Çin dili ve Edebiyatı bölümleri nasıldır?

@One Face Merhabalar,
Bölüm Türkiye'de yeni yeni ayaklanıyor diyebiliriz. Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde iş yapar gibime geliyor. Çince'de global dil olmaya yakın dillerden.

1631429292799.png

Şu anlık sadece 4 üniversitede bölümü var, zamanla artacaktır. Bu bölümden ziyade karşılaştırmalı edebiyat da düşünmez misiniz? O bölümde birkaç dil eğitimi veriyor. Onlar da hatırladığım kadarıyla şunlar olması lazım:
  • Almanca.
  • Osmanlıca.
  • İngilizce.
  • Seçmeli ders adı altında da Fransızca.

Bu bölümden ziyade karşılaştırmalı edebiyat da düşünmez misiniz?
Yok hocam. Çince çok konuşulan bir dil, bayağı güçlüler ya. O yüzden merak ettim.
Bir de hocam bu tür yabancı dillerin edebiyatlı bölümleri okununca öğretmenlik dışında hangi meslekler yapılabiliyor?

@One Face, öğretmenliğinin garantisini veremeyiz. Çünkü formasyon olayı biraz sıkıntılı, yüksek lisans oldu. Sonra tekrardan formasyon getirdiler derken uzun iş ve öncelik eğitim fakültesi mezunlarına tanınıyor. Onun dışında aşağıdaki şu meslekleri yapabilirsiniz:
  • Yanına da İngilizce'yi katıp tercümanlık yapabilirsiniz.
  • Akademik kariyerinize devam edebilirsiniz.
  • Onun dışında uluslararası ticaret yapan firmalarda çalışabilirsin. Biliyorsun Çince ticarette hakim dillerden birisi, o firmalar Çince bilen eleman arıyor.

• Onun dışında uluslararası ticaret yapan firmalarda çalışabilirsin. Biliyorsun Çince ticarette hakim dillerden birisi, o firmalar Çince bilen eleman arıyor.
Hocam Çin dili ve edebiyatı okuyacağımıza işletme veya endüstri okusam mesela, ikinci yabancı dil olarak da Çince öğrensem daha mantıklı olmaz mı?

@One Face, o da olabilir. Ama Türkiye işletme mezunundan geçilmiyor, iyi bir üniversitede işletme okuman lazım.
Evet hocam ama çalışarak rahat öne geçilebilir diye düşünüyorum. Çünkü işletme kolay diye biliyorum. Ve bazı bölümler çok zor oluyor. Mesela EE. EE'deki gibi çok çalışılırsa çok çok öne geçilir diye düşünüyorum hocam. Not ortalamanı yüksek tutsam, ikinci yabancı dil olarak da Çince, not ortalama iyi olduğu için staj yapınca da mezun olunca rahat iş bulunur sanırım. İşletme de staj yapılıyor mu bilmiyorum ama bir şeyler geçer elimize kesin. En azında ticareti öğrenirsin. Para zaten ticarette var. Değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı