Çözüldü Android telefonda işlemci çekirdekleri kapalı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar GM5+ kullanıyorum. Telefon normalde 8 çekirdekten 6-8 arası kullanıyor. Ama yük binince 1.5 GHz olan 4 çekirdeği kapatıp sadece 1.2 GHz 4 çekirdek ile performans vermeye çalışıyor.

Yaptığım testte 15 saniyede ilk iki 1.5 GHz çekirdeği, 45 saniye sonunda ise diğer 1.5 GHz çekirdekleri kapatıyor. 5 dakika sonuna kadar 1.2 GHz 4 çekirdekle çalıştı.

Sorum şu: Bu telefonda yük bindiğinde diğer 4 çekirdeğin açık kalmasını nasıl kontrol edebilirim? Veyahut her zaman hangi çekirdeği açıp kapatacağını kontrol etme şansım var mı? Çünkü bu şarjım çok az iken sadece 1-2 çekirdekle idare etmemi sağlayabilir.
Teşekkürler şimdiden

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200604-162900.png
    Screenshot_20200604-162900.png
    55,4 KB · Görüntüleme: 88
Çözüm
Aynı durum mi 6'da var 8 çekirdekli işlemci 45 dereceyi geçince 6 çekirdeğe düşüyor ben karnel atıp düzeltim. Seninde ROM'a özel karnel bulup atman gerek. Forum xda'dan bulabilirsin.
Veyahut her zaman hangi çekirdeği açıp kapatacağını kontrol etme şansım var mı?
Telefonun kendisi ayarlıyor zaten bunu, düşük performanslı çekirdekler enerji tasarrufu için, yüksek performanslı çekirdekler de performans için varlar.
Ama;
Ama yük binince 1.5 GHz olan 4 çekirdeği kapatıp sadece 1.2 GHz 4 çekirdek ile performans vermeye çalışıyor.
Bu durum bana garip geldi.

Telefonun kendisi ayarlıyor zaten bunu, düşük performanslı çekirdekler enerji tasarrufu için, yüksek performanslı çekirdekler de performans için varlar.
Ama;

Bu durum bana garip geldi.
Zaten bu yüzden yardım istedim, yoksa performans manyağı biri değilim, cihazım sorunlu mu öğrenmek istedim
Aynı durum mi 6'da var 8 çekirdekli işlemci 45 dereceyi geçince 6 çekirdeğe düşüyor ben karnel atıp düzeltim. Seninde ROM'a özel karnel bulup atman gerek. Forum xda'dan bulabilirsin.
Bu işlem root gerektiriyor mu?
Bunları yapabilmen için telefonu ROOT'lamalısın bu da telefonu garanti dışı bırakır.
Garantisi biteli bayağı oldu sıkıntı yok :D
Gm5+ için detaylı bir root rehberi biliyor musunuz? Veya yardımcı olabilir misiniz? Ben kingo rootu buldum o da cihazım android 8 olduğu için işe yaramıyor

Geri
Yukarı