Çin'in roketi kontrolden çıktı! Türkiye'ye parçaları düşebilir

Hocam olmuyor ama böyle. Kötü düşünmeyin. Benim üstüme düşecekti çünkü.🙂
Yok vallahi olur ya. Elimde değil ki. Biliyorsunuz hayat dolu biriydim. Geldiğim hale bakın.

Sizin üstünüze düşmesin. Neşe saçıyorsunuz. Bana daha layık. Pozitiflikler saçıyorsunuz etrafınıza. Benim için daha uygun bu zamanda düşmesi üstüme.

Yok vallahi olur ya. Elimde değil ki. Biliyorsunuz hayat dolu biriydim. Geldiğim hale bakın.

Sizin üstünüze düşmesin. Neşe saçıyorsunuz. Bana daha layık. Pozitiflikler saçıyorsunuz etrafınıza. Benim için daha uygun bu zamanda düşmesi üstüme.
Hocam ne yalan söyleyeyim bu ara durumlar bende çok kötü. Neşe saçıyorsunuz etrafa. Asla kötü düşünmeyin, öyle düşündükçe insan kendinden bıkıyor artık. Birde artık kaçıyorum, önemli işlerim olduğu için birkaç saat uyumam lazım. Görüşürüz.

Hocam ne yalan söyleyeyim bu ara durumlar bende çok kötü. Neşe saçıyorsunuz etrafa. Asla kötü düşünmeyin, öyle düşündükçe insan kendinden bıkıyor artık. Birde artık kaçıyorum, önemli işlerim olduğu için birkaç saat uyumam lazım. Görüşürüz.
Görüşürüz iyi geceleriniz olsun. Benimde 9 buçukta uyanmam lazım. Bakın forumda uykumu harcıyorum. Ama gereksinim duyuyorum işte. Olsun keyfinize bakın hocam.

Osursalar sonu Türkiye'ye çıkıyor. Ne çilemiz varmış m**.

Başka bir konuda şunları yazmıştım:

Gayet normal. Geçmişte Çin'in roketleri kaç kere kendi kıtasına düştü, yüzlerce insanını öldürdü. Bu durumu da bilerek yaptıklarına eminim. Zira bu fırlatma esnasında Long March 5B farklı çalıştı. Rokette 2. seviye yoktu, ana gövde ve booster roketler sonrası direkt devasa uzay istasyonu vardı.

İstasyonun kütlesi nedeniyle, ana gövdeyi belirlenenden fazla çalıştırmış olabilirler. Şmdi roketlerin, Dünya yörüngesine oturmaması için belirli bir itki süresini geçmemeleri gerekiyor. Delta-V değerleri belirli bir hızın altında olmalı. Bu sayede parçalar, diğer kademeden ayrıldıktan sonra yavaşlıyor ve atmosfere giriyor. Ancak bu gibi büyük yüklerde bu sınırların kaldırılması gerekebiliyor. Çin'de de bu oldu büyük ihtimalle. Açıkçası ben bilerek yapıldığını düşünüyorum zira cidden ilk değil. Sadece kendi insanlarının üstüne düşecek şekilde hesaplamışken, farklı ülkelere düşme ihtimali çıkmıştır. Geçmişteki kazaya buradan bakabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uzaya gönderdikleri o uzay istasyonu, birkaç yüz Çinli'nin hayatından daha değerli. Çin gibi bir devletten başka ne bekliyorsunuz? Bunun yanında tek tehlike bu da değil. Çin'in birçok roketi hala ana yakıt olarak toksik Hydrazine kullanıyor. Bu bile başlı başına bir dert.

Çünkü roketi yere inecek şekilde yapmışlar, Falcon 9'lar gibi. Roket görevini yapmış ama dönüşte kontrolden çıkmış. SpaceX bile kaç roket heba etti hatasız inene kadar.

Long March 5 geri kullanılabilir ya da geri dönebilir bir roket değil. Roketin kullanılan parçaları ya atmosferde parçalanıyor ya da okyanusa düşüyor.

Şu an kullanımda olan ve atmosferik re-entry yapabilen tek roket Falcon 9 ailesi. Bunun dışında geri kullanılabilir olarak fırlatılan bir roket bulunmuyor.

Çinliler Rus (Sovyet) mantığı ile çalışır. Çin ve Rus mantığında geri kullanılabilirlik, çevre ve insan dostu roket üretmek diye bir şey yoktur, önemli olan o roketin olabilecek en iyi ve optimum şekilde uzaya çıkmasıdır.

Long March 5'i ULA'nın Delta-IV Heavy roketi ile bir tutabiliriz. İkisi de devasa yük kapasitelerine sahip, geri dönüştürülemez roketlerdir.

Ülkelerin hava savunma sistemleri var, havada patlatılır diye düşünüyorum hava sahasına girdiğinde. Yanlış mıyım? @Birisi42

Re-entry yapacak parçaların tahmini hızı, balistik bir füzenin başlığının hızı ile aynı ya da daha faza olacaktır. Böyle bir durumda vurmak imkansız. Artık kimin başına düşerse...

O zamanlar Çin'in uzaya merakı da, yatırımı da yoktu. Bir yararının olmayacaklarını düşündükleri için almadılar, kusurları var diye değil.

Hayır, siyasi çıkarlar nedeniyle almadılar. Ne Japonya, ne Almanya ya da ne İsrail, Uzay konusundan Çin'den gelişmiş durumda. Ancak hepsinin Astronot'u İSS'ye gidiyor, gidebiliyor.

Çin'in Uzay merakı da en az Sovyetler ve ABD gibi eskidir bu arada. Çin de aynı iki dev gibi, Uzay yarışına balistik füzelerden devşirdiği roketlerle başlamıştır. Long March roket serisi böyle doğmuştur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı