Telefoncuda çırak olarak çalışmak mantıklı mı?

Öğrenirsin ama benim öğrendiğim gibi köle olmayı öğrenirsin. Eliniz ince işlerde becerili değilse telefoncu 1 2 şeyden sonra salar ama belki de telefon tamir ettirmeyip sizi toptancı yerlere git deyip malzeme aldırabilir.

Her şeyi ileride iş hayatı olarak düşünmeyin. Yani kariyer olarak bir şeyler katmaz belki. Ama size para kazanmanın nasıl bir şey olduğunu para kazanabilme özgüvenini verir.

"Usta-Çırak ilişkisi" bunun bilincinde olması ona hiç bir şey katmaz. İş ilanlarında neler arıyorlar baktınız mı? Ona buna çay götürerek harcayacağı zamanı, ders çalışmak veya kitap okumak için harcasa bir birey olarak kendisine çok daha fazla bilgi ve birikim katar, geleceğini daha iyi sağlama alır.

Okuyup çalışarak bu ülkeden bir cacık olamazsın kardeşim.

Hocam bu ülkede okumaktan başka çare yok okumazsan köle gibi çalışırsın yaşın 15 erkenden derslerine odaklan ileride rahatlarsın.
Bu ülkede okumak artık hamallık. Sadece para ve zaman kaybı. Her taraf apartmandan bozma üniversite dolu. Eğer ODTÜ, Hacettepe, Yıldız, İTÜ vs. gibi birkaç en üst seviyedeki üniversiteye giremeyecekseniz hem kendi zamanınızı hem de ailenizin parasını boşa harcamış olursunuz. O üniversitelerden mezun olan adam da zaten Türkiye'de durmaz. Diğer üniversite mezunları da ya BİM'de kasiyer oluyor, torpili varsa asker, polis, bekçi oluyor; torpili yoksa da işsiz geziyor.

İyi bir bir sanayii ustası doktordan fazla maaş alıyor; bu ülkede kaportacı, motorcu, kaynakçı, tornacı olmak doktor olmaktan daha mantıklı. Çırak olarak başlarda ezilirsiniz ama Türkiye'de asgari ücretten fazla maaş alacağınız bir iş öğrenmek kolay değil.

Bu ülkede okumak artık hamallık. Sadece para ve zaman kaybı. Her taraf apartmandan bozma üniversite dolu. Eğer ODTÜ, hacettepe, yıldız, İTÜ vs. gibi birkaç en üst seviyedeki üniversiteye giremeyecekseniz hem kendi zamanınızı hem de ailenizin parasını boşa harcamış olursunuz. O üniversitelerden mezun olan adam da zaten Türkiye'de durmaz. Diğer üniversite mezunları da ya BİM'de kasiyer oluyor, torpili varsa asker, polis, bekçi oluyor; torpili yoksa da işsiz geziyor.

İyi bir bir sanayii ustası doktordan fazla maaş alıyor; bu ülkede kaportacı, motorcu, kaynakçı, tornacı olmak doktor olmaktan daha mantıklı. Çırak olarak başlarda ezilirsiniz ama Türkiye'de asgari ücretten fazla maaş alacağınız bir iş öğrenmek kolay değil.

Ne olacak hocam ben sana söyleyeyim 12 yaşımda tekstilde çalıştım şu an 18 yaşındayim garsonluk yapıyorum 12 saat çalışıyorum asgari maaş alıyorum bir gün izin var bu tüm şartlar altında en mantıklı gelecek okumaktır ben hiçbir zaman iyi olduğunu söylemedim amma ve lakin garsonluk olsun sanayi olsun tekstil olsun bu gibi mesleklerden her zaman daha iyidir okuyunca iş bulmak çok zor olacak doğru ama bulduğun zaman çok daha rahat olacaktır eminim(kaç sene önceki konu hortlanmış yav)

Ne olacak hocam ben sana söyleyeyim 12 yaşımda tekstilde çalıştım şu an 18 yaşındayim garsonluk yapıyorum 12 saat çalışıyorum asgari maaş alıyorum bir gün izin var bu tüm şartlar altında en mantıklı gelecek okumaktır ben hiçbir zaman iyi olduğunu söylemedim amma ve lakin garsonluk olsun sanayi olsun tekstil olsun bu gibi mesleklerden her zaman daha iyidir okuyunca iş bulmak çok zor olacak doğru ama bulduğun zaman çok daha rahat olacaktır eminim(kaç sene önceki konu hortlanmış yav)

Artı olarak geleceğe yönelik meslekler seçin yapay zeka gelişiyor makineleşme dönemi başlıyor ilerleyen zamanda sanayi gibi işler belki kalır belki kalmaz ama doktorluk olsun yazılım olsun bunlar daima kalıcı olur öğretmenliğin bile kalıcı olduğu belli değil bu dönemde ne de olsa internet elinin altında kurslar elinin altında.

Geri
Yukarı