Çölyak tanısı nasıl konur?

trans_women

Hectopat
Makaleler
5
Yıllardır çok zayıfım. Hiçbir şekilde kilo alamıyorum. Bunun için doktorlara çok gittim, kan verdim ama sebebi bulunamadı. Çölyak hastalığından şüphelendik, farklı zamanlarda 2 kez çölyak için kan testi verdim ama ikisinde de negatif çıktı. Bugün yine kan testi verdim, ilerleyen zamanlarda sonucu doktora göstereceğim.
Zayıf olduğum için kollarımın güçlenmesi için yaptığım sporlar hiçbir işe yaramıyor, eğer işe yarasaydı, kilolu olsaydım, mesela şu an 30-40 barfiks çekebilecek hale gelirdim.

Zayıf olduğum için bağışıklık sistemim zayıf. Bu yüzden eğer bir şekilde hasta olursam dayanamayıp ölürüm diye endişe ediyorum. Ne hastalığım varsa çıksın ortaya istiyorum. Çölyak değilsem gluten alerjim vardır belki, o da değilse bağırsak kanseri. Eğer o da değilse hormonal bence.

Bu arada, 1.83 boy ve 55,85 kiloyum şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllardır çok zayıfım. Hiçbir şekilde kilo alamıyorum. Bunun için doktorlara çok gittim, kan verdim ama sebebi bulunamadı. Çölyak hastalığından şüphelendik, farklı zamanlarda 2 kez çölyak için kan testi verdim ama ikisinde de negatif çıktı. Bugün yine kan testi verdim, ilerleyen zamanlarda sonucu doktora göstereceğim.
Zayıf olduğum için kollarımın güçlenmesi için yaptığım sporlar hiçbir işe yaramıyor, eğer işe yarasaydı, kilolu olsaydım, mesela şu an 30-40 barfiks çekebilecek hale gelirdim.

Zayıf olduğum için bağışıklık sistemim zayıf. Bu yüzden eğer bir şekilde hasta olursam dayanamayıp ölürüm diye endişe ediyorum. Ne hastalığım varsa çıksın ortaya istiyorum. Çölyak değilsem gluten alerjim vardır belki, o da değilse bağırsak kanseri. Eğer o da değilse hormonal bence.

Cinsiyetin ne? 56 kilo cidden boyuna göre azmış.

Çölyak tanısı için bir süre boyunca glutensiz beslen fark görüyorsan çölyak hastası olabilirsin. Fakat bu alanda daha uzman kişilere sormanı öneririm.

''Ya abii çok yiyorum ama kilo alamıyorum yaaa!'' diyenler genelde kendinin çok yediğini sanıyor ama bir şey yedikleri yok. Eğer gerçekten hastalık durumu negatif çıktıysa bu durum olabilir.

Belki parazitin vardır. Benim arkadaşımın vardı doğal yollar ile döktüler çocuk hulk gibi geziyor şimdi. Belki de troitlerin yüzünden idrarından protein kaçıyorsundur böyle ince detayları da var bu konunun.

Zayıflık tek başına olmaz.
Anoreksiya, aşırı hareket etme, yediklerini kusarak geri çıkarma, kaygı bozukluğu gibi durumları da aynı anda yaşıyor musun?

Çölyak çok ciddi ağrı yapar. Eğer gerçekten çölyak olsan her gün yediğin ekmek/makarna/bulgur/kek/poğaça/pizza/hamburger vs yani buğdaydan yapılmış, içinde gluten olan her şey bağırsaklarında çok ciddi yaraya yol açar ve acısından kıvranırsın.
Ayrıca sürekli ishal olursun.
Yani ne çölyak ne de huzursuz bağırsak sendromu anlaşılmayacak bir şey değildir.

Beslenmen ve bağırsakların iyileşmesi konusunda önerilerde bulunabilirim. Ama tam olarak neler yaşadığını anlatmalısın.

Zayıflık tek başına olmaz.
Anoreksiya, aşırı hareket etme, yediklerini kusarak geri çıkarma, kaygı bozukluğu gibi durumları da aynı anda yaşıyor musun?

Çölyak çok ciddi ağrı yapar. Eğer gerçekten çölyak olsan her gün yediğin ekmek/makarna/bulgur/kek/poğaça/pizza/hamburger vs yani buğdaydan yapılmış, içinde gluten olan her şey bağırsaklarında çok ciddi yaraya yol açar ve acısından kıvranırsın.
Ayrıca sürekli ishal olursun.
Yani ne çölyak ne de huzursuz bağırsak sendromu anlaşılmayacak bir şey değildir.

Beslenmen ve bağırsakların iyileşmesi konusunda önerilerde bulunabilirim. Ama tam olarak neler yaşadığını anlatmalısın.
Anksiyete hastasıyım. Evet günde 1 kere sebepsiz yere ishal oluyorum. Bağırsağım hep ''gurr gurrr'' ses çıkarıyor. Acı veya karın ağrısı olmuyor. Sağlıklı besleniyorum. Sigara ve alkol kullanmam.

Anksiyete hastasıyım. Evet günde 1 kere sebepsiz yere ishal oluyorum. Bağırsağım hep ''gurr gurrr'' ses çıkarıyor. Acı veya karın ağrısı olmuyor. Sağlıklı besleniyorum. Sigara ve alkol kullanmam.
Peki.
Şimdi öncelikle bunlar sebepsiz yere olmaz.
İnsanlar kendi başlarına çözmedikleri bir sorun yüzünden stresle birlikte sağlık sorunları yaşamaya başlarlar ya da yeme bozuklukları, sigara, alkol, uyuşturucu ve kumar gibi onları o dertten geçici olarak uzaklaştıran bağımlılıklara kapılırlar.

Bunların hepsinin asıl çözümü o asıl kendi başına aşmakta zorlandığın sorunu anlaman ve cesaret gösterip üstesinden gelmendir. Ancak ondan sonra rahatlar ve herhangi bir rahatlatıcı/uyuşturucu maddeye ihtiyaç duymaz ve böyle bir sürü sağlık sorunu yaşamazsın.

Bunun için psikolojik yardım iyi olabilir. Ama doğru psikologu bulmak tedavi olmaktan bile zordur. Çoğu doktor da dinlemek yerine ilaç verip belirtileri bastırmayı tercih ederler.

Kısa kısa yazayım, özel konu olabilir araştırması sana kalacak.
En basitinden baba tarafından sevgi eksikliği buna yol açabilir. Babanın duygusal olarak yeterince olgunlaşmadığı durumlarda çok küçük yaşlardan başlayarak duygusal bağ kurmaya çalıştıkça tersleyebilirler, duvar gibi duygusuz davranabilirler.
Eğer böyle bir durum yaşadıysan şu kitabı öneririm:
ekşi

Bundan daha kötü olarak yine küçük yaşlarda kişi şiddet ya da cinsel saldırı ile karşılaşabilir. Çocukken bunlar sadece içine kapanıklık yapar ama ergenlikte cinselliğin uyanmasıyla çocukken korku ile yaşanılan o olay/olaylar normal bir ilişki başlatmaya engel olur ve bunun yarattığı üzüntü ile kişi böyle sağlık sorunları yaşayabilir ya da bu üzüntüyü bastırmak için alkol, kumar ve uyuşturucuya başvurabilir.
Bunun için psikolojik seanslarla geçmişte yaşanan o olayı ayrıntısıyla hatırlamak ve anlatmak çok iyi gelir. Anlattıkça kişi rahatlar, sonra da uygun ve anlayışlı birisiyle daha ileri aşamaya geçilir. Paylaştıkça dertlerin üzüntüsü azalır ve yardım geldikçe yavaştan da olsa sorunlar aşılır.

Bu en önemli kısım. Ben en çok karşılaşılan 2 örneği yazdım ama bambaşka bir sorun da olabilir.
Kaygı ve yemek bozuklukları bunların yarattığı üzüntü sonucu oluşur ve o sorunu anlayıp çözmediğin sürece kurtulamazsın. Ama çözmek mümkündür, hayat da vazgeçilmeyecek kadar güzeldir.

Şimdi konuya dönersek:
Sağlıklı beslenmiyor olmalısın. Sağlıklı olsan bağırsak bu durumu yaratmaz.
Öncelikle şu yazımda yemek ve beslenmenin nasıl olduğunu anlattım, zaman bulursan bilgilenmek için lütfen oku:

İshal ya da kabızlık bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Genelde bağırsak florası bozulunca olur. Onu bozan da en başta çok fazla ağrı kesici ve antibiyotik kullanmaktır.
İkinci olarak da şekerli yiyecek ve içecekleri çok içmek, çok fazla glutenli hamur işi (nişasta) yemek gelir. Antibiyotik ve ağrı kesiciler bağırsaklarımıza sağlık getiren prebiyotik de denen yararlı bakteri ve maya sayısını azaltır ya da sıfırlar, şeker ve nişasta ise tam tersine şeker yiyerek çoğalan zararlı maya sayısını aşırı arttırır ve bağırsaklar sindirim yapamaz ya kabızlık ya da ishal yaşarsın.

Dengeli beslenmek demek doğal kuzu/dana eti, balık, yumurtayı bol yemek, tereyağ ve zeytinyağını bol bol yemeklere eklemek demek ve taze marul, maydanoz, soğan, havuç gibi sebze ve yeşillikleri bol bol yemek demektir.

Şimdi:
Bozulan bağırsakları düzeltmek için öncelikle kemik suyu içmen lazım.
İlikli kemik suyu diye marketlerde kavanoz içinde olur. Ya da çok basitçe kasaplardan ilikli dana kemiği iste, onu önce 3-4 kez suyu değiştirerek iyice suda beklet ve yıka, ardından içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmiş tencere içinde 2-3 saat kadar önce yüksek, kaynadıktan sonra da kısık ateşte kaynat. 3 saat sonra kemiğin içindeki ilikleri suya çıkart, kemiği atarsın. Jöleli ve yağlı bir su olur. O hazır kavanozlardan daha ucuza ve daha besleyicidir.

En önemli onarıcı ilikli kemik suyu içmektir. Ama ekmek yemeyeceksin. Kemik suyunu azıcık ısıt, içine kaya tuzu ekle ve biraz limon sıkıp hafif ekşi yap ve iç.
İçinde kolojen vardır ve bağırsakları onarır.

Kemik suyu yanında kelle paça da içebilirsin, ya da et suyu çorba (ama ASLA bulyon değil) da yakın etki yapar.
İkinci olarak peynir altı suyu whey bağırsak iyileştiricidir. Yurt dışında whey adıyla çok bilinir de, Türkiye'de yapıp satan az yer var.
Son olarak da ekşi lahana turşusu veya Sauerkraut da denir, bu iyileştiricidir.

GAPS diyeti ve GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu konularını araştır. İngiliz doktor Natasha Campbell-McBride'ın kitabını kesin al ya da internet sitesine bak. Yukarıda saydığım üç şeyi yapmayı ve beslenmeni nasıl düzenleyerek bağırsak yapını iyileştireceğini anlatıyor. Çok önemlidir.

Ben 2000 yılından bu yana süt proteini kazein ve süt şekeri laktozu sindirememe, gaza ve ishale yol açması sorununu yaşamaya başladım. Daha sonra buna mide asit reflüsü ve huzursuz bağırsak sendromu eklendi.
Çeşitli zamanlarda kullandığım her antibiyotik sonrası sorunsuz yiyebildiğim yiyecek sayısı azaldı ve neredeyse hiç bir şeyi rahat yiyemez oldum.
Geçen yıl bu aylarda yaşadığım böbrek taşı kaynaklı idrar yolunda kanama ve antibiyotik tedavisinden sonra düzenli olarak havuç ve kuru soğanlı salata yemediğim sürece ishal sorunu başladı ve onlarca farklı ilaç ve prebiyotik kullanmama karşın düzeltemedim.

Sonra onlarca denemenin bir tanesi olarak 1.5 ay önce Hatay Şenköylüler'den Sürk Peyniri denemek için aldım ve 1 haftalık kullanımda ishali kestiğini fark ettim. Onun üzerine 20 gün önce 16x4=64 tane şeklinde alıp sabah/akşam yemekten önce 1 tane kullandım ve bu gün tekrar salata yiyene kadar 9 gün boyunca salata yemediğim halde ishal tekrarlamadı.

Sana da aynı ürünü öneririm. Önce bağırsakları iyileştirmek gerekli. Onun üzerine de artı olarak bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırmak gerekli. Bunun da kefir ve yoğurttan daha etkili gerçekleştiren şey böyle fermente ve içinde kekik, sumak ve kimyon gibi baharatlar bulunan geleneksel peynirler oluyor.

Takıldığın bir yer varsa sor, ayrıntılı açıklarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı