Çözüldü 16 GB RAM Windows' 7,95GB görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

OnurISIK

Hectopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
B450M S2H anakart (2 slotlu) kullanıyorum ve 2x8 apacer panther DDR4 3000MHz RAM kullanıyorum. BIOS güncel (F50) fakat 16 GB RAM'ler Windows’da 7,95 görünüyor. BIOS sistem detaylarında iki ayrı RAM'de görünüyor.
Not: RAM'lerin yerlerini değiştirdim, tek olarak da taktım. Şöylede bir durum var ki ''tek'' RAM takılı iken de kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. Ancak iki RAM takılı olunca görüntü geliyor.
(Ne yaptıysam Windows'a 16 GB RAM olduğunu kanıtlayamadım. )
Sorum: 16 GB olan RAM'lerimi Windows'da nasıl 7,95'den 16'ya yükseltebilirim?

Dosya Ekleri

• Ek1.jpeg
    Ek1.jpeg
    545 KB · Görüntüleme: 65
  • Ek2.jpeg
    Ek2.jpeg
    183,4 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Bellekleri doğru konfigürasyonda taktın mı anakarta?

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi de mi tek takılı şekilde görüntü gelmiyor?

BIOS'a gir Exit bölümünden Load Defaults yap kaydet çık, bellekleri tek tek tekrar dene.

İkisi de mi tek takılı şekilde görüntü gelmiyor?

BIOS'a gir Exit bölümünden Load Defaults yap kaydet çık, bellekleri tek tek tekrar dene.
Gelişme! Hocam 2 belleği de tek tek iki slota taktım iki belleğimde anakarttaki DDR4_2 slotunda (tek başına) görüntü verdi. Lakin iki belleğimde DDR4_1 slotunda ekrana görüntü vermedi. Buradan slotun bozuk olabileceği ortaya çıkıyor fakat madem slot bozuk BIOS'da neden 2 belleğimde görünüyor? Burada bir çelişme yok mudur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı