CM SF240R ARGB ve AORUS B450 PRO uyumu

Stok soğutucu yerine alacağın bir başka soğutucunun bariz fark yaratması gerekir. Eğer stok soğutucudan memnunsan değiştirmene gerek yok. Kasa fanı ise işlemciden hariç anakart, ekran kartı sabit disk gibi tüm parçaların soğutulmasında etkili olur.
Core Performance Boost ayarını aktif ettiğim zaman işlemcim turbo ile 4 GHz'lere çıkıyor. Ama GTA 5 üzerinde test ettiğimde 4 GHz olduğu zaman 65-70 derecelere geldi. Core Performance Boost kapattığım zaman da işlemcim şu an stabil 3.60 GHz hızda çalışıyor. Yine test ettiğim zaman 3.60 GHz'de 55-60 arası seyirmekteydi. Stabil şekilde 3.60 GHz kullanmak istemiyorum. İşlemcimin gücünü kısıtlamış oluyorum çünkü. Bu durumda sizce ne yapmalıyım?

İşlemci performansını arttırmak önceliğinse elbette işlemci soğutucu değiştirmen gerekecek. Şu da var işlemci ekran kartıyla birlikte en fazla ısı üreten parçaların başında geliyor. İşlemciyi ne kadar iyi soğutursan bir kasa fanı takviyesi kadar olmasa bile diğer parçalarda dolaylı olarak daha az ısınacaktır.

İşlemci performansını arttırmak önceliğinse elbette işlemci soğutucu değiştirmen gerekecek. Şu da var işlemci ekran kartıyla birlikte en fazla ısı üreten parçaların başında geliyor. İşlemciyi ne kadar iyi soğutursan bir kasa fanı takviyesi kadar olmasa bile diğer parçalarda dolaylı olarak daha az ısınacaktır.
120'lik bir sıvı soğutma sizce stok soğutucudan daha iyi performans verir mi? 240 almak R5 3600'e OC yapmayacağım için biraz fazla kaçacak gibi.

Overclock yapmayacak olman daha sonra yapmayacağın anlamına gelmez. İşlemcin zamanla yetersiz kalacak overclock ile durumu kurtarma yoluna gireceksindir. 120 MM sıvı soğutma önermem. Kaliteli hava soğutucu veya 240/280 MM sıvı soğutucu alabilirsin.

Overclock yapmayacak olman daha sonra yapmayacağın anlamına gelmez. İşlemcin zamanla yetersiz kalacak overclock ile durumu kurtarma yoluna gireceksindir. 120 MM sıvı soğutma önermem. Kaliteli hava soğutucu veya 240/280 MM sıvı soğutucu alabilirsin.
Peki bu desteklemediğini söylediğniz SF 240R modelini satın alsam, desteklemediğinden kastınız sadece RGB mi yoksa fanların hızlarını yazılım veya BIOS üzerinden de mi kontrol edemem?
++
Çünkü listedeki birçok fan markasının Türkiye'de satışı maalesef yok. Olanların da birçoğu artık satışta değil gibi. Gigabyte set dizerek hata mı yaptım anlamış değilim :)

Son düzenleme:
SF240R AORUS anakartlar ile uyumlu değil. Gigabyte'ın RGB ve ARGB girişleri diğer anakartlardan farklı. Uyumlu olan ürünlerimizde Gigabyte ürünleri için ayrı kablo mevcut. Uyumsuz olan pinlere takmaya çalışmayın, voltaj fazla geleceği için Ledler yanar ve ürün garanti dışı kalır.

SF240R AORUS anakartlar ile uyumlu değil. Gigabyte'ın RGB ve ARGB girişleri diğer anakartlardan farklı. Uyumlu olan ürünlerimizde Gigabyte ürünleri için ayrı kablo mevcut. Uyumsuz olan pinlere takmaya çalışmayın, voltaj fazla geleceği için Ledler yanar ve ürün garanti dışı kalır.
Videodan alıntıladığım fanın RGB girişi **_* şeklinde. Benim anakartımdaki D_LED girişi de gördüğünüz gibi **_* şeklinde. Halen uyumsuz mu olur? Bir de CM yazılımı yok mu, fanların rengini vs. kontrol edebileceğimiz?

Dosya Ekleri

• 184DD7E7-E7B8-4C67-9F9C-9EDA5F5B6AF4.jpeg
    184DD7E7-E7B8-4C67-9F9C-9EDA5F5B6AF4.jpeg
    30,7 KB · Görüntüleme: 32
@Cooler Master Türkiye Benim anakart B450 tomahawk.Dun sifirdan pc topladim ve en son fankari baglamaya calistim.Anakartin rgb yuvasina kasadan gelen 1 adet rgb kablosu taktim.Fakat calistirdigimda diger fanin isigi yanmadi.Anakartta 2 adet rgb yuvasi var.Diger fanin rgb kablosunu da, anakarttaki diger rgb yuvasina mi takmaliyim?
Bu arada kasa H500.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı