Çift monitör ses gelmiyor

Levoo

Kilopat
Makaleler
2
Herkese merhaba,

Çift monitör kullanmaya başladım. Öncesinde iki monitörü de tek tek kullandım (çift monitör yapmadan önce) ve ikisinin de hoparlöründe hiçbir sorun yok.

Sorun tam olarak şu: Bilgisayarı bir açıyorum bir monitörden ses geliyor, diğerinden ses gelmiyor. (Ayarlardan tabii ki sağ aşağıdan ses için monitör seçme olsun, sağ tık yapıp ayarlara girip çıkış aygıtını seçmek olsun, sorun gider olsun, ses denetim masasına girip sesleri sınama olsun (bazen sınamada ses geliyor, bazen gelmiyor) yapıyorum.)

Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, bu sefer diğer monitörden ses geliyor, önceki ses gelen monitörden ses gelmiyor. (Sorunu biraz daha açarsam, 1. yani önümde olan monitörden ses gelmesini istediğimde diğerinden gelebiliyor ne yapsam önümdeki monitörden ses gelmiyor)

İki monitörü de DisplayPort olarak kullanıyorum. İkisini de ekran kartının DisplayPort girişine takıyorum.

Denediğim çözümler:

1) 3 farklı DisplayPort kablom var. Hepsi de sıkıntısız. Üçünü de iki monitörde denedim, ekran kartında olan çıkışları değiştirerek denedim. Kablolarda veya ekran kartı DisplayPort girişlerinde bir sorun bulamadım.

2) Monitörümün Driver'ini ASUS sitesinden yüklemiştim. Bu ses sorunları sanki ondan sonra olmaya başladı gibi düşündüğümden veya Driver'i yüklerken bir hata yapmış olabilirim diye düşünerek monitör ayarlarından güncellemeyi geri aldım.

En kısa şekilde: Şu an önümdeki monitörden ses gelmesini istiyorum, ayarlardan seçiyorum, sına vb. bir türlü ses gelmiyor, diğerinden geliyor.

Monitörler: VG259QM - VG258QR.

Sorunumun yazılımsal olduğunu düşünüyorum fakat İnternet'te pek bir çözüm bulamadım. Önerilerinize açığım, yardımınızı bekliyorum. Ek olarak bir bilgiye ihtiyacınız olursa söyleyebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Ekran kartı sürücüsünde şöyle bir ayar var mı kontrol eder misin?
1593201547138.png

1593202061144.png

Burada varsayılana ayarladığın aygıttan ses gelmesi gerek.
Ben de hem kulaklık hem HDMİ ile bağlı olan monitörüm var. Ve ikisi arasındaki geçişi şu şekilde sağlıyorum.

1593202139607.png

Üzgünüm dostum aklıma başka bir çözüm gelmiyor
Ses değerlerini gelişmiş kısmından biçimlerini değiştirip bir şeyler denenebilir.
Başka bir bilgim yok. Kusuruma bakma.

Teşekkür ederim. Hiç sorun değil.
sesson.png

Birkaç gündür devam eden sorunu sanırım çözdüm ve başkası da yaşarsa diye paylaşıyorum. Şu an iki monitörden de geçiş yaptığım ses gelmeye başladı.

Ses ayarlarını aç - gelişmiş ses seçenekleri - sıfırla.

Sorunum bu şekilde şu anlık çözüldü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı