Çözüldü Dahili Chameleon ile Boot Etme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ekin-93

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi çalışmalar.
Eski bir Laptop üzerine Mac OS X'i merak ettiğim için kurulum yaptım. Kurulumdan sonra ekran kartı otomatik yüklendi. Wi-Fi zaten eski bir Laptop olduğu için USB Wi-Fi adaptör kullanıyorum. O da şansıma, Mac'te sürücüsü varmış. Ses için de Voodoo HDA yükledim. Her şey sorunsuz çalışıyor. Yalnız bilgisayarı açabilmek için USB kurulum ekranından "11111" yazarak Chameleon Bootloader kullanıyorum. Herhangi bir komut yazmıyorum.

Bilgisayara Multibeast ile Chameleon kurdum. Ardından Chameleon Wizard ile birkaç ayar yaptım ama her seferinde otomatik Boot ettikten sonra Apple logosu çıkıyor sonra pat diye siyah ekran geliyor, öylece de kalıyor.

Her seferinde tekrar tekrar ayarlarla oynadım ama gene de yapamadım.
Şimdi bu USB Bootloader'daki Chameleon'un varsayılan ayarlarını uygularsam sanırım açılacak bilgisayar. Çünkü USB'den Boot edince her şey mükemmel çalışıyor.

USB'deki Chameleon dosyalarını bulamadığım için inceleyemedim. Nasıl yapabilirim ?
Bu arada OS X Mavericks 10.9.2 kuruyorum.

Şu linkteki versiyonu aynen indirdim. Bootloader olarak Chameleon.
https://www.technopat.net/sosyal/konu/mac-os-x-mavericks-10-9-raw-İmajı.39449/

İlgilenirseniz ve yardımcı olabilirseniz çok memnun kalacağım. İyi günler, iyi çalışmalar.

------------------------------------------

Sorun Çözüldü !

Aşamalar:
USB'yi Windows platformunda açtım.
İçindeki Chameleon için olan Extra klasörünün içindeki Modules klasörünü kopyaladım
Mac OS X üzerindeki Extra klasörünün içine Modules klasörüne yapıştırdım.
Chameleon Wizard'da yaptığım ayarlar şöyle:
-- GraphicsEnabler=Yes
-- RestartFix
-- EthernetBuildIn
-- npci=0x2000

Bu sayede açıldı.
Çok mutluyum vesselam.

Buraya konu açmam uğurlu geldi. Demek ki her işte bir hayır vardır demişler. Buradan birileri daha okur, faydalanır belki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, bu yöntemi de denedim. Fakat sonuç aynı. -v ile açıyorum. Bazı ayarlarda Kernel Panic verdi, bazılarında ise Kernel Panic vermedi. Tam ekran gelecekken siyah bir ekran ve bilgisayar öylece çalışıyor.

Acaba USB Flash bellekteki Chameleon Bootloader'ın aynısını nasıl uygulayabilirim? Yani şu an Mac OS X üzerinden yazıyorum bu yazıyı. Her şey çok güzel çalışıyor lakin USB'den Boot ediyorum.

Bu arada USB diski Windows'a taktığımda 200 MB'lik bir bölüm gösteriyor. İçinde bir Extra klasörü buldum. Onun içinde "preboot.dmg". Bu dosyayı Mac ile açtığımda "org.chameleon.Boot.plist" dosyası var. Bu Config dosyasını kullanınca da aynı hatayı aldım az önce. Sanırım bazı Kext'ler tanıtmak lazım. Kısaca şu:

USB diskteki Chameleon Bootloader tam olarak neler kullanıyor ise Boot esnasında bunları uygularsam sorun çözülecek. bu ayarları bilen birileri bana söyleyebilir mi? Ya da nasıl öğrenebilirim? İnternette araştırdım, bulamadım herhangi bir bilgi. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Chameleon Bootloader'ı bileşenlerini inceleyebileceğiniz bir Pro gibi düşünmeyin. Görevi Mac yüklü HDD'de açılımı sağlamak üzere bir Extra klasörü oluşturup içerisindeki "bootplist" ile yine PC'nin açılış parametrelerini kayıt altına almak ve üzerinde değişiklik yapılmasına olanak sağlamak.

Yani şimdi şöyle düşünüyorum. Şu an Mac OS X çalışıyor. Webcam bile çalışıyor. Yani hiçbir sorun yok. Ama Chameleon ile Boot edemiyorum. Ancak USB ile. Demek ki bazı ayarları yanlış yapıyorum. Sonuçta USB'den Boot ettiğim Loader da Chameleon. Yani burada bir handikap var. Ama çözemedim. Nedir bu işin aslı astarı ?

Hani sistem uyumsuz olsa şuan Mac OS X nasıl çalışıyor ? Demek ki sistem ile ilgili değil, Boot esnasında olan ayarlar ile ilgili bir problem yaşıyorum :D

Öyle olmalı diye düşünüyorum. Chameleon Wizard indirip "bootplist" düzenlemesini daha rahat yapabilirsiniz. Farklı seçenekler deneyerek. Özellikle kurulum yaptıktan sonra ilk açılışta hangi komutları kullanmışsanız onları deneyin. Kolay gelsin.

Sorun Çözüldü !

Aşamalar:
USB'yi Windows platformunda açtım.
İçindeki Chameleon için olan Extra klasörünün içindeki Modules klasörünü kopyaladım
Mac OS X üzerindeki Extra klasörünün içine Modules klasörüne yapıştırdım.
Chameleon Wizard'da yaptığım ayarlar şöyle:
-- GraphicsEnabler=Yes
-- RestartFix
-- EthernetBuildIn
-- npci=0x2000

Bu sayede açıldı.
Çok mutluyum vesselam.

Buraya konu açmam uğurlu geldi. Demek ki her işte bir hayır vardır demişler. Buradan birileri daha okur, faydalanır belki.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı