Çözemediğim mavi ekran hatası

Öncelikle selamlar. Umarım sağlığınız yerindedir ve iyisinizdir.
Sorunumdan bahsetmek gerekirse;
Bilgisayarı 3 ay önce İncehesap'tan aldım. ( Da-El Capitan )
Aldıktan sonra ilk 2 hafta, Raft adlı oyunda durmadan siyah ekran alıyordum. Bunun hakkında konu açtım, optimizasyon problemi vardır dediniz ben de geçtim. Bu arada bu sorun öyle bir sorun ki Warzone'de bir kere bire herhangi bir ekran almadım. Sonrasında birden bire mavi ekran almaya başladım. Metro Exodus'da çok çok sık alıyordum ve hiç ilerleyemiyordum. Artı olarak YouTube'da video izlerken bile bu hatayı aldım. League of Legends aldı oyunda bile mavi ekran alınca sabrım taştı burada konu açtım. Neredeyse herkes ekran kartındandır dedi ben de İncehesaba gittim. Orada bana bu sorun ekran kartından olur dediler. Sonra git geller oldu ve değişim yapıldı. Yaklaşık 3-4 haftadır olmuyordu fakat şimdi Bannerlord oynarken bir anda oldu. Lütfen erken erişim demeyin 30 saat Bannerlord oynadım olmadı bir anda şimdi oldu. Sizden destek bekliyorum. Eğer şu an bu konuyu okuyorsan ve bir fikrin yoksa lütfen fikri olabileceğini düşündüğün birini etiketlersen çok mutlu olurum hiç olmadı.
Şimdi mavi ekran görüntüsünü, minidump'ı ve aklımda kalan sorabileceğiniz soruları şimdiden cevaplayacağım.
1.
İlk başta aldığım hata: (Yüzde kısmı dolup bilgisayar yeniden başlıyordu fakat şimdiki olan mavi ekranlarda kendim bilgisayarı tuştan kapatmazsam orası %0'da kalıyor)

WhatsApp Image 2020-06-10 at 19.44.36.jpeg

Sonradan aldığım:

WhatsApp Image 2020-07-04 at 18.44.17.jpeg

Gördüğünüz üzere aynı. Nedense renk değişti.

2.
Minidump'ı koyamadım çünkü minidump kısayolunda hiçbir hata yoktu. Bomboştu.
3.
Driver'ler güncel.
BIOS son sürüm.
Windows son sürüm.
RAM'ler 16 GB. 8 GB'da da yine aynı hata oluyordu.
Bilgisayar ekstra ısınmıyor.
Ses yok.

Aklıma gelenler bunlar.

Şimdi İncehesab'a da götüremiyorum.
Normalde direkt evimin yanındalardı fakat karşıya taşındırlar. Malum hafta sonu kapalılar ve hafta içi de maalesef götürecek bir yok.

Bende o kadar sık değil. Olmuyor olmuyor. Bir anda oluyor ondan sonra da ve çok sık aynı hatayı vermeye başlama potansiyeline sahip.
Dostum senin kulladığın laptop serisi kronik sorunu. Bendede vardı. Ya düşük performans ya da mavi ekran alıyordum. Çok uğraştım sürücülerle en iyi windows 7 de çalışıyor sadece uyku modundan bilgisayar çıkmıyordu.

Hocam tamam 5XXX Serisi kronik sorunlu da, sahip olan kişi iade mi etsin yani şimdi.
Evet. Sorunlara alışacak zamanı varsa kullanmaya devam.

Maalesef duymadım. Çok konu açtım fakat kimse böyle bir şeyden bahsetmedi. Şu an kullandığım kartı başkasına satamam. Ben mutlu olacağım ama başkasını kazıklacağım.
Satın diyen oldu mu? Değiştirin diyoruz. Garantiye gönderip sorunu bildirin. Aldığınız ürün yasal haklarında bilgi sahibi olmazsanız böyle uğraşıp durursunuz.

Yazının hepsini okuduysanız o klasörün boş olduğunu yazdığımı görmeniz lazım. Boş bir şeyi nasıl yollayabilirim?
Sende yazının hepsini okusaydın oluşmuyorsa çözümlerini verdik diyoruz, okuyun diyoruz okumasını bilene çözüm var.

Hocam tamam 5XXX Serisi kronik sorunlu da, sahip olan kişi iade mi etsin yani şimdi.

Bence etmeli ya da servise göndermeli. Çok sayıda sorun yaşayan insanlar var.
Konu sahibi dosyaları göndermeden çözüme ulaşamazsın.

Evet. Sorunlara alışacak zamanı varsa kullanmaya devam.

Satın diyen oldu mu? Değiştirin diyoruz. Garantiye gönderip sorunu bildirin. Aldığınız ürün yasal haklarında bilgi sahibi olmazsanız böyle uğraşıp durursunuz.

Sende yazının hepsini okusaydın oluşmuyorsa çözümlerini verdik diyoruz, okuyun diyoruz okumasını bilene çözüm var.

Öncelikle burada konu açtım ve bir kişi bile kötü ekran kartı demedi.
2. olarak ekran kartı zaten değişti, iade almıyorlar.
3. olarak siz burada insanlara sataşmak için mi duruyorsunuz? Diyorum ki onu da denedim ve olmadı bomboş. Klasör de bir şey yok. Siz atmadan önce onu denemiştim yine olmamıştı. Sonra da denedim yine olmadı.
Size 1 ay önceki minidump dosyalarını atıyorum. Yine aynı hata.
Murat bey sizden ricam konuma bir şey yazmazsanız sevinirim. Diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olursa daha iyi olur.
.

Öncelikle burada konu açtım ve bir kişi bile kötü ekran kartı demedi.
2. olarak ekran kartı zaten değişti, iade almıyorlar.
3. olarak siz burada insanlara sataşmak için mi duruyorsunuz? Diyorum ki onu da denedim ve olmadı bomboş. Klasör de bir şey yok. Siz atmadan önce onu denemiştim yine olmamıştı. Sonra da denedim yine olmadı.
Size 1 ay önceki minidump dosyalarını atıyorum. Yine aynı hata.
Murat bey sizden ricam konuma bir şey yazmazsanız sevinirim. Diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olursa daha iyi olur.
.
Hocam attığınız dosyalara baktım. Eğer ki yanlış yorumlamadıysam sorun olan yerler "amdkmdag.sys" ve "atikmpag.sys". 2017 tarihli şu konuya bakarsanız "atimkpag.sys" hatasının nedeni olarak arızalı ekran kartı veya sürücü sorunu olarak belirtilmiş.

Eğer hata aynı ise önerim öncelikle güncel sürücülerden başlayarak geçmiş tarihlere doğru sürücüleri deneyin. Çok geçmişe gitmeye gerek yok. Eğer ki sorun çözülmezse ekran kartında arıza olma ihtimali güçlenir ki o zaman da kartı servise göndermeniz gerekiyor.

Hocam attığınız dosyalara baktım. Eğer ki yanlış yorumlamadıysam sorun olan yerler "amdkmdag.sys" ve "atikmpag.sys". 2017 tarihli şu konuya bakarsanız "atimkpag.sys" hatasının nedeni olarak arızalı ekran kartı veya sürücü sorunu olarak belirtilmiş.

Eğer hata aynı ise önerim öncelikle güncel sürücülerden başlayarak geçmiş tarihlere doğru sürücüleri deneyin. Çok geçmişe gitmeye gerek yok. Eğer ki sorun çözülmezse ekran kartında arıza olma ihtimali güçlenir ki o zaman da kartı servise göndermeniz gerekiyor.

Öncelikle teşekkür ederim. Size attığım dosyalar 5600XT 2 fanlı modeldi. Sorun ekran kartından olabilir diye İncehesap 3 fanlı modeli verdi. ( Ellerinde 2 fanlı stoku bitmiş ) dedim düzeldi galiba ama bunda da oldu. Galiba bu sorun Driver yüzünden. Eskiye çektim Driver'i eğer yine olursa temiz bir format atmak gerekecek galiba. SSD hızım 450'den 9'a düşmüş. ( Yazma hızı )

Öncelikle teşekkür ederim. Size attığım dosyalar 5600XT 2 fanlı modeldi. Sorun ekran kartından olabilir diye İncehesap 3 fanlı modeli verdi. ( Ellerinde 2 fanlı stoku bitmiş ) dedim düzeldi galiba ama bunda da oldu. Galiba bu sorun Driver yüzünden. Eskiye çektim Driver'i eğer yine olursa temiz bir format atmak gerekecek galiba. SSD hızım 450'den 9'a düşmüş. ( Yazma hızı )
Eğer driver kaynaklıysa eski sürümleri kullanmak sorunu çözebilir. Eğer sorun çözülmezse temiz format da servise başvurmadan önce yapılacak bir çözüm. Ancak kartın yenisinin gönderilmesi o kartın sorunsuz olduğunu göstermez. İncehesap değil de servis dahi yeni kart yollasa sorun çıkabilir.

SSD hızı çok fazla etkilenmiş. Normal değil. Belki testi yaparken arka planda bir şey çalışıyorsa düşmüş olabilir. Bu yüzden bilgisayarı biraz kullandıktan sonra testi tekrarlayın. Düzelmezse yeni konu açıp çözüm aramanızı tavsiye ederim.

Eğer driver kaynaklıysa eski sürümleri kullanmak sorunu çözebilir. Eğer sorun çözülmezse temiz format da servise başvurmadan önce yapılacak bir çözüm. Ancak kartın yenisinin gönderilmesi o kartın sorunsuz olduğunu göstermez. İncehesap değil de servis dahi yeni kart yollasa sorun çıkabilir.

SSD hızı çok fazla etkilenmiş. Normal değil. Belki testi yaparken arka planda bir şey çalışıyorsa düşmüş olabilir. Bu yüzden bilgisayarı biraz kullandıktan sonra testi tekrarlayın. Düzelmezse yeni konu açıp çözüm aramanızı tavsiye ederim.
Tamamdır teşekkürler.

Geri
Yukarı