Çin’den NVIDIA ve AMD’ye Rakip Ekran Kartı Geliyor

Haberi okumadın galiba. 28NM olsa bile güç ihtiyacının 150-200W arası olacağı, performans olarak da GTX 1080 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. AMD de 7 NM'ye geçti fakat hâlâ güç tüketimi düşük değil, performans olarak da Nvidia'nın daha yüksek NM'li olmasına rağmen daha iyi performans veren kartları da var.
GTX 1080'in bile güç tüketimi 180W diyor. Bu Çinlilerin 28NM 150-200W'la kurtulabileceğini sanmıyorum. AMD bile yıllardır, on yıllardır üretiyor, verimliliği hala Nvidia kadar arttıramadı.
Bunlar çıkar çıkmaz bu kadar verimli kart üretemezler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haberi okumadın galiba. 28NM olsa bile güç ihtiyacının 150-200W arası olacağı, performans olarak da GTX 1080 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. AMD de 7 NM'ye geçti fakat hâlâ güç tüketimi düşük değil, performans olarak da Nvidia'nın daha yüksek NM'li olmasına rağmen daha iyi performans veren kartları da var.
3. nesil R3 de 6/12 çekirdek olacaktı. Hayaller hayatlar. O kart öyle bir kart olmayacak. Hadi diyelim olsa bile sürücü denen bir şey var, oyunlarda anca 1050 Ti gibi olur. AMD bile o kadar sürücü ile uğraşırken nereden çıktığı belli olmayan Çinli mi, Nvidia gibi sürücü çıkartacak? O kartlar çıksa bile denilen seviyeye gelebilmesi için 10 yıl lazım en az.

Rekabetin fazlası göz çıkarmaz.
Biz tüketiciler için iyi haber hem CPU, hem GPU var olanların performansına yaklaşamazsa bile rekabet oluşturacaktır.

Sonunda üretim maliyetinin 5 katına pazarlayan firmalar dışında alternatif olacak!
Üretim maliyetinin 5 katı dediğin adamlar o üretimi yapmak için aklının fikrini almayacağı maaşlar veriyorlar çalışanlarına. Ayrıca o teknoloji basit değil, üretim maliyetinin 5 katına satmakta haklılarda, o makineleri sen basit motorla karıştırdın galiba, nanometrik değerlerde çalışmaktalar. Kaldı ki günümüzdeki bu NVIDIA, AMD gibi firmalar işin en başlarından beri var, en iyileri onlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı