Çocuk için e-Devlet ile isim değiştirmek için gerekli şeyler neler?

Coderman128

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konu biraz trajikomik ama benim bir kuzenim vardı. Yeni ilkokula başladı 6 yaşında. Çocuğun ismini dedesi satılmış bahadır koymuş. Çocuk da okulda çok akran zorbalığına uğradığını söylüyor satılmış isminden dolayı. Değişik şakalar yapıyorlarmış. Babası olan dayım da çocuğun sınıfını değiştirmek istemiş müdür izin vermemiş. Ondan dolayı şu e-Devlet'deki isim değişikliği yerinden ismini değiştirelim diyoruz ama bunun için gerekli evraklar neler?

Aynı okul ve sınıfta kaldığı sürece ismini değiştirse de eski adıyla tanınacak.
Hocam okulunu değiştiririz de bu ismiyle kalmamasında fayda var. Ben yeni doğduğu zaman dedim onlara öyle isim konmaz diye neymiş Allah'a adanmışmış anlamı.

Hocam okulunu değiştiririz de bu ismiyle kalmamasında fayda var. Ben yeni doğduğu zaman dedim onlara öyle isim konmaz diye neymiş Allah'a adanmışmış anlamı.
Bence de değiştirin, çocuk için de çok kötü bir durum tabi. Zaten anlamıyorum böyle isimleri çocuklara neden uygun görürler. Senin düşündüğün anlam ile sokakta anlaşılan aynı şey değil sonuçta.

Anlamı onların bildiği ile çok farklı aslında. Satılmış ismi taa orta asya kültürümüze dayanıyor. Tengiricilik dininde, erlik han köye hastalık getirdiğinde hastalığı kaldırsın diye onu kandırmak için yani bak biz sana inanıyoruz hadi bizi iyileştiriver dercesine çocuklara kötü ve komik isimler konulurdu. Satılmış isminin olumlu bir anlamı yok.

Anlamı onların bildiği ile çok farklı aslında. Satılmış ismi taa orta asya kültürümüze dayanıyor. Tengiricilik dininde, erlik han köye hastalık getirdiğinde hastalığı kaldırsın diye onu kandırmak için yani bak biz sana inanıyoruz hadi bizi iyileştiriver dercesine çocuklara kötü ve komik isimler konulurdu. Satılmış isminin olumlu bir anlamı yok.
Onlar o anlamda koymuş da ben çok dedim koymayın diye doğduğu zaman. Bu yeni nesilde acıma duygusu yok ki.

Buradan başvurabilirsin evrağa gerek yok.

Sağolun hocam bakalım.

Bir arkadaşımın ismi Satılmış idi. İlkokulda hoca bu zorbalığa uğrar ismini değiştirin demiş. Neyse işte aradan yıllar geçti. Bundan 3 sene önce çocukla konuşmaya başladık tekrardan, bayadır görüşmüyoruz ve aracı başka bi çocukluk arkadaşım sayesinde tanıştık, en azından ben tanıştık sanıyorum. Çocuk beni tanıyor ama ben yeni birisiyle tanışmış gibi konuşuyorum çünkü ismini değiştirmiş. Geçen sene farkettik bunu ve baya bi güldük. Çocuk benim onu tanıdığımı ve öyle konuştuğumuzu sanıyormuş tabi arkadaşlığımız biraz daha benim tarafımdan güçlendi eski olayları hatırlayınca. Yani ileride tebessüm ettirici anılar oluşturabilir :)

Geri
Yukarı