Clover ile yapılan kurulumlarda karşılaşılan hata ve OpenCore

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 2B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Selamlar,

Sanırım yayımlanan imajlarda bulunan config dosyaları uyumlu olmadığından clover ile bir türlü kurulum gerçekleştiremiyorum. Hep tuhaf ve genelde çözümü olmayan hatalar alıyorum. Öncelikle Config.plist dosyamdan SMBIOS'u daha önceki kurulumlarımda sorunsuz kullandığım IMac17.1 olarak seçiyorum ama düzelmiyor. nv disable'ı da kullanıyorum ama ya panic ya da birkaç kez yazdığım hataları alıyorum.

Sorum şu: OpenCore ile Cloverlı kurulumlar arasındaki fark nedir? OpenCore ile sorunsuz bir kurulum yapabilir miyim?

Sistem: MSI Z270 Gaming M3, Intel I5 7400, Asus Dual GTX1060 3GB

Öncelikle hangi sürümü kuruyorsunuz? Catalina, Mojave?
Opencore Artıları:
• Daha hızlı önyükleme. (Fast boot)
• Daha iyi kext enjeksiyonu.
• Sistem bütünlüğünün devre dışı bırakılmasını gerektirmez, bu nedenle daha iyi güvenlik sağlar.
• Daha iyi dosya kasası şifrelemesini destekler.
• Daha iyi çift / çoklu önyükleme desteği.
• UEFI ve eski önyüklemeyi(legacy) destekler.

Clover Artıları:
• Uzun yıllar hackintosh topluluğu için temel önyükleyici olması ve daha birçok kılavuzun(sorunların çözümü olması) yapılması sayesinde öğrenmesi daha kolay.
• Clover konfigüratörünü kullanabilirsiniz. Bu, sahte mac seri numaraları oluşturmak için çok kullanışlı bir araçtır.(FakeID FakeSMC)
• Bu uyulama sayesinde config.plist'i düzenlemeyi daha sezgisel hale getirir.
• Bazı özelleştirme seçeneklerine sahip olmak için birçok farklı clover teması yapılmıştır.
Birde kurulumu yaparken iGFX ile yapmayı dene, sonra ekran kartını tanıtmayı denersin.

Öncelikle hangi sürümü kuruyorsunuz? Catalina, Mojave?
Opencore Artıları:
• Daha hızlı önyükleme (Fast boot)
• Daha iyi kext enjeksiyonu
• Sistem bütünlüğünün devre dışı bırakılmasını gerektirmez, bu nedenle daha iyi güvenlik sağlar.(
• Daha iyi dosya kasası şifrelemesini destekler.
• Daha iyi çift / çoklu önyükleme desteği.

Clover Artıları:
• Uzun yıllar hackintosh topluluğu için temel önyükleyici olması ve daha birçok kılavuzun(sorunların çözümü olması) yapılması sayesinde öğrenmesi daha kolay.
• Clover konfigüratörünü kullanabilirsiniz. Bu, sahte mac seri numaraları oluşturmak için çok kullanışlı bir araçtır.(FakeID FakeSMC)
• Bu uyulama sayesinde config.plist'i düzenlemeyi daha sezgisel hale getirir.
• Bazı özelleştirme seçeneklerine sahip olmak için birçok farklı clover teması yapılmıştır.
Birde kurulumu yaparken iGFX ile yapmayı dene, sonra ekran kartını tanıtmayı denersin.

Catalina'yı denedim olmadı, High Sierra'yı denedim olmadı hiçbir türlü olmadı. Architecture couldn't be recognized, Couldn't allocate runtime area gibi bir sürü hata aldım. Open Core'da sanırım SMBIOS ile seri numarası vb. tanıtma durumu yok doğru mu anlamışım acaba?

Bir de bu sisteme uygun bir config dosyasını nasıl yapabilirim? Sanırım sadece SMBIOS ile olmuyor :(

Mojave veya High Sierra imajını indir.
USB 2.0 portuna bağlı olduğuna emin ol.
Clover ekranındayken komut yerine;

Kod:
slide=0 nv_disable=1

Bunları yazıp dene ve Clover ayarlarından graphic bölümü altında ınject NVIDIA ikonu tikliyse kaldır.

Bunlarda işe yaramadıysa;
Kod:
slide=0 nv_disable=1 -x

Komutlarını ekleyip güvenli Boot etmeyi dene.
Normalde önerme olarak başka şeylerde eklicektim ama bir de bu şekilde önce dene belki kurulum ekranına varırsın.

High sierra'da architecture hatasından sonra tuhaf bir şekilde kurulum ekranı geldi fakat imaj hatalı diyordu. Elimdeki flash belleğin yazma hızı 2.5MB/s olduğundan catalinayı yazdırmam uzun sürecek. Deneyip tekrar yazacağım. :)
20200605_032004.jpg

Kemal Alkan'ın imajındaki desktop configlerinin hepsi ile teker teker denedim fakat hepsinde bu hatayı aldım @akiyorm

Son düzenleyen: Moderatör:
@claus BIOS Ayarlarımı default'a alıp daha sonra PC'ye macOS Kurulum Rehberi - Technopat bu rehberde yazıldığı gibi bütün ayarları yaptım.

Catalina'nın 1060 ile uyumsuz olduğunu bilmiyordum. High Sierra imajıyla kurulum yaparken kurulum ekranına imajdaki config dosyalarının hiç birisiyle ve 2. mesajdaki kodlar ile gelemedim. Geldiğimde de imaj bozuk hatası aldım.
@claus uzun uğraşlar sonucunda High Sierra'yı kurmayı başardım. Ekran kartım Mojave ve Catalina'yı neden desteklemiyor? İlerleyen günlerde destek gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı