CL değeri farklı RAM'ler sorun yaratır mı?

• Konuyu başlatan nTk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 4B
Sanırım bu sizinki ile aynı;

n11

16 GB Ram olması durumunda ne kadar fark eder bilmiyorum ama 8 tek kanaldan 16 çift kanala geçenlerde epey FPS artışı olmuştu. En basiti kullandığım laptopun 8 GB Ramli modelini kullananlarla benim aldığım FPS değerleri çok farklıydı. Bir çoğu Ram eklemeye karar verdi.

buraya bi bakın isterseniz. Başka test videoları da izleyebilirsiniz.

Genelde düşük gecikme değerine sahip bellek kendini yüksek gecikme değerine sahip belleğe göre adapte eder/yüksek gecikme hızında çalışır ve yüksek gecikme değerine sahip bir kit kullanmıyormuşsunuz gibi olur. Temelde CL değeri verilir ancak farklı CL değerlerinde çalışabilen, bu açıdan uyum sorununu aşan çok Ram var. Ram için bilinenler Boyut, Voltaj, Mhz, CL, DDR teknolojisi iken bunların dışında belirtilmeyen daha bir çok donanımsal alt bilgi mevcuttur. Bu yüzden kit halinde almak veya aynı seri/model numarasına sahip bir ürün bulmak en garantili yoldur. Aynı olmaması durumunda kesinlikle uyum sorunu yaşanır veya çalışmaz diyemeyiz ancak uyumsuz olacağının garantisini de kimse veremez.

Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18 cmK16GX4M2D3600C18

Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 cmK16GX4M2Z3200C16
Ben bu RAM'leri kullanıyorum hiçbir sorun yok sadece 4 RAM'ı 3200 çalışıyor 3600 çalıştırmaz.
Hem MHz farklı hem CL değerleri farklı hiç mavi ekran almadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı