CL15 ile CL16 arasındaki fark nedir?

carved7P

Hectopat
Merhaba, birkaç gün önce RAM tavsiyesi almıştım ve Kingston'un 3000MHz CL15 RAM'ini önermişlerdi. Fiyatı biraz pahalı kaçtığı için Corsair markasının 3000MHz'lik CL16 modeli daha uygun olduğu için onu almaya karar verdim fakat CL15 ile CL16 arasında ki fark nedir bilmiyorum. Anakart modelim Gigabyte B450M S2H.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, birkaç gün önce RAM tavsiyesi almıştım ve Kingston'un 3000MHz CL15 RAM'ini önermişlerdi. Fiyatı biraz pahalı kaçtığı için Corsair markasının 3000MHz'lik CL16 modeli daha uygun olduğu için onu almaya karar verdim fakat CL15 ile CL16 arasında ki fark nedir bilmiyorum. Anakart modelim Gigabyte B450M S2H.
CL gecikme değeridir. RAM için yüksek MHz ve düşük CL olması önerilir. CL15 ile 16 arasında gözle görülür bir performans farkı olmaz.

MHz arttıkça cas değeri yani CL artar CL değeri düşük olan bellek daha performanslıdır lakin örnek veriyorum 2400MHz CL5 ile 3200MHz CL16 arasında fark yok denilebilecek kadar azdır bu yüzden yüksek frekanslı RAM almak daha mantıklıdır.

RAM'lerde CAS latency dediğimiz, amiyane tabirle RAM'lerin saat hızlarını gösteren değerdir.

Ne kadar az olursa RAM, o ölçüde hızlı ve pahalı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
MHz arttıkça cas değeri yani CL artar CL değeri düşük olan bellek daha performanslıdır lakin örnek veriyorum 2400MHz CL5 ile 3200MHz CL16 arasında fark yok denilebilecek kadar azdır.
Kingston markasının 3000Mhz CL15 modeli biraz pahalı geldi, kingston kadar olmasa da kaliteli bir marka öneriniz var mı acaba? 3000Mhz cl15 değerini taşıyan

Kingston markasının 3000MHz CL15 modeli biraz pahalı geldi, Kingston kadar olmasa da kaliteli bir marka öneriniz var mı acaba? 3000MHz CL15 değerini taşıyan.

Bütçenizi bilmiyorum ama şu an indirimde ve bence çok güzel bir fırsat.

Kingston markasının 3000Mhz CL15 modeli biraz pahalı geldi, kingston kadar olmasa da kaliteli bir marka öneriniz var mı acaba? 3000Mhz cl15 değerini taşıyan.
Ucuz RAM istiyorsan buna bakabilirsin. Şuan indirimde. 3000MHz CL16 bir bellek.

İyi bir RAM istiyorsan da 3200MHz CL16 olan bu bellek gayet iyi.

Ucuz RAM istiyorsan buna bakabilirsin. Şu an indirimde. 3000MHz CL16 bir bellek.

İyi bir RAM istiyorsan da 3200MHz CL16 olan bu bellek gayet iyi.

Hocam arkadaşımız CL15 istiyor.

Geri
Yukarı