Clover'dan OpenCore'a dönüştürme

serkantken

Hectopat
Yer
İstanbul - Beylikdüzü
Daha fazla  
Meslek
Junior Android Software Developer
Clover Bootboader ile Catalina kullanıyorum (Mojave'den güncelledim). BigSur'a geçebilmem için OpenCore kullanmak gerekiyormuş. Eylül ayından beri kendi imkanlarımla Clover'ı dönüştürmeye çalışıyorum fakat her seferinde hüsran oluyor. Sadece bir sefer OpenCore ile açabildim fakat onda da internet ve ses çalışmadı. Kext ve driver konularında da pek bir bilgim yok açıkçası. Sitedeki rehberler de oldukça karışık. Yapmaya çalıştım fakat yine beceremedim. Bana yardımcı olma şansınız var mı? Sistem özelliklerim aşağıda yazmakta. Sorunsuz Clover EFI klasörünü de bırakıyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

EFI : 23.75 MB file on MEGA

Sistem özelliklerim :

3,19 GHz Dört çekirdekli Intel Core i5 4460
2 x 4 GB 1600 MHz DDR3 RAM
AMD Radeon R9 285 2 Gb
Realtek RTL8168G/8111G PCI Express Gigabit Ethernet

Ses kartının modelini ve nasıl öğreneceğimi bilmiyorum fakat paylaştığım clover ile sorunsuz çalışıyor

Direkt Bıg Sur sürümüne geçebilirsiniz.

Direkt Bıg Sur sürümüne geçebilirsiniz.
Bunu denedim fakat boot sırasında "disk is write locked" hatası aldım. Harici diskim takılıydı, sorun o zannederek çıkardım denedim. Bu sefer de farklı bir disk için aynı hatayı verdi. OpenCore ile mevcut Catalinayı açmak istedim, aynı hata geldi ve Clover ile de açılmaz oldu. Flash diskleri de görmediği için Windows yüklemek zorunda kaldım. Yardımcı olursanız eğer direk Big Sur yüklemek istiyorum.

Bunu denedim fakat Boot sırasında "disk is write locked" hatası aldım. Harici diskim takılıydı, sorun o zannederek çıkardım denedim. Bu sefer de farklı bir disk için aynı hatayı verdi. OpenCore ile mevcut Catalina'yı açmak istedim, aynı hata geldi ve Clover ile de açılmaz oldu. Flash diskleri de görmediği için Windows yüklemek zorunda kaldım. Yardımcı olursanız eğer direk Big Sur yüklemek istiyorum.

Tahminim Dual Boot yapıyorsun ki bu hatayı vermiş. Aslında Dual Boot olup olmaması önemli değil bende kurulum yaparken aynı hatayı aldım ama bu bir sorun değil. Eğer 2.0 USB ve 2.0 USB port yuvası kullanıyorsan ve USB gerçekten eski USB ise normaldir. Sonuç olarak USB 2.0 ve kurulum ekranı çok yavaş yükleniyor demek. Unutma Hackintosh sabır işi demektir. :):)

Tahminim Dual Boot yapıyorsun ki bu hatayı vermiş. Aslında Dual Boot olup olmaması önemli değil bende kurulum yaparken aynı hatayı aldım ama bu bir sorun değil. Eğer 2.0 USB ve 2.0 USB port yuvası kullanıyorsan ve USB gerçekten eski USB ise normaldir. Sonuç olarak USB 2.0 ve kurulum ekranı çok yavaş yükleniyor demek. Unutma Hackintosh sabır işi demektir. :):)
Dual boot yapmıyorum. 2 SSD ve 1 adet de Time Machine için kullandığım HDD var. USB 2.0 portundan boot etmeye çalıştım çünkü Mojave'yi öyle yüklemiştim. 3.0 portunda denemedim. Madem aralarında bu kadar hız farkı var 3.0 portuyla denerim birazdan.

Boot-args komutların nedir?
Reset NVRAM yaptın mı?
Kullandığın OpenCore EFI dosyasını paylaş.
Şuan macOS kullanmadığım için boot args komutlarını göremiyorum. Reset NVRAM işlemini yaptım. Ondan sonra Clover çalışmadı zaten Windows yükledim.
OpenCore olarak da bu konudaki kendi işlemcime uygun olanı yani Haswell olanı değiştirmeden kullanıyorum. Zaten değiştirecek bilgim yok.

Ben Mega hesabıma yükledim EFI klasörümü: 3.8 MB file on MEGA

Geri
Yukarı