Çırak olarak çalışmak

Asgari ücret beklemiyorum. Ama en azından aylık 800 TL kazanması lazım diye düşünüyorum. Ekonomiyi bu hale getiren zaten belli, hiç o topa girip konuyu saptırmayacağım.
Ekonomiyi bu hale getiren önemli değil. Esnaf olarak düşün. Cebine girecek en fazla 3-5 bin TL. Yoksulluk sınırı 7800 TL'yken 12 yaşında bir çocuğa ne kadar para verirsin sen?

Ben çalışırken günlük en az 30 alıyordum bir haftada 180 TL gibi bir para ediyordu. Sana tavsiyem bayram öncesi gir böylelikle iyi paralar kazanabilirsin, ben bir haftada 400 TL kazanmıştım. Tabii ki berbere fazla kişi geliyordu. Normal olarak iyi muamele yaparsan iyi veriyorlar. Bazı karakter yoksunu insanlar 50 krş verip gidiyordu mesela. Ben ilk gün ayaklarımın ağrısından uyuyamadım. Çay koy, müşteri soda istedi git bakkaldan al, kalkanın sırtını fırçala, her tıraşdan sonra tezgah, aletler ve aynayı sil. Sonra eve gel üstün başın kıl, duş al. Zor iş biraz. Ayrıca berber biraz tanıdıktı o yüzden rahattım mesela ama sana nasıl muamele yaparlar bilmem. Çok mecbur değilsen veya mesleği öğrenmek istemiyorsan bulaşma derim çünkü verdiğin emeğe değmez. İmzam da bulunan sistemi o şekilde aldım.

5000 TL kazanıyorsam 700-800 TL veririm. Çırak olsa da ortada verilen bir emek var.
12 yaşında bir çocuğun emeği nedir onu söyle bana? 5000 TL kazanıp 800 TL zor verirsin. Hiç ev idare ettin mi? Hiç fatura ödemeye çıktın mı? Hele kışın... O doğalgaz faturaları... Sadece geceleri minimum ayarda çalıştırıp aylık 500 TL civarı doğalgaz faturası ödüyorduk. Gelen 5000 TL'nin 2000'i geldiği gün gidiyor, abartmıyorum. 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2300-2400 TL arası. Bunlar da kişilerin alması gereken minimum kaloriden hesaplanıyor. Sen kalan paranın 800'ünü versen ailen açlık sınırında beslenmiş olur. İster misin sen? Tabi bu 5000 TL alan esnaf ki bu aralar çok zor o da. Tüm piyasalarda durgunluk var.

İnan bana, esnaf adam için o 800 TL çok değerli. Özellikle bu zamanlarda. Dükkana 12 yaşında çocuk almazsa çok daha rahat ve hızlı çalışabilecek işler bile varken. Ahmet Abi var, çiğ köfteci. Adam kendisi diyor ya ben tek başıma çok daha hızlı çalışıyorum diye. Bir de yanına giden 20 yaşındaydı, ona bile yavaşlatıyor dedi. 12 yaşındakini sen düşün.

12 yaşında bir çocuğun emeği nedir onu söyle bana? 5000 TL kazanıp 800 TL zor verirsin. Hiç ev idare ettin mi? Hiç fatura ödemeye çıktın mı? Hele kışın... O doğalgaz faturaları... Sadece geceleri minimum ayarda çalıştırıp aylık 500 TL civarı doğalgaz faturası ödüyorduk. Gelen 5000 TL'nin 2000'i geldiği gün gidiyor, abartmıyorum. 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2300-2400 TL arası. Bunlar da kişilerin alması gereken minimum kaloriden hesaplanıyor. Sen kalan paranın 800'ünü versen ailen açlık sınırında beslenmiş olur. İster misin sen? Tabi bu 5000 TL alan esnaf ki bu aralar çok zor o da. Tüm piyasalarda durgunluk var.

İnan bana, esnaf adam için o 800 TL çok değerli. Özellikle bu zamanlarda. Dükkana 12 yaşında çocuk almazsa çok daha rahat ve hızlı çalışabilecek işler bile varken. Ahmet Abi var, çiğ köfteci. Adam kendisi diyor ya ben tek başıma çok daha hızlı çalışıyorum diye. Bir de yanına giden 20 yaşındaydı, ona bile yavaşlatıyor dedi. 12 yaşındakini sen düşün.
Benim sadece yemeğimi ısmarlıyordu ve kendi bahşişlerim ile çalışıyordum.

Geri
Yukarı