Çözüldü ASUS TUF B450-Pro Gaming anakartın 4400MHz RAM desteklemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Haziran ayında imzada bulunan sistemi toplamıştım. ASUS TUF B450-Pro Gaming model anakartı satın almıştım ve bu anakartta maksimum 3533MHz RAM desteği vardı. Yanlış mı hatırlıyorum diye kutusuna falan bakıp kontrol ettim ama enfazla 3533 yazıyor.

Şimdi ise bu anakartın tüm sitelerde 4400MHz'e kadar RAM desteği ile satıldığını gördüm tesadüfen. Asus'un sitesinde de anakart özelliklerinde 4400MHz (O.C) ibaresi bulunuyor. Dolayısıyla merak ettim. Aynı anakart ve aynı model olmasına rağmen neden bu kadar fazla fark var? Frekans desteğinin yanında maksimum bellek miktarı da 128GB olmuş. Bu da ben aldığımda 64GB idi.

Gidip 128GB RAM takacağım için veya hemen 4400MHz RAM alacağım için sormuyorum, sadece merak ettim. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Böyle bir desteği BIOS güncellemesi ile getiremeyeceklerini düşünüyorum. (Yanlış düşünüyor da olabilirim.) Acaba 2020'den itibaren üretilen TUF modellerinde böyle bir yükseltmeye falan mı gidildi? Yoksa benim yanlış anladığım veya anlamadığım bir durum mu var? TUF X570 modeli bile max 4400MHz destekliyor. İnternette bunun hakkında bir şey bulamadım buraya sorayım dedim.

ASUS sayfasında yazan bellek özellikleri :

Screenshot_162.png

Ürün linki : TUF B450-PRO GAMING | Anakart | ASUS Türkiye

Çözüm
Uygun BIOS güncellemesi ile kullanabilmeniz lazım.
Ama şu tabloyu da size atayım;
images (3).jpeg

Ns olarak düşük değer daha iyi.
RAM tercih ederken bu tabloya bakabilirsiniz.

Bu arada anakartın sitesinde R2 gibi revizyon ibaresi bulunuyor mu?
3.Nesil işlemci ile 3533MHz üstü destekleniyor.
Yoksa RAM slotları ve donanımlar aynı RAM frekansı Chipset'e değil de işlemciye bağlı tutulmuş.

Yani bendeki modelde yazan 3533MHz sınırlaması anakartın RAM slotu ile değil, kullandığım ikinci nesil işlemci ile mi alakalı? Mesela kendi anakartımda üçüncü nesil bir işlemci kullansam ben de 4400MHz'e kadar RAM kullanabilir miyim?

Uygun BIOS güncellemesi ile kullanabilmeniz lazım.
Ama şu tabloyu da size atayım;Eki Görüntüle 495303
Ns olarak düşük değer daha iyi.
RAM tercih ederken bu tabloya bakabilirsiniz.

Şimdilik ekstra RAM veya işlemci ihtiyacım yok fakat dediğim gibi 4400MHz diye görünce merak ettim sebebini. Kafamdaki soru işareti giderildi teşekkürler.

Bu arada anakartın sitesinde R2 gibi revizyon ibaresi bulunuyor mu?

Yok öyle bir ibare göremedim. R2 veya revizyon/revision tarzında bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı