Cihazdaki bütün Google hizmetlerini kaldırmak

Niksi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo V15 G3
R7 5825U
16GB 3200Mhz
Vega8
Cihazımdaki Google hizmetlerini kaldırmak istiyorum çünkü arka planda çok çalışıyorlar. Telefon zaten eski ve yetersiz. Zorluyorlar telefonu.

Aklımda şöyle bir fikir var telefonumdaki orijinal tertemiz ROM'un yedeğini alıp. Tekrar kurmak. Böylelikle Google hizmetleri gapps kurmadığım için olmayacak.

Üstte bahsettiğim yedekleme olayının nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yani yedekleme işlemini biliyorum TWRP üzerinden ama sadece ROM'u yedeklemek için hangi seçeneği seçeceğimi bilmiyorum. Anlatırsanız sevinirim.

Ya da direk Google hizmetlerini sistemden silmek Play Store'den indirdiğim uygulamaların çalışmasına engel olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, Play Hizmetleri'ne müdahale etmek için Root gerekir. Play Hizmetleri olmazsa, uygulamalar çalışmaz.

Hatırlatma; Cihazının Bootloader kilidi açık olmalı, uygun TWRP ve rom kurulmalı, bu işlemler sırasında yanlış yapacağınız bir işlem telefonun açılmamasına veya brick olmasına sebep olabilir, ayrıca cihazın Garanti dışı kalacağını unutmayın.

Cihazınıza uygun TWRP ve Rom (Lineage vb) var ise Gapps kurmadan kullanabilirsiniz, ancak bazı dezavantajları olacaktır.

Google Play (GMS Core) servislerine ihtiyaç duyan uygulamalar sıkıntı çıkarabilir, ağ tabanlı konum bulma gibi (Network Location Provider).

Bu tip sorunlar ile uğraşmamak için iki alternatifiniz var; ya Gapps kurmak yada destekleyen bir rom üzerine MicroG kurmak. MicroG destekleyen rom örneği olarak "LineageOS for microG" verilebilir. LineageOS for microG

Google Play Store yerine Aurora Store kurabilirsiniz, daha önceden satın almış olduğunuz uygulamaları etkinleştirme imkanı var mı yok mu bilmiyorum.

TWRP ile yedekleme ve geri yükleme konusunda Youtube'da örnekler bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Tamam hocam. Çalışmayabilir.

Hatırlatma; cihazının Bootloader kilidi açık olmalı, uygun TWRP ve ROM kurulmalı, bu işlemler sırasında yanlış yapacağınız bir işlem telefonun açılmamasına veya brick olmasına sebep olabilir, ayrıca cihazın garanti dışı kalacağını unutmayın.

Cihazınıza uygun TWRP ve ROM (lineage vb) var ise gapps kurmadan kullanabilirsiniz, ancak bazı dezavantajları olacaktır.

Google Play (gms Core) servislerine ihtiyaç duyan uygulamalar sıkıntı çıkarabilir, ağ tabanlı konum bulma gibi (network location provider).

Bu tip sorunlar ile uğraşmamak için iki alternatifiniz var; ya gapps kurmak ya da destekleyen bir ROM üzerine microg kurmak. Microg destekleyen ROM örneği olarak "LineageOS for microg" verilebilir. LineageOS for microG

Google Play Store yerine Aurora Store kurabilirsiniz, daha önceden satın almış olduğunuz uygulamaları etkinleştirme imkanı var mı yok mu bilmiyorum.

TWRP ile yedekleme ve geri yükleme konusunda YouTube'da örnekler bulabilirsiniz.

Kanka sorduğum soru gibi direk ROM'u nasıl alabilirim? Eğer roma direk temiz halini alabilirsem. İstediğimi yapacağım ama. Telefonum için temiz ROM'u bulamadım. (cihaz: GT-S7562)
Yani demek istediğim şey şu TWRP'den yedekleme kısmından ROM'u temiz hali ile gapps sız alabilir miyim?

Kanka sorduğum soru gibi direk ROM'u nasıl alabilirim? Eğer roma direk temiz halini alabilirsem. İstediğimi yapacağım ama. Telefonum için temiz ROM'u bulamadım. (cihaz: GT-S7562)
Yani demek istediğim şey şu TWRP'den yedekleme kısmından ROM'u temiz hali ile gapps sız alabilir miyim?
Hayır, kurulu halini yedek almış olursunuz. Rom bulma konusunda yardımcı olamayacağım.
Rom, Root işleri cihaza göre farklılık gösterebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı