Çizim yapmak istiyorum

4bdulkadir

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Yozgat
Daha fazla  
Meslek
Veteriner Teknikeri
Çizim yeteneğim yok ama çalışarak hobi edinerek tablet aracılığı ile Adobe üzerinden çizim yapmak hayal dünyamdaki, kendi oluşturduğum kurgudaki karakterleri canlandırmak belki baskı üzerinde yeni şeyler denemek istiyorum. Bu konuda nereden başlamalıyım düşük bütçeli fiyat performans çizim tableti öneriniz var mıdır? Hangi kursu izlemeliyim? Bu konularda tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

Çizim yeteneğim yok ama çalışarak hobi edinerek tablet aracılığı ile Adobe üzerinden çizim yapmak hayal dünyamdaki, kendi oluşturduğum kurgudaki karakterleri canlandırmak belki baskı üzerinde yeni şeyler denemek istiyorum. Bu konuda nereden başlamalıyım düşük bütçeli fiyat performans çizim tableti öneriniz var mıdır? Hangi kursu izlemeliyim? Bu konularda tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.
İnternette yapılışı ile beraber çalışmanın template' i save dosyası ve çalışmada kullanılan materyalleri paylaşarak video çeken shopcu, illüstratör, editör vs kişiler var onlara bir bak derim

Merhaba bu aralar bende Photoshop ile uğraşıyorum daha çok manipülasyon kısmı ile size çizim tableti olarak XP-Pen G640s önerebilirim XP-Pen bildiğim kadarı ile iyi bir tablet. Kurs kısmına gelirsek elinizden geldiğince video izleyin özellikle yabancı YouTube kanalları, öncesinde yabancı kanal izlemeyen ben şimdi sadece yabancı kanal izliyorum özellikle ingilizcemede yardımı dokunduğunu düşünüyorum. Her şeyi adım adım yapmanızı tavsiye ediyorum yani önce karakter çizimleri sonrasında ise mekan çizimleri şeklinde manipülasyon ile uğraşmak isterseniz şu kanallara göz atabilirsiniz.
-Nemanja sekulic.
-Benny productions.
-Phaserunner

Önerebileceğin spesifik biri var mı?

4 yıl oldu hatırlamıyorum. Öğretmenimiz bize videolarim ve kanallarin linkini atıyordu ama bir çalışmanın ardından kanalri bulabilirsin old House diye bir Photoshop çalışması yapmıştık. YouTube'da bir bak istersen
Önerebileceğin spesifik biri var mı ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videoyu buldum bu kanala bir bakmanı öneririm kolay gelsin.

Merhaba bu aralar bende Photoshop ile uğraşıyorum daha çok manipülasyon kısmı ile size çizim tableti olarak XP-Pen G640s önerebilirim XP-Pen bildiğim kadarı ile iyi bir tablet. Kurs kısmına gelirsek elinizden geldiğince video izleyin özellikle yabancı YouTube kanalları, öncesinde yabancı kanal izlemeyen ben şimdi sadece yabancı kanal izliyorum özellikle ingilizcemede yardımı dokunduğunu düşünüyorum. Her şeyi adım adım yapmanızı tavsiye ediyorum yani önce karakter çizimleri sonrasında ise mekan çizimleri şeklinde manipülasyon ile uğraşmak isterseniz şu kanallara göz atabilirsiniz.
-Nemanja sekulic.
-Benny productions.
-Phaserunner
Çok teşekkür ederim, hobi ve bir kaç hayalim var uzun süre düşündükten sonra bu konuya eğilmek istiyorum tek korkum çizim yeteneğimin hiç olmaması ama hevesim var. İngilizcem de altyazılarda sorun yok ama dinlerken biraz zorlanıyorum verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Photoshop üzerinde geçmişim var düzenlemeler olsun Tisho üzerinde baskı yapıp satış yaptığım olmuştu. Kendi çizimlerimi o tür komisyonlu sitelerde yayınlamak istiyorum. Tekrardan teşekkür ederim.

Yetenek diye bir şey yok arkadaşlar. Küçük yaşlarda belki elinize kalem tutuşturup daha yatkın olabilme ihtimalinizin olması haricinde hiç alakası olmayan birine karşı bir avantajınız yok. Her şey ne kadar istediğiniz ve ne kadar pratik yaptığınız ile ilişkili. Eliniz ve gözünüz sağlıklı bir şekilde çalıştığı sürece yeterince çalıştıktan sonra aklınızdan geçen herhangi bir şeyi kağıda aktarmakta sorun yaşamazsınız. Ve bunu yapabildiğinizi fark ettiğiniz zamanki haz bambaşkadır. :D
Bu işin tek kötü yanı ara vermeme gerekliliği. Ara verdiğiniz anda gerilemeye başlıyor, ciddi şekilde tekrara bağımlı bir uğraş olduğunu bilerek başlamakta fayda var. Sürekli tarzınıza yakın çalışmalara göz gezdirmek, incelemek de görsel kütüphanenizi ciddi şekilde zenginleştirir. Esinlenin, gerekirse taklit edin. Zamanla eliniz alışacak, kendi konseptlerinizle alakalı çizimler yapmaya başlayacaksınız.
Dijital skeç ile uğraşmak istiyorsanız zaten bahsedilmiş, Youtube başlıca kaynaklardan biri. Ayrıca bildiğim kadarıyla yakın zamanda Artstation Learning kısmı ücretsiz kullanıma açıldı. Oyunlar için içerik hazırlayan binlerce dijital sanatçının kol gezdiği güzel bir mecradır. Çok hızlı ilerlemenizi sağlayabilecek içerikler mevcut. Bakmanızda fayda var. Hevesiniz daim olsun. :)

Yetenek diye bir şey yok arkadaşlar. Küçük yaşlarda belki elinize kalem tutuşturup daha yatkın olabilme ihtimalinizin olması haricinde hiç alakası olmayan birine karşı bir avantajınız yok. Her şey ne kadar istediğiniz ve ne kadar pratik yaptığınız ile ilişkili. Eliniz ve gözünüz sağlıklı bir şekilde çalıştığı sürece yeterince çalıştıktan sonra aklınızdan geçen herhangi bir şeyi kağıda aktarmakta sorun yaşamazsınız. Ve bunu yapabildiğinizi fark ettiğiniz zamanki haz bambaşkadır. :D
Bu işin tek kötü yanı ara vermeme gerekliliği. Ara verdiğiniz anda gerilemeye başlıyor, ciddi şekilde tekrara bağımlı bir uğraş olduğunu bilerek başlamakta fayda var. Sürekli tarzınıza yakın çalışmalara göz gezdirmek, incelemek de görsel kütüphanenizi ciddi şekilde zenginleştirir. Esinlenin, gerekirse taklit edin. Zamanla eliniz alışacak, kendi konseptlerinizle alakalı çizimler yapmaya başlayacaksınız.
Dijital skeç ile uğraşmak istiyorsanız zaten bahsedilmiş, Youtube başlıca kaynaklardan biri. Ayrıca bildiğim kadarıyla yakın zamanda Artstation Learning kısmı ücretsiz kullanıma açıldı. Oyunlar için içerik hazırlayan binlerce dijital sanatçının kol gezdiği güzel bir mecradır. Çok hızlı ilerlemenizi sağlayabilecek içerikler mevcut. Bakmanızda fayda var. Hevesiniz daim olsun. :)
Değerli yorumun için çok teşekkür derim ^^.

Biraz geç cevap vermek gibi olacak ancak youtube üzerinde "photoshop manipulation" adlı yazan derslerden uzak dur ilk başta. Tamamiyle vakit kaybı ve taş devrinden kalma bir yöntem diyebilirim rahatlıkla. Sene 2022 çünkü. Yani hayatımızda gelişen ve oldukça pratik olan cgi var artık.

3d olarak istediğin tasarımı istediğin perspektif açısından rahatça yapabilirsin. Daha sonra ise photoshop üzerinde detaylı olarak color grading yapabilir veya boyama aşamasına geçebilirsin. Bir 3d tasarımın boyanıp sanki 2d gibi görünmesi haline ise "photobashing" diyoruz. Photobashing sadece 3d için değil photoshop üzerinde çizilen tasarımlarda da kullanılabilir harika bir teknik.

Ben grafik alanına başkarken oldukça zaman kaybetmiştim saçma sapan manipülasyon işleriyle. Genel olarak benim yaptığım hatayı yapmasın insanlar diye yazıyorum. İster karakter tasarımcısı olmak isteyin ister environment bu farketmiyor. Odaklanacağınız önemli iki konu var sadece. Bu iki konu üzerinde dersler almanızı tavsiye ederim.

1-) 2d/3d çizim.
2-) Photobashing

Geri
Yukarı