphics Card from NVIDIA

Monitörlerin bağlantı şekli DVI. Attığınız linki inceledim de, dikkat etmem gereken ne idi onu anlamadım.

Yani, tek monitöre geçiş yaptığımda bu sorun ortadan kalkacak mı?

Monitörlerin bağlantı şekli DVI. Attığınız linki inceledim de, dikkat etmem gereken ne idi onu anlamadım.

Yani, tek monitöre geçiş yaptığımda bu sorun ortadan kalkacak mı?
Max. VGA çözünürlüğü ile max. DIGITAL çözünürlük önemlidir.
Bağlantı tipi digital değilse kartın max. sınırlarını aşmış olursunuz.
DVI digital anlamında olmayabilir. Digital de olabilir analog ta.
Öncelikli olarak 1024X768 iki monitörle test et. Büyük ihtimalle sorun ortadan kalakacaktır.
Bu olanağın yoksa, kullanmakta olduğun monitörleri HDMI ve D.P bağlantılarını kullanarak yapmalısınız.
NOT:
İlave her dönüştürücü aparat kullanımı, sorunu daha karmaşık yapacaktır.

Max. VGA çözünürlüğü ile max. DIGITAL çözünürlük önemlidir.
Bağlantı tipi digital değilse kartın max. sınırlarını aşmış olursunuz.
DVI digital anlamında olmayabilir. Digital de olabilir analog ta.
Öncelikli olarak 1024X768 iki monitörle test et. Büyük ihtimalle sorun ortadan kalakacaktır.
Bu olanağın yoksa, kullanmakta olduğun monitörleri HDMI ve D.P bağlantılarını kullanarak yapmalısınız.
NOT:
İlave her dönüştürücü aparat kullanımı, sorunu daha karmaşık yapacaktır.

Hocam bunların yerine, bir monitörü çıkartıp tek monitör de iken kasıp kasmadığını test etsem, sonuca ulaşabilir miyim?

Ulaşamazsın.
Tek bir monitörün çözünürlüğü, iki monitörün kadar olamaz. Üstelik monitörlerden birisinin çözünürlüğü farklı.

Hocam orasını anladım da, örneğin tek monitör kullansam ve böyle bir sorun yaşasam; o zaman sorunu nerede arayacaktık ki?

Okuyup geçen arkadaşlar, bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz? Önemli bir konu çünkü bu. Çözümü bulalım ki, benimle birlikte bu sorunu yaşayan arkadaşlar da konudan faydalanabilsinler.

Tek monitör kullandığında da sorun yaşıyorsan, o zaman sistem yapılandırman yanlış demektir.
Çift monitörlü sistemlerde durum farklıdır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı