Clear Linux deneyimlerim

Uzun zamandır kendime hızlı ve sistemimle uyumlu bir Linux dağıtımı arıyordum. Clear Linux ile karşılaştım. Hemen USB'ye attım ve denemeye koyuldum.

Kurulumu normal GNU/Linux kurulumlarından daha uzun sürüyor. Sizi modern tasarımlı bir arayüz karşılıyor. Son versiyonunda Dock, aktiviteler menüsüne gizlenmiş. Yani kolay erişilmiyor.

Uygulamaların açılış süreleri ve sistemin tepki süresi inanılmaz. Gerçekten İntel becermiş. HDD'ye kurmama rağmen tık yok.

AX200 Wi-Fi kartımı genellikle tanımıyor normal Linux dağıtımları. Ama Clear Linux Native olarak tanıdı ve tüm özellikleri sorunsuz çalışıyor.

Uygulama mağazası deneyimim çok kötüydü. İstediğim çoğu uygulamayı bulamadım. Farklı sitelerden dosya indirip kurmak da tam bir işkenceydi. Saçma sapan 'swupd' diye bir komut var ve kurulumlara izin vermiyor. Sadece .sh ile kurulabilen uygulamaları kurabildim. Dock gözükmediği için kendim bir Dock indirmeye çalıştım. Ne Bundle ile ekleyebildim ne mağazadan ne de internet üzerinden.

Yanlış bilmiyorsam projenin fişi çekilmiş durumda. Daha fazla uygulama desteği olmuş ve uygulamaları indirip kurmak için daha kolay bir sistem geliştirilmiş olsaydı, kesinlikle kullanılabilecek bir dağıtımdı. Sanırım fazla kullanılmamasının sebebi de bu.

Sizlerle deneyimimi paylaşmak istedim. Clear Linux kurmak, denemek isteyenlerin nelerle ve hangi sorunlarla karşılaşacağını anlatmaktı amacım. Sizin de deneyimlerinizi aşağıda görmek isterim.

@Dengesiz Kokarca @cengover_ekin @Ali998 @Üzüntü @Kerem00 @Conficker Belasi hocalarım. Sizin de deneyim veya görüşlerinizi merak ettim. Sizce nasıl bir dağıtım?

Son düzenleme:
Yanlış bilmiyorsam projenin fişi çekilmiş durumda.
En son yenilik 2020'de gelmiş duruyor resmi sitesinde. Ama GitHub'da daha 2 gün önce bir sayfaya ekleme yapmışlar.

Daha fazla uygulama desteği olmuş ve uygulamaları indirip kurmak için daha kolay bir sistem geliştirilmiş olsaydı, kesinlikle kullanılabilecek bir dağıtımdı.
Mağazasında da zaten paketlerin çoğu Flatpak paketleri.
@Weaponised Penguins
Ve beni GNU/Linux konularına etiketlemeseniz sevinirim.

Daha önce hiç Clear GNU/Linux'u denememiştim. Sayenizde yükleyesim geldi. Şu Debian'a linux-libre çekirdeğini kurduktan sonra GNOME Boxes'a deneyimleyebilirim.
Tamamdır. İlgilisiniz sanıyordum.
@Zurnadürüm daha çok BSD gibi diğer *NIX benzeri işletim sistemleri ile ilgileniyor diye biliyorum. Doğru mudur?

Son düzenleme:
@Weaponised Penguins daha çok BSD gibi diğer *NIX benzeri işletim sistemleri ile ilgileniyor diye biliyorum. Doğru mudur?
Evet ama Linuxla da ilgileniyorum. Fakat aktif olmadigim icin bosuna etiket atilmasin istedim. Neyse konumuz bu degil.

Hocam az önce onu da denedim. Gayet akıcı ve güzel bir dağıtıma benziyor. Sadece Live olarak test edebilirim ama. Çünkü şu benim 'nalet' olasıca AX200 Wi-Fi kartım, denediğim tüm Linux dağıtımlarında çalışmıyor. Clear Linux desteklediği için diske kurulum yapmıştım. Bunu da kurmak istiyorum ama AX200 sağolsun izin vermiyor. Öneriniz için teşekkürler. Diğer bilgisayarımda deneyeceğim bir de.

Hocam az önce onu da denedim. Gayet akıcı ve güzel bir dağıtıma benziyor. Sadece Live olarak test edebilirim ama. Çünkü şu benim 'nalet' olasıca AX200 Wi-Fi kartım, denediğim tüm Linux dağıtımlarında çalışmıyor. Clear Linux desteklediği için diske kurulum yapmıştım. Bunu da kurmak istiyorum ama AX200 sağolsun izin vermiyor. Öneriniz için teşekkürler. Diğer bilgisayarımda deneyeceğim bir de.
AX200, 5.1 Kernel sürümünden itibaren destekleniyor muş.

Gerekli kernel modülü iwlwifi ve firmware dosyası sanırım.

Kullandığınız dağıtıma göre kurulumu araştırmalısınız.
Örnek olarak Arch Linux için;

@Dengesiz Kokarca @cengover_ekin @Ali998 @Alperen İsa Nalbant @Kerem00 @Conficker Belasi hocalarım. Sizin de deneyim veya görüşlerinizi merak ettim. Sizce nasıl bir dağıtım?
Ben hiç kullanmadım, sizin bahsettiğinize göre kullanışlı bir dağıtım olmuş. Ancak güncelleme olmaması tüm işi bozuyor.

Ben hiç kullanmadım, sizin bahsettiğinize göre kullanışlı bir dağıtım olmuş. Ancak güncelleme olmaması tüm işi bozuyor.
Aynen öyle. Destek kesilmesi kötü. Ama HDD'li sistemler için bir kurtarıcı gibi. Uygulama yükleme işkencesini saymazsak. 😅
AX200, 5.1 Kernel sürümünden itibaren destekleniyor muş.

Gerekli kernel modülü iwlwifi ve firmware dosyası sanırım.

Kullandığınız dağıtıma göre kurulumu araştırmalısınız.
Örnek olarak Arch Linux için;
Deniyorum. Olmazsa ayrı bir konu açayım. Oradan devam ederiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı