CM Silencio 650 Pure için 120mm fan tavsiyesi

• Konuyu başlatan Shovery
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B
S

Shovery

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Bundan 4 ay kadar önce bilgisayarımı toplarken sadece kasalar hakkında bilgim yoktu ve Vatan Bilgisayar kasiyerinden sadece bunun için öneri istedim. Acelem olduğu için önerdiği Cm Silencio 650 Pure adlı kasayı direk aldım. Şimdi kafamı duvarlara vuruyorum çünkü kasa sessizlik için tasarlanmış bir kasa doğal olarak bileşenlerim çalışmaları gereken sıcaklıklardan yüksek derecelerde çalışıyor. Hava akımı yetersiz. Fanları değiştirmeyi düşünüyorum. Üst tarafta 1 adet 140 ve 120mm'lik fan desteği var fakat 140mm'ilk fanın delikleri uysada açıklık çok geniş olmadığı için fanın bir bölümü metalin altında kalıyor ve hava çarpıp tekrar kasanın içine yöneliyor. Bu yüzden sizlerden 120mm'lik fan tavsiyesi bekliyorum. 1 adet yukarı, 1 adet ön bölüme takıcam. Toplam bütçem 80TL civarı. Ses önemli değil. Ben bu fanları düşündüm. Önerilerinize açığım. Akasa 12cm VİPER Süper Sessiz PWM'li Fan - Gold.com.tr @BilgisayarKurdu

Linkini verdiğin Akasa marka fan yüksek CFM değerinde yani tam güç çalıştırıldığında başını çok sağlam ağrıtacaktır.
30dB ses seviyesine çıktığını görmedin galiba.

Cooler Master'ın SickleFlow fanlarından alabilirsin. 19dB ses seviyesine sahip.

Ayrıca kasayı soğutan şey fanlar değildir. Fanlar sadece kasa içerisinde hava akımı yaratır.
Bir fan dışarı hava atarsa içeride alçak basıç oluşturur ve yerini dışarıdaki hava alır. Bu bir hava sirkülasyonudur.
Yani kasa içerisindeki havanın sabit kalmaması gerekir, kullanılıp dışarı atılması gerekir, bu nefes almaya benzer.

Senin ekran kartının soğutma sistemi kötü ise, kullandığın işlemci soğutucusu stock ise istediğin kadar fan tak, sıcaklıkları düşüremezsin.
Mesela işlemcin ısınıyor, 100 lira fana harcamaktansa 50 liraya saçma sapan bir soğutucu al, 2 kat fazla işine yarayacaktır.
100 lirayı soğutucuya harcarsan ömür boyu sıcaklık diye bir derdin kalmaz :)

Cooler Master Tpc 812 var. Ekran kartım R9 290 Tri-x soğutmada öyle anormal derecede bir sıkıntı yok fakat anlattığınız gibi akşam nefes alamıyor. Üstte 1 adet kasayla gelen düşük devirli fan var. Ses çok sorun değil. Yinede sickleflow mu önerirsiniz ?

Bahsettiğim fanın yarattığı hava akım değeri hayvani derecelerde değil. Sessizdir, buna karşılık yeteri miktarda hava akımı yaratır.
Ve evet öneririm, 15CFM fazla üfletmek için 5-10dB fazladan sese katlamanın bir anlamı yoktur.
Önerdiğim fan gayet dengeli bir fan. Üst ve ön panele taktığınızda yeterli hava akımını oluşturacaktır.
Yukarıdaki fan ısınan havayı dışarı verecek, öndeki fan ise dışarıdaki havayı içeriye yönlendirecek.

Ve ayrıca fazlasıyla iyi birer soğutucunuz var, isterseniz hiç fan takmayın yinede o sistem ısınmaz.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Üst taraf için Akasa Viper'a, ön panel için CM SickleFlow'a karar verdim. :) Elimde 4 aydır Fx-8320 ve M5A97 R2.0 var gram OverClock yapmadım (denemedim bile :ROFL:) İşlemcimi en azından 4.2GHz'ye çekmek istiyorum. Anakartım ve işlemcim el verirse biraz daha zorlayabilirim. OverClock'ta her bir derece önemlidir düşüncesiyle bir de Arctic Silver 5 siparişi verdim:D. Sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum bu yüzden izniniz olursa başınızı biraz daha ağrıtıcam:kedi:. İlk olarak termal macunumu işlemcinin ortasına küçük bir topçuk olarak sürüp soğutucunun yaymasına izin mi vermeliyim ? Yoksa kendim bir ince kartla dağıtmalı mıyım ? (n) Önerebileceğiniz en etkili yöntem nedir ? Sizi seviyorum. :p @BilgisayarKurdu

ASUS M5A97 anakart ile birlikte AMD FX serisi işlemci kullanan o kadar çok insan var ki, rehber yapma gereği duyalı çok oldu :)
Tam senlik bir rehber var elimizde, BIOS menüsünden tut işlemciye vereceğin voltaj değerlerine kadar neredeyse aynı olacaktır.
FX 4100 4.4 GHZ Overclock Rehberi
Bu yönden şanslısın, sana 4,4GHZ'nin garantisini verebilirim desem yanlış bir şey demiş olmam.
4,4'den sonrası şansa ve senin bilgine kalmış. Ancak 4,4'e kadar seni götürebiliriz :)

Mesela şuan ben M5A97 anakart ve FX4100 işlemciyi 4,6GHZ'de stabil bir biçimde kullanıyorum.

Termal macun meselesine gelecek olursak ortaya bir miktar sürüp bastırmak doğru bir yöntemdir ancak işlemcinin tüm düzeylerine kadar erişemiyor bu şekilde. Önerim şu : Eline bir kredi kartı al ve sert bir biçimde işlemcinin üzerinden geç, zaten çok çok ufak miktarda sürülecektir.
Daha sonra gerektiği kadar damlatırsın ve bastırırsın, vidalarını sıkar olayı bitirirsin.

Şuan elinizde işlemci soğutucusu varsa OC mevzusuna ufaktan giriş yapabiliriz yeni bir konuda?

Dün termal macunumu yeniledim. Sanırım düzgün yayamadım yada soğutucumu düzgün monte edemedim. İşlemci bios ekranında 40 derece gözükmekteydi TPC 812 V2 ile birlikte. Arctic Silver 5 elime ulaşmasını bekleyip düzgün bir montaj yapmadan bu işe bulaşmayacağım. Lise 3'e gitmekteyim ve sınav haftam. Cuma gününe kadar bilgisayardan uzak durmayı planlıyorum :D İlk fan olarak Cuma günü Viper'ı alıcam. Cuma gününe kadar Arctic Silver 5'te, elime ulaşır diye düşünüyorum. Sizce voltaj vermeden 4.2GHz'ye ulaşabilir miyim?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı