Çözüldü CL değeri farklı RAM sorun oluşturur mu ?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jhuelz

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Hp Victus 16 laptopumda aşağıda resmini paylaştığım özelliklerde 2x8 RAM'a sahibim. 1x32 GB RAM alıp kafam rahat etsin, uzun süre düşünmeyeyim istiyorum. İstediğim RAM'ın linkini de vereyim: Crucial 32GB RAM
Halihazırda laptopun içindeki RAM'ın özelliklerine internetten baktığımda CL değeri 40 gözüküyor lakin CPU-Z üzerinden baktığımda ise hem CL değeri 46 hem de 40 gözüküyor, bende tam anlayamadım. Almak istediğim RAM CL 46 değerine sahip. Alsam uyumluluk sorunu oluşur mu ? Yoksa 2x16 GB almak mı daha iyi olur ? Şahsen içindekileri kenara atmak yerine tekini de kullanıp 40 GB RAM olsun istiyorum. Sıkıntı çıkar mı acaba ?

Ekran görüntüsü 2024-05-11 214508.png
Ekran görüntüsü 2024-05-11 214636.png

Çözüm
Aynı marka RAM'lerde bile bazen uyumsuzluk ortaya çıkabiliyor. Biraz şans işi. Şu anki RAM'iniz CL 46, yani CL 46 bir RAM alsanız sıkıntı çıkarmaz. MHz değerlerinin aynı olması şartı yok.

Bir diğer sorunuz, 2x16 sorusu, 2x16 dual channel olacağından evet, daha performanslı olur.
Aynı marka RAM'lerde bile bazen uyumsuzluk ortaya çıkabiliyor. Biraz şans işi. Şu anki RAM'iniz CL 46, yani CL 46 bir RAM alsanız sıkıntı çıkarmaz. MHz değerlerinin aynı olması şartı yok.

Bir diğer sorunuz, 2x16 sorusu, 2x16 dual channel olacağından evet, daha performanslı olur.

Çözüm

Peki attığım resimlere göre bendeki RAM'ler CL 40 mı yoksa CL 46 mı? Ben tam anlayamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı